Ha létrejön az üzlet, ez lesz a Google anyavállalatának eddigi legnagyobb értékű felvásárlása.

Előrehaladott tárgyalásokat folytat az Alphabet a Wiz nevű felhőbiztonsági startup felvásárlásáról. A The Wall Street Journal értesülései szerint a Google anyacége 23 milliárd dolláros ajánlattal kopogtatott a cégnél, amit egy két hónappal ezelőtti tőkebevonási körnél 12 milliárd dollárra értékelt az Andreessen Horowitz – Lightspeed Venture Partners – Thrive trió által vezetett befektetői konzorcium. Akkor a befektetők egymilliárd dollárral szálltak be a Wizbe. A pénzt részben az IPO előkészítésére szerették volna fordítani.

Az üzleti lapnak nyilatkozó bennfentes informátor szerint a felvásárlást az Alphabet nagyrészt készpénzből finanszírozná. Állítása szerint a felek már nagyon közel vannak a végleges megállapodáshoz.

Több lap is utal arra, hogy a két cég megállapodása egy dolog, de utána a szabályzó hatóságokkal is jóvá kell hagyatni az ügyletet, és az nem feltétlenül lesz egyszerű. Joe Biden elnöksége alatt ugyanis az amerikai illetékes szervek egyre nehezebben engedélyezték a technológiai ipar nagy felvásárlási üzleteit. Az Microsoft – Activision Blizzard ügyletet például a felvásárlás lezárása után is újra akarták vizsgálni.

A két érintett cég nem kommentálta a The Wall Street Journal értesülését.

Mit tud a Wiz, amitől ennyire értékes?

A Wiz villámkarriert futott be: mindössze négy éve alapították. Bár székhelye ma már New Yorkban van, sok kiberbiztonsági céghez hasonlóan, gyökerei Izraelbe nyúlnak vissza. Kezdetektől felhőalapú kiberbiztonsági megoldások fejlesztésére koncentráltak, ráadásul multicloud környezetben. Mind a négy alapító – Assaf Rappaport jelenlegi CEO, Ami Luttwak jelenlegi CTO, valamint a termékesítésért felelős Yinon Costica és kutatás-fejlesztést irányító Roy Reznik – a Microsoftnál dolgozott korábban, és mindannyiuknak volt már startupos tapasztalata.

Rappaporték a kezdetektől felhőalapú kiberbiztonsági megoldások fejlesztésére koncentráltak. Ez egy meglehetősen zsúfolt piac, amin a Wiz azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy all-in-one megközelítésű, mesterségesintelligencia-alapú biztonsági platformot kínál. Rendszere AWS, Azure, Google Cloud vagy bármely más felhőkörnyezetekből képes beolvasni azokat az információkat, melyek elemzésével meghatározza az ott futó alkalmazások, adatok és hálózati folyamatok biztonsági kockázatait. Az eredményekről különböző nézetű riportokat készít, ami segít a kockázatok megértésében, valamint azok csökkentésében. A platform tucatnyi területet fed le a kódbiztonságtól a konténerkörnyezet biztonságán át az ellátási lánc biztonságáig.

A platform köré elkezdtek felépíteni egy ökoszisztémát más startupok bevonásával, ami a platform testre szabhatóságát is hivatott javítani. Elemzők szerint a befektetők azért kattantak rá a cégre, mert technológiájában látják annak a lehetőségét, hogy hatékony lesz a biztonsági problémák következő hullámával szemben.

A Wiz egyébként nem csak a befektetőknek köszönhetően vált egyre értékesebbé: az eddig kapott tőkének egy részéből elég intenzíven vásárolt kisebb startupokat a százötven-háromszáz millió dolláros kategóriában.

A cég bevételei az értékéhez képest meglehetősen karcsúak. 2023-ban kb. 350 millió dollárt hozott, hogy állítólag a Fortune 100 lista mintegy 40 százakéval kötött szerződést (pl. BMW, Colgate-Palmolive, DocuSignig, Morgan Stanley, Salesforce). Rappaport tavasszal azt nyilatkozta, hogy 2025-ig el akarják érni a egymilliárdos éves bevételt – részben organikusan, részben további felvásárlásokkal. A Wiznek jelenleg világszerte 900 alkalmazottja van, amit a növekedés szellemében idén 400 fővel bővítenének.

Biztonság

Már a rajtnál megmakkant Donald Trump kriptoüzlete

Korábban 300 millió dollárra számítottak a World Liberty Financial (WLFI) tokenek eladásából, első körben 12 millió jött össze belőle.
 
Hirdetés

ITSM a gyakorlatban

Három fájdalompont, amire az IT szolgáltatásmenedzsment gyors válaszokat adhat.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.