Tegnap több korábban meghirdetett fejlesztési program részleteiről adott tájékoztatást a Fehér Ház tegnap. Ezek közös célja, hogy az USA megőrizze vezető szerepét a jelen és jövő legígéretesebb technológiai témáiban. A program keretében számos kutatóközpont kezdi meg működését a kvantum-számítástechnikára és a mesterséges intelligenciában (MI) rejlő lehetőségekre koncentrálva.
Egy kvantum, két kvantum, öt kvantum
Az energiaügyi minisztérium égisze alatt öt kvantum-számítástechnikai kutatóegységet állítanak fel, melynek már működő, állami kézben lévő kutatóintézetek adnak otthont. A munka finanszírozására nem csak az öt évre adott 625 millió dollárnyi állami támogatás áll rendelkezésre, hanem további 340 millió dollárnyi segítség olyan cégektől mint például az IBM, a Microsoft, az Intel, az Applied Materials és a Lockheed Martin. A forrást a 2018-ban hozott National Quantum Initiative Act biztosítja, amely törvényi szintre emelte a kvantumtechnológia fontosságát az ország jövője szempontjából.
A másik kiemelt támogatandó terület a mesterséges intelligencia. Ellentétben az előbbivel, az informatika ezen ága már most is a mindennapjaink részévé vált. Elég talán csak a keresést, a képfelismerést vagy éppen az automatikus forditást lehetővé tevő algoritmusokat említeni. Ám miközben a piaci alapon működő cégeknél a technológiai minél konkrétabb, piacosítható felhasználása áll a fókuszban, az államilag finanszírozott kezdeményezés sokkal inkább az alapkutatásra összpontosít. Ez egyébként logikus is, hiszen az alapkutatásra nemigen jellemző a profitábilis, ám a rá épülő megoldások sokat lendíthetnek egy ország általános fejlődési görbéjén.
Ettől függetlenül a programban bőven van tér a magánszféra közreműködésére, mint ahogy az egyetemek támogatására is számít a kormányzat. A lényeg valami hasonló "közös munka" lenne, mint ami megvalósult a Manhattan-tervnél, az Apollo-programnál, de említhető az a katonai fejlesztésből gyökerező folyamat is, amelyből végül megszületett az internet.
Az összesen 69 nemzeti laboratórium, egyetem, privát cég együttműködésével induló projekttel kapcsolatban meglehetősen harcias kifejezésekkel élt a kormányzat technológiai főtanácsadója. Michael Kratsios szerint az USA ellenlábasai olyan felhasználási lehetőségeket kutatnak az MI és a kvantumtechnológiai területén, amelyek nem egyeztethetők össze az amerikai értékrenddel. Éppen ezért kirtikus, hogy a közlejövő nagy áttörései ezekben a témákban is az Egyesült Államokban, vagy az ország szövetségeinél történjenek.
Mindenki igyekszik
A mesterséges intelligencia területén folytatott verseny bőven nem ma kezdődött, de a rivalizálás fokozódását jól mutatják a friss fejlemények. Mindeközben az Európai Bizottság a 2017-ben előirányzott 500 millió eurós központi fejlesztési keretet 2020 végére 1,5 milliárd euróra igyekszik feltornászni. Egyedül a franciák 1,5 milliárd eurót különítettek el arra, hogy az MI-vel kapcsolatos kutatások és szakképzés globális élharcosává tegyék az országot. Ázsiából (Kínán kívül) Dél-Korea hozható fel kiemelkedő példaként, hiszen az ország 2018-ban egy több éven át tartó, közel 2 milliárd dollárnak megfelelő összegű fejlesztési programot indított, szintén a mesterséges intelligenciára fókuszáló kutatás megerősítésére. Ennek keretében 2022-re hat, kifejezetten MI-vel kapcsolatos oktatásra fókuszáló intézményt hívnak életre, hogy azok aztán több ezer jól képzett szakembert tudjanak magukból kibocsátani.
Ami a kínaiakat illeti, ott egy léptékkel nagyobb méretben "játszanak". Egy korábbi határozat értelmében 2020 végére nem kevesebb mint 20 új MI-hez kötődő oktatási intézmény áll fel, hogy segítse a távol-keleti ország Amerika által egyáltalán nem jó szemmel nézett törekvéseit.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak