A két vállalat korábban is szoros kapcsolatban állt, a távol-keletiek legjobbjait viszont már hivatalosan is elszipkázhatják az amerikaiak.

Szeptember elején írtunk a Google feltételezett akvizíciójáról: az amerikaiak a velük régóta kapcsolatban álló HTC-vel kötnének még szorosabb együttműködést. A Business Insider a távol-keleti Taiwanese Commercial Times értesüléseire hivatkozott, ugyanakkor megerősített információkkal nem rendelkezett, csak névtelen forrásokat idézve számolt be a lehetséges felvásárlásról.

Több mint egymilliárd dollár sorsa dőlt el

A megállapodás (lásd fenti képünket - balra Rick Osterloh, a Google hardveres részlegének főnöke, jobbra Cher Wang, a HTC CEO-ja) ugyan megszületett a tajvaniak és az amerikaiak között, méghozzá anyagilag is igen jelentős, ugyanakkor ez nem a HTC teljes megvételét jelenti. Mint kiderült, a két vállalat közötti 1,1 milliárd dolláros ügylet elsősorban arra vonatkozott, hogy a Google szabadon toborozhasson a HTC alkalmazottai között. Azon alkalmazottak között, akiknek java már eddig is a keresőóriásnak dolgozott, a vállalat Pixel telefonjainak fejlesztésében vett részt. Az 1,1 milliárd dollár emellett lefedi a HTC szellemi tulajdonjogainak licencelését is.

Mint írtuk, nem ismeretlenek egymásnak a cégek, a Google már több „saját” termékének gyártását is kiadta a HTC-nek. Ilyen volt például a Nexus 9 táblagép 2014-ben, melyet a távol-keletiek készítettek az amerikai keresőóriás számára. A Motorola és a Huawei után a Nexus-ról Pixelre átnevezett okostelefonok előállításáért is a HTC felelt. Apropó, Motorola: a korábban felvásárolt telefongyártó részlegétől három évvel ezelőtt megszabadult (a Lenovo-nak adta el 2,9 milliárd dollárért), így ez az ügylet nem minősíthető igazán sikeresnek.

Visszatérve a HTC-re: a vállalat az összes okostelefonos eladások alig 1 százalékáért felel. Ez meg is látszik üzleti eredményén: a múlt hónapban bejelentettek szerint a második üzleti negyedévben üzemeltetési veszteségekkel volt kénytelen szembenézni a távol-keleti gyártó. Megkopott tehát a dicsősége a tajvaniaknak, pedig a G1-gyel, mint a világ első Android telefonjával komoly figyelmet tudott magára irányítani közel tíz éve, aminek hasznából évekig tartó versenyelőnyt tudott kovácsolni.

Újabb esélyt kapott a HTC

Jelenleg két gyártó ül a csúcskategóriás okostelefonok piacának tetején. A Samsung és az Apple egymással viaskodva küzd a vásárlók kegyeiért, az IDC szerint jelenleg 23 és 15 százalékos globális részesedést felmutatva. Ebbe a csatába szállt be tavaly a Google Pixel készülékeivel, a lehető legjobb időzítéssel – ekkor akadt ugyanis a dél-koreaiaknak egy „kisebb” problémája a könnyen kigyulladó akkumulátorokkal.

Furcsa módon ez a megbicsaklás jelentheti a HTC túlélését is. A Pixelek gyártójaként a távol-keletiek új esélyt kaptak a fejlődésre, mellyel eddig látszólag tudtak is élni. Igaz, nagyon nem bízhatják el magukat még egy olyan támogató mellett sem, mint amilyen a Google. Az idei modellek közül ugyanis csak a kisebbik típusért felel a HTC, a Pixel XL-t egy szintén egykor szebb napokat látott gyártó, az LG készíti a keresőóriás számára.

Mobilitás

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.