A China Government Edition első OEM partnere is megvan. A Lenovo szállítja majd a spéci windowsos gépeket.

Három évvel azután, hogy a kínai kormány kitiltotta rendszeriből a Windows 8-at, a Microsoftnak sikerült visszatérnie az állami szférába. Sanghajban jelentették be a Windows 10 egy speciális változatát, a Windows 10 China Government Editiont. Az első OEM partner a Lenovo lesz, és az új Surface Prókra kerül majd a speciális kiadás.

Ez csak részben meglepő fejlemény. Tavaly év végén az IBM és az Intel mellett a Microsoft is tiltakozott az új kínai kibervédelmi törvény miatt, amely előírta, hogy a külföldi szoftvergyártóknak át kell adniuk ellenőrzésre szoftvereik forráskódját a kínai hatóságoknak. Akkor a Microsoft azzal érvelt, hogy a forráskód átvizsgálásával a hatóságok nem fogják tudni felmérni teljes mértékben egy szoftver biztonságosságát, ugyanakkor fennáll a veszélye, hogy sérül a cégek szellemi tulajdona (értsd: ellopják a kódot).

Ugyanakkor a lépésnek már voltak előzményei is. 2015 végén létrehoztak egy kínai vegyesvállalatot. A CMIT (C&M Information Technologies) néven futó cégben a kínai érdekeket egy olyan állami vállalat – a China Electronics Technology Group – képviseli, amely főleg katonai és kibervédelmi fejlesztésekkel foglalkozik. CMIT kizárólag az állami szerveknek szállít, és csak államilag jóváhagyott image-et, amelybe minden olyan elemet beleépítenek, amit a kínaiak kérnek.

Miben más a China Government Edition?

A speciális kiadás, amelynek bevezetése egyelőre pilotként fut majd a kínai vámhivatalban, Sanghajban és egy állami vállalatnál, az Enterprise Editionra épül. A 2015-ös megállapodásnak megfelelően beleépítették a kínaiak által kért biztonsági és azonosságkezelést. A kínai verzió nem tartalmazza az OneDrive-támogatást, a telemetriai adatok gyűjtését és a frissítési kötelmeket, valamint lehetővé tették, hogy a kínai állam saját titkosító algoritmusát építse a rendszerbe.

Arról, hogy mit kell kihagyni, illetve beépíteni a kínai Windowsba, Terry Myerson alelnök blogbejegyzése szerint két éve folynak az egyeztetések. De az együttműködés valószínűleg bővül, legalábbis a Microsoft nagyon szeretné. Múlt év szeptemberében jelentették be, hogy átláthatósági központot nyitnak Pekingben, ahol a kínai kormány szakértői ellenőrzött körülmények között tudják vizsgálni a Microsoft termékeit.

Többedig lépés a piac megnyerésére

A kínai piac a 2015 tavaszán kormányzati szinten is meghirdetett gazdasági irányváltás, a "Made in China 2025" stratégia után még inkább felértékelődött. Az új kormányzati gazdaságélénkítési program a magas hozzáadott értékű ágazatokat, többek között a technológiai ipart preferálja. A nagy technológiai cégek – ha olykor tiltakoznak is a korlátozó intézkedések ellen –, elég sok mindent hajlandók bevállalni ezért, hogy bekapcsolódhassanak ebbe a modernizációs folyamatba. Az IBM például – bár tavaly ősszel tiltakozott a kínai kibertörvény miatt – már 2015-ben, amikor a Bluemixszel piacra lépett a távol-keleti országban, lehetővé tette, hogy kínai hatóságok ellenőrizhessék termékei forráskódját.

A Microsoft másfél éve, a Windows 10 kínai debütálásakor tette az első komolyabb engedményt: megállapodott a Baiduval, hogy az lesz az Edge böngésző alapértelmezett keresője, valamint a Baidu natív windowsos alkalmazásokat is készít az ott terjesztett változathoz.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.