Bemutatta Surface Pro 2-in-1 termékét a Microsoft, melynek legfontosabb jellemzője az Intel Kaby Lake processzorának alkalmazása és az új billentyűzet megjelenése. A Sanghaiban, Kínában debütált laptopról gyártója azt állítja, hogy az összes, valaha megjelent Surface eszköz közül ez lett a legkönnyebb.
Megújuló hardver, új színek
A hetedik generációs Intel Core processzor révén komoly üzemidőre képes a készülék egyetlen töltéssel. A Microsoft állítása szerint a Kaby Lake lapkának köszönhetően ideális körülmények között akár 13,5 órát is kibír, mielőtt újra elektromos hálózatra kellene csatlakoztatni a laptopot. A 12,3 inches, 3:2 képarányú kijelző 267 ppi pixelsűrűséggel rendelkezik, és támogatja a vállalat következő generációs Surface Pen nevű fejlesztését. A Microsoft ezt tartja a leggyorsabb digitális ceruzának (stílus) a piacon.
Hasonlóan az elődhöz (Surface Pro 4), az új modell is a Windows 10 hibrid csomagját tartalmazza. Emellett a Surface Laptopon megismert Alcantara billentyűzet jelent még komoly újdonságot. A korábban exkluzív státuszt kapott klaviatúra ezentúl alapértelmezett tartozéka a Microsoft termékének. A billentyűzet és a ceruza is új színekben lesz elérhető: fekete (Charcoal), sötétvörös (Burgundy), szürke (Platinum) és zöldeskék (Teal) az elérhető színskála.
Júniusban jelenik meg az új Surface Pro, a brit piacon 800 fontos (közel 290 ezer forintos) áron.
Háttérbe szorítja az iPadet
A Microsoft mobil eszköze egyáltalán nem véletlenül most érkezik; iparági – de hivatalosan még meg nem erősített – értesülések szerint az Apple hamarosan piacra lép megújuló MacBookjaival. Várhatóan szintén júniusban rántja le a leplet az új MacBook Pro-ról az almás vállalat, melyben ugyanúgy Kaby Lake lapka dolgozik majd. Éppen ideje is már a ráncfelvarrásnak, mert a 12 inches MacBook és a 13 inches MacBook Air 2015 óta változatlan külsővel és belsővel keresi a vevők kegyeit.
Redmond Surface tablet-laptopja még 2012-ben jelent meg, és ugyan a Windows RT-re alapuló verziók gyorsan meg is buktak, a prémium kategóriásnak szánt Windows 8-as széria tulajdonképpen sikernek könyvelhető el. Tömegtermék ugyan nem lett belőle, elsősorban magas ára miatt, de azért megtalálta a helyét a vásárlók között.
Annyira, hogy az elmúlt években a Microsoft Surface elkezdte kannibalizálni az Apple iPad piacát. Utóbbi táblagép eladásai immár tíz, egymást követő negyedévben csökkentek, számoltunk be még tavaly ősszel a helyzetről. A Surface Book és a Surface Pro 4 viszont heves érdeklődést váltott ki a vásárlókból a tavalyi év során, amivel a jelölt három hónap alatt 926 millió dollárral dobta meg a Microsoft bevételeit.
Visszaeső PC-s piac, kecsegtető részpiaci lehetőségekkel
Összességében még mindig viszonylag alacsonynak mondható a Microsoft teljes bevételeinek arányában a Surface-ből származó bevétel. A tavalyi harmadik negyedéves redmondi eredmények 22 milliárd dollár körül alakultak, ennek körülbelül 4 százaléka származott a tablet-laptop masinából.
Mindazonáltal ez annyira nem okoz problémát a Microsoftnak, mivel jelenleg elsősorban a felhőre koncentrál a vállalat. Az egy évvel korábbi eredményhez képest 116 százalékkal emelkedett az Azure-ból származó eredménye; a szélesebb körű Intelligent Cloud üzletág pedig 8,3 százalékkal produkált jobb eredményt, 6,38 milliárd dollárral növelve a redmondi kasszát.
Mindeközben a globális PC-eladások a szeptember 30-ával zárt negyedévben 3,9 százalékkal estek az IDC piackutató szerint, ami nyilván nem tett jót a Microsoft szoftverétékesítésének sem. A Windows-t és a nehézségekkel küszködő mobilüzletágat egybe foglaló üzletágának bevétele 1,8 százalékkal esett vissza, de még így is impozáns, 9,29 milliárd dollárt hozott a konyhára.
Ez a piac azonban továbbra sem kecsegtet semmi jóval: az IDC és a Gartner is visszaesésről számolt be a 2016-os évet illetően. Utóbbi 2017 első negyedében is csökkenést (-2,4 százalék) mért, az otthoni felhasználók zöme ugyanis továbbra sem akarja olyan tempóban lecserélni PC-it, mint ahogyan azt egy évtizeddel korábban tette.
Van viszont egy jól megfogható réteg, akiket érdekelnek az újítások, és hajlandóak például ultravékony notebookokra, vagy 2az1-ben, laptopként és táblagépként is használható prémium kategóriás eszközökre költeni. Ezt a fizetőképes keresletet célozza a Microsoft, ahelyett, hogy a teljes piacra lőne (és lenne kénytelen megküzdeni a globális visszaeséssel).
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak