Kemény fellépést hirdetett az alkalmazásburjánzás ellen Joko Widodo indonéz elnök a hét elején. A világ egyik legnépesebb államának vezetője szerint ugyanis a központi és regionális hivatalok összességében nagyjából 27 ezer (!) különféle alkalmazást üzemeltetnek.
Mondani sem kell, hogy a földrajza miatt egyébként is rendkívül széttöredezett országban (több mint 18 ezer szigetből áll) nem segíti az állami törevéseket, ha a jórészt egymástól teljes elszigeteltségben fejlesztett és működő, funkciók tekintetében egymást gyakran átfedő appok dzsungelében kell(ene) eligazodni a lakosságnak.
A mostani helyzethez nagyban hozzájárult az a trend is, hogy amint egy új miniszter foglalta el a székét, vagy kormányzóváltás történt egy régióban, vagy cserélték le egy állami ügynökség fejét, a friss kinevezetteknek első dolga volt "saját" alkalmazásokat fejleszttetni. Az egyik közelebbről meg nem nevezett minisztérium például egyedül több mint 500 appot működtet jelenleg.
A fékeveszett fejlesztési láz meglátszik a költségvetésen is. Csak idén 6,2 trillió indonéz rúpiának (közel 140 milliárd forintnak) megfelelő összeget igényeltek a különböző minisztériumok, szervezetek és regionális kormányzatok alkalmazásfejlesztés címén.
Előre az egységes jövőbe!
Az apptermelés leállítására kiadott elnök ukáz az ország új digitális kormányzati platformjának a bemutatásakor hangzott el. Az INA Digital a tervek szerint átfogó és egyszerűen kezelhető felületet kínál az állampolgárok számára, így hivatali ügyeiket egy helyen tudják elektronikus úton intézni.
Mindehhez viszont alapvető fontosságú lesz a már meglévő alkalmazás-állomány integrálása, interoperábilissé tétele a központi digitális szolgáltatásokat nyújtó rendszerrel. A centralizáció részét képezik az adatok is, ami ideális esetben megteremti a lehetőségét annak, hogy minden hivatal ugyanazokkal az információkkal tudjon dolgozni.
A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött
A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak