A játékosok számára fontos funkciót sikerült belepréselni a tavaly indított Stadia szolgáltatásba. A saját hardver helyett az internetelérésre támaszkodó streamelt játékokat így már kiemelten jó minőségben élvezhetik azok, akiknek megfelelő kijelzőjük van.
Hivatalosan még nincs, de már van
A 4K-támogatás szerepel ugyan a Google menetrendjében, de az idei első negyedévben eddig csak több új mobil került fel a "Stadia-ready" készülékek egyelőre nem túl hosszú listájára. Így már a Samsung, az Asus és a Razer modelljein is futhat a szolgáltatás.
Elsőként Redditen tűntek fel olyan bejegyzések, miszerint bizonyos felhasználóknál már élesedett a 4K-s közvetítés. Ez persze a webes, böngészőből futtatott játékokra vonatkozik, mivel Chromecast Ultra segítségével megfelelő tévéken már eddig is élvezhető volt a magasabb szintű látvány.
A beszámolók egybevágnak a 9to5Google által tapasztaltakkal. Eszerint a havi 10 dollárért kínált Stadia Pro csomag tulajdonosainál feltűnt a 4K lehetősége. Ezt a Google elvileg minimum 35 Mbps sávszélességnél tudja biztosítani, ám a gyakorlati tapasztalatok azt mutatják, hogy ennél gyengébb internetkapcsolat esetében is élvezhető az eredmény.
Van min dolgozni
A 4K lehetősége mindenképpen fontos fegyver lehet a hasonló fronton próbálkozó versenytársakkal szemben. Márpedig a Google-nek nem árt minden apró plusz ebben a harcban, hiszen a novemberi debütálás távolról sem volt ideális. Az egyik legnagyobb problémát az indulásnál elérhető címek szűkössége jelentette. A startnál mindössze 22 játék került fel az étlapra, köztük jó pár, nem éppen tegnap debütált alkotással.
A másik komoly gond maga az üzleti modell. Korábban azt lehetett gondolni, hogy a szolgáltatás egy havi előfizetéses csomag megvásárlásával teljes élményt ad. Ehhez képest meglehetősen bátor húzás volt induláskor a Google-től, hogy a játékokért mind külön fizetni kell a felhasználóknak, ráadásul nem is jelképes összegeket, hanem gyakorlatilag ugyanannyit (vagy akár többet), mintha mondjuk a PC-nkre vennénk meg ugyanezt a Steamen.
A tervek között szerepelt és mindezt idén februárban meg is erősítette a cég, hogy hamarosan érkezik egy ingyenes, a fizetős változatnál lényegesen szerényebb funkcionalitással bíró csomag. Ennek megjelenése bizonyosan felduzzaszthatja az érdeklődők körét, az azonban kérdéses, hogy belőlük hányan és mikorra válhatnak fizetős ügyfelekké.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak