Jövő tavasszal indul a gyártás a Lenovo saját magyarországi összeszerelő üzemében. Az Üllőn létesített 30 ezer négyzetméteres létesítményben elsősorban asztali gépeket, grafikus munkaállomásokat és adatközponti termékeket szerelnek össze. Mint a vállalat sajtóközleménye írja, a létesítmény a Lenovo nemzetközi gyártási és ellátásilánc-stratégiájának újabb állomása. A kínai vállalat többek között Argentínában, Brazíliában, Indiában, Mexikóban és az USA-ban is rendelkezik saját összeszerelő üzemmel. Európában az üllői lesz az első közvetlen gyártóegysége. (Bérgyártás Németországban is folyik.)
"Magyarország az Európában elfoglalt központi elhelyezkedésével és ezáltal számos kereskedelmi csomóponthoz való közelségével biztosítja, hogy még gyorsabban teljesítsük ügyfeleink megrendeléseit, és még hatékonyabbak legyünk a szállítási módok és szállítási idők tekintetében. Ahogy vállalatunk világszerte folyamatosan növekszik, az új létesítmény kulcsfontosságú szerepet fog játszani abban, hogy miként teljesítjük és szolgáljuk ki európai ügyfeleink igényeit, és hogyan mutatjuk be számukra világszínvonalú gyártási képességeinket" – idézte Lukács Anitát, a Lenovo Magyarország ügyvezető igazgatóját a gyárindításról kiadott közlemény.
A 8,2 milliárd forintos beruházással több lépcsőben összesen mintegy ezer munkahely jön létre. A magyar kormány ehhez kétmilliárd forintnyi vissza nem térítendő támogatást biztosít többek között a munkahelyteremtés és a várható exporthányad miatt. Az összeszerelő üzem a tervek szerint ugyanis 90 százalékban exportra fog teremelni. A bejelentés kapcsán Szijjártó Péter, a külgazdasági és külügyminiszter azt nyilatkozta, hogy a gyár Magyarországra hozatala a magyar exportteljesítményt is javítani fogja.
Másfél évtizede gyártatnak Magyarországon
Az, hogy a Lenovo a saját üzem létesítésével mennyivel dobja meg a magyar exportteljesítményt (és a foglalkoztatottságot), persze kérdéses. A vállalat ugyanis, amely évek óta piacvezető az amúgy elég hektikus (és jobbára zsugorodó) PC-piacon, közvetve, bérgyártón, a mosonmagyaróvári Flexen keresztül évek óta jelen van a magyar iparban. Ez a kapacitás viszont a PC-gyártó saját üzemének beindulásával leépül: a közlemény szerint ugyanis az üllői gyár a Flex korábbi kapacitásait is kiváltja. Ha tehát a bérgyártó nem tudja új megrendelésekkel ellensúlyozni a Lenovo kiesését, akár létszámcsökkentésre is kényszerülhet.
A kínai vállalat, amely 2005-ben vásárolta meg az IBM PC-gyártó üzletágát, majd 2014-ben az x86-os szerveres üzletágát is, Magyarországon a Flex mosonmagyaróvári üzemében 2010 óta gyártatott PC-ket, 2016 óta pedig a teljes x86-os portfólióval is a Nyugat-Magyarországról szolgálta ki az EMEA-régiót. Ebben az évben döntött úgy a cég, hogy az adatközponti eszközei gyártásának súlypontját áthelyezi Európába.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak