A technológiai ipar legnagyobb és legaktívabb kockázati befektetői egymás sarkára hágva tolongtak, hogy beszállhassanak a Databricksbe. A 2013-ban alapított, kezdetben adatelemzéssel foglalkozó startup 10 milliárd dollárt kapott 62 milliárd dolláros értékelés mellett. Beszállt a finanszírozási körbe többek mellett a Thrive Capital, az Andreessen Horowitz, az Insight Partners és az Iconiq Growth. A nagy érdeklődés miatt a tőke néhány hét alatt negyedével nőtt. A Reuters november második felében még 8 milliárdos befektetésről tudott, de már néhány nappal később 9,5 milliárdról beszéltek, végül 10 milliárdról kötöttek szerződést. Ezzel a startup teljes finanszírozása 14 milliárd dollár, azaz most két és félszer annyi pénzt kapott, mint az elmúlt 11 év alatt összesen.
Hogy jobban el tudjuk helyezni az összeget: az OpenAI a novemberi 6,6 milliárdjával együtt már 24,1 milliárd dollár tőke bevonásánál és 157 milliárdos értékelésnél tart. Az Anthropicot 16 milliárdra értékelik 11,5 milliárdos összbefektetés mellett. Az xAI-ról nincs nyilvános összesítés: a jelenleg 50 milliárdra becsült cégérték mögött 6 milliárd dollárt befektetés látszik. Az európaiak közül a francia Mistral AI a legértékesebb 6,2 milliárdos értékeléssel (összesen 1,2 milliárd dollár befektetés), a brit Synthesia 2,1 milliárdot (306 millió dollár), a német DeepL 2 milliárdot (400 millió dollár), a szintén brit Stability AI pedig egymilliárdot ér (231 millió dollár) a CB Insights unikornislitája szerint.
Mire kell a temérdek pénz?
Amikor egy startup jelentős befektetéseket kap, akkor általában olyanokat mond, hogy új terméket fejleszt, új piacokra lép be stb. Ali Ghodsi, a Databricks egyik alapítója és vezérigazgatója azonban más programmal állt elő: azért kell sok pénz, hogy versenyben maradjanak a tehetségekért olyan cégekkel, mint az OpenAI vagy az Anthropic. A tehetséges szoftvermérnököket ugyanis őrületes kompenzációs csomagokkal csábítják a cégek, és még mindig nem érték el a fizetések a plafont, panaszkodott a cégvezető.
Ezt a befektetők is így látják, derül ki a Financial Times beszámolójából, amelyben idézik a körbe állítólag egymilliárd dollárral beszálló Thrive egyik partnerét. Vince Hankes szerint a pénz jelentős része arra megy majd, hogy fedezze a dolgozói részvényopciók különböző járulékos költségeit, például az adóterheket, hogy a cég kínálta juttatási csomag vonzóbbá váljon az alkalmazottak számára. Emellett azok az alkalmazottak, akik a kezdetektől a cégnél dolgoznak, lehetőséget kaphassanak részesedésük értékesítésére.
Ha esetleg a végén marad valamennyi a pénzből, azt már valóban új fejlesztésekre, felvásárlásokba és nemzetközi piacra lépés segítésére fordítják.
Eleve a vállalati piac a cél
A Databricks gyorsan nő, évesített bevételi hamarosan elérik a 3 milliárd dollárt, és a januárt már pozitív cash flow-val zárhatják. A következő nagy terv pedig a cég tőzsdére vitele, ami akár már jövőre megtörténhet.
A kaliforniai Berkeley Egyetem oktatói és kutatói alapította startup a kezdetektől a vállalati piacot célozza. Eddigi megoldásait olyan cégek is használják, mint az IBM. Eredetileg ún. zero-management igényű adatelemzési felhős platformot épített, és onnan jutott el az MI-ig. A cég sokáig radar alatt repült. Akkor kezdett odafigyelni rá a piac, amikor jelentős felárért, 1,3 milliárd dollárért megvette a 222 millió dollárra értékelt és mindössze kétéves múltú MosaicML-t, amely nyílt forráskódú alapokon fejlesztett MI-eszközöket – vállalatoknak.
Úgy tűnik, a MosaicML-től érkező MI-t és az IBM-nél is használt Databricks adatelemzési technológiákat a befektetők nyerő párosnak gondolják.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak