Persze nem egy komplett mesterséges intelligencia rendszert kap a vásárló, hanem egy olyan eszközt, amivel tud kísérletezni. A Neural Compute Stick 2 mindössze 99 dollár lesz.

Bár 20 dollárral drágább, cserébe – ígéri az Intel – nyolcszor gyorsabb lesz az új USB-s Neural Compute Stick, mint a tavaly megjelent első kiadás. A pekingi AI DevCon rendezvényen bejelentett 99 dolláros eszközt USB porton lehet a számítógéphez csatlakoztatni. Kiválóan alkalmas olyan prototípus termékek fejlesztésére, melyek mesterséges intelligenciát (MI) vagy gépi tanulást használnak.

Az Intel példaként egy olyan projektet említ, amelyben mindössze 500 dollárból – egy olcsó mikroszkóp, egy Ubuntu Linux-os laptop és a Neural Compute Stick 2 segítségével – építettek egy olyan MI-rendszert, amely képes azonosítani a vízben a szennyező anyagokat, és meg tudja mondani, hogy a vízminta jelent-e potenciális egészségügyi kockázatot.

Az Intel erősített mesterséges intelligenciában

Az Intel nagyon igyekszik, hogy az MI-trendről ne maradjon le. 2016-ban két nagyon fontos céget is megszerzett a terveihez. Augusztusban szerezte meg a mindössze két évvel korábban alapított Nervana Systemset, amely mély tanulási megoldásokat fejlesztett (alkalmazásspecifikus chipet, hozzá pedig egy Python-alapú nyelvet). Egy hónappal később pedig a gépi látáshoz speciális SoC (system-on-chip) lapkákat fejlesztő dublini Movidiust is bezsákolta. (A Movidius szállította a chipet a Google-nek a Project Tangóhoz, valamint a DJI drónjaihoz is.)

Maga a Neural Compute Stick, melynek első változata tavaly jelent meg, és mindössze 79 dollárba került, akár a hobbistáknak is nagyon jó aternatívát hozott a mesterséges intelligenciával való ismerkedésre. Persze az Intel nem hobbistáknak, hanem inkább fejlesztőknek szánta-szánja, de ettől még bárki megveheti.

Az ötlet, hogy egy ilyen USB-s eszközzel segítsék a gép központi egységét, a Movidiustól jött, még az ír cég tervezte meg a Fathom Neural Compute Sticket, amihez azonban csak fejlesztők juthattak hozzá. Ezt fejlesztette tovább és adta ki az Intel. A most bejelentett egységben a Movidius Myriad X VPU-ja (Vision Processing Unit) dolgozik 16 darab SHAVE (Streaming Hybrid Architecture Vector Engine) vektorprocesszorral.

A stick USB 3.0-s porton kapcsolható a számítógéphez – egy géphez akár több is –, és 64 bites Ubuntu, CentOS vagy Windows 10 alatt használható. Az eszköz vagy maga végzi a szükséges MI-számításokat, vagy a rendszer ilyen jellegű számításait gyorsítja.

Közvetve segíti a mesterségesintelligencia-üzletet

Bár már a Neural Compute Stick első kiadása is nagyon kapós volt a fejlesztők körében – több tízezret adta el belőle, és kicsi nagyobb is volt a kereslet, mint amennyit az Intel gyártott –, mégsem ez az, ami az Intelnek pénzt hoz. A chipgyártó arra számít, hogy az eszközzel, amely segít a prototípusok gyorsabb előállításában, ösztönözni is tudja a fejlesztőket arra, hogy a Movidius chipeket használják az MI-megoldásaikhoz.

Az Intel illetékese, Steen Graham, az Intel IoT területekért felelős ügyvezető igazgatója, azt ígérete, hogy most nem lesz hiány az eszközből.

Cloud & big data

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.