Pár hete még "csak" 8 milliárdról szóltak a pletykák. De akkora volt a tolongás, hogy előbb 9,5-re emelkedett, majd kikerekítették egy tízesre.

A technológiai ipar legnagyobb és legaktívabb kockázati befektetői egymás sarkára hágva tolongtak, hogy beszállhassanak a Databricksbe. A 2013-ban alapított, kezdetben adatelemzéssel foglalkozó startup 10 milliárd dollárt kapott 62 milliárd dolláros értékelés mellett. Beszállt a finanszírozási körbe többek mellett a Thrive Capital, az Andreessen Horowitz, az Insight Partners és az Iconiq Growth. A nagy érdeklődés miatt a tőke néhány hét alatt negyedével nőtt. A Reuters november második felében még 8 milliárdos befektetésről tudott, de már néhány nappal később 9,5 milliárdról beszéltek, végül 10 milliárdról kötöttek szerződést. Ezzel a startup teljes finanszírozása 14 milliárd dollár, azaz most két és félszer annyi pénzt kapott, mint az elmúlt 11 év alatt összesen.

Hogy jobban el tudjuk helyezni az összeget: az OpenAI a novemberi 6,6 milliárdjával együtt már 24,1 milliárd dollár tőke bevonásánál és 157 milliárdos értékelésnél tart. Az Anthropicot 16 milliárdra értékelik 11,5 milliárdos összbefektetés mellett. Az xAI-ról nincs nyilvános összesítés: a jelenleg 50 milliárdra becsült cégérték mögött 6 milliárd dollárt befektetés látszik. Az európaiak közül a francia Mistral AI a legértékesebb 6,2 milliárdos értékeléssel (összesen 1,2 milliárd dollár befektetés), a brit Synthesia 2,1 milliárdot (306 millió dollár), a német DeepL 2 milliárdot (400 millió dollár), a szintén brit Stability AI pedig egymilliárdot ér (231 millió dollár) a CB Insights unikornislitája szerint.

Mire kell a temérdek pénz?

Amikor egy startup jelentős befektetéseket kap, akkor általában olyanokat mond, hogy új terméket fejleszt, új piacokra lép be stb. Ali Ghodsi, a Databricks egyik alapítója és vezérigazgatója azonban más programmal állt elő: azért kell sok pénz, hogy versenyben maradjanak a tehetségekért olyan cégekkel, mint az OpenAI vagy az Anthropic. A tehetséges szoftvermérnököket ugyanis őrületes kompenzációs csomagokkal csábítják a cégek, és még mindig nem érték el a fizetések a plafont, panaszkodott a cégvezető.

Ezt a befektetők is így látják, derül ki a Financial Times beszámolójából, amelyben idézik a körbe állítólag egymilliárd dollárral beszálló Thrive egyik partnerét. Vince Hankes szerint a pénz jelentős része arra megy majd, hogy fedezze a dolgozói részvényopciók különböző járulékos költségeit, például az adóterheket, hogy a cég kínálta juttatási csomag vonzóbbá váljon az alkalmazottak számára. Emellett azok az alkalmazottak, akik a kezdetektől a cégnél dolgoznak, lehetőséget kaphassanak részesedésük értékesítésére.

Ha esetleg a végén marad valamennyi a pénzből, azt már valóban új fejlesztésekre, felvásárlásokba és nemzetközi piacra lépés segítésére fordítják.

Eleve a vállalati piac a cél

A Databricks gyorsan nő, évesített bevételi hamarosan elérik a 3 milliárd dollárt, és a januárt már pozitív cash flow-val zárhatják. A következő nagy terv pedig a cég tőzsdére vitele, ami akár már jövőre megtörténhet.

A kaliforniai Berkeley Egyetem oktatói és kutatói alapította startup a kezdetektől a vállalati piacot célozza. Eddigi megoldásait olyan cégek is használják, mint az IBM. Eredetileg ún. zero-management igényű adatelemzési felhős platformot épített, és onnan jutott el az MI-ig. A cég sokáig radar alatt repült. Akkor kezdett odafigyelni rá a piac, amikor jelentős felárért, 1,3 milliárd dollárért megvette a 222 millió dollárra értékelt és mindössze kétéves múltú MosaicML-t, amely nyílt forráskódú alapokon fejlesztett MI-eszközöket – vállalatoknak.

Úgy tűnik, a MosaicML-től érkező MI-t és az IBM-nél is használt Databricks adatelemzési technológiákat a befektetők nyerő párosnak gondolják.

Közösség & HR

A Salesforce, a mesterséges intelligencia és Donald Trump

Bármely amerikai cég bármit fejleszt, szinte biztosan előkerül a mesterséges intelligencia és a leendő amerikai elnök neve. Utóbbival kapcsolatban a Salesforce vezetője némi kapszaicint is kevert egy nyilatkozatába.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.