Szeptember elején írtunk a Google feltételezett akvizíciójáról: az amerikaiak a velük régóta kapcsolatban álló HTC-vel kötnének még szorosabb együttműködést. A Business Insider a távol-keleti Taiwanese Commercial Times értesüléseire hivatkozott, ugyanakkor megerősített információkkal nem rendelkezett, csak névtelen forrásokat idézve számolt be a lehetséges felvásárlásról.
Több mint egymilliárd dollár sorsa dőlt el
A megállapodás (lásd fenti képünket - balra Rick Osterloh, a Google hardveres részlegének főnöke, jobbra Cher Wang, a HTC CEO-ja) ugyan megszületett a tajvaniak és az amerikaiak között, méghozzá anyagilag is igen jelentős, ugyanakkor ez nem a HTC teljes megvételét jelenti. Mint kiderült, a két vállalat közötti 1,1 milliárd dolláros ügylet elsősorban arra vonatkozott, hogy a Google szabadon toborozhasson a HTC alkalmazottai között. Azon alkalmazottak között, akiknek java már eddig is a keresőóriásnak dolgozott, a vállalat Pixel telefonjainak fejlesztésében vett részt. Az 1,1 milliárd dollár emellett lefedi a HTC szellemi tulajdonjogainak licencelését is.
Mint írtuk, nem ismeretlenek egymásnak a cégek, a Google már több „saját” termékének gyártását is kiadta a HTC-nek. Ilyen volt például a Nexus 9 táblagép 2014-ben, melyet a távol-keletiek készítettek az amerikai keresőóriás számára. A Motorola és a Huawei után a Nexus-ról Pixelre átnevezett okostelefonok előállításáért is a HTC felelt. Apropó, Motorola: a korábban felvásárolt telefongyártó részlegétől három évvel ezelőtt megszabadult (a Lenovo-nak adta el 2,9 milliárd dollárért), így ez az ügylet nem minősíthető igazán sikeresnek.
Visszatérve a HTC-re: a vállalat az összes okostelefonos eladások alig 1 százalékáért felel. Ez meg is látszik üzleti eredményén: a múlt hónapban bejelentettek szerint a második üzleti negyedévben üzemeltetési veszteségekkel volt kénytelen szembenézni a távol-keleti gyártó. Megkopott tehát a dicsősége a tajvaniaknak, pedig a G1-gyel, mint a világ első Android telefonjával komoly figyelmet tudott magára irányítani közel tíz éve, aminek hasznából évekig tartó versenyelőnyt tudott kovácsolni.
Újabb esélyt kapott a HTC
Jelenleg két gyártó ül a csúcskategóriás okostelefonok piacának tetején. A Samsung és az Apple egymással viaskodva küzd a vásárlók kegyeiért, az IDC szerint jelenleg 23 és 15 százalékos globális részesedést felmutatva. Ebbe a csatába szállt be tavaly a Google Pixel készülékeivel, a lehető legjobb időzítéssel – ekkor akadt ugyanis a dél-koreaiaknak egy „kisebb” problémája a könnyen kigyulladó akkumulátorokkal.
Furcsa módon ez a megbicsaklás jelentheti a HTC túlélését is. A Pixelek gyártójaként a távol-keletiek új esélyt kaptak a fejlődésre, mellyel eddig látszólag tudtak is élni. Igaz, nagyon nem bízhatják el magukat még egy olyan támogató mellett sem, mint amilyen a Google. Az idei modellek közül ugyanis csak a kisebbik típusért felel a HTC, a Pixel XL-t egy szintén egykor szebb napokat látott gyártó, az LG készíti a keresőóriás számára.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak