A redmondi szoftveróriás bejelentette tabletjével kapcsolatos eredményeit, melyek szerint az idei első negyedévben 38 százalékkal nőttek az értékesítések a tavalyi, hasonló időszakhoz képest. A Surface Book és a Surface Pro 4 heves érdeklődést váltott ki a vásárlókból, amivel a jelölt három hónap alatt 926 millió dollárral dobta meg a Microsoft bevételeit. Ez az összeg a tavalyi első negyedév során 672 millió dollár volt. A vállalat ugyanakkor darabszámot nem közölt, így csak találgatni lehet, hogy ezt hány készülék eladásából hozta össze.
Az örök riválisok
Miközben a Microsoft táblagépe egyre fényesebben csillog a piacon, az Apple tabletje úgy fakul. A növekvő Surface értékesítések ugyanis csökkenő iPad eladásokkal társulnak. Még júliusban jelentette be a Steve Jobs alapította cég, hogy habár az iPadekből származó bevételei 7,4 százalékkal nőttek az utolsó lezárt negyedben, ugyanakkor a darabszám 9 százalékkal visszaesett, 9,95 millióra. Ez sorban a tizedik negyedév, melynek során az Apple tabletek eladási darabszáma csökken.
Már a nyakunkon a következő pénzügyi jelentés; az almás vállalat várhatóan jövő hét kedden számol be az elmúlt negyedév eredményeiről. Elemzői elvárás szerint 9,1 milliót adtak el iPadekből, a The Wall Street várakozásai szerint ennek ellenére az ebből a szegmensből származó bevétel még egy icipicit – 1,3 százalék – nőhetett.
Összességében a Microsoft 22,33 milliárdos bevételt tett közzé az elmúlt negyedévről, amivel rácáfolt a The Wall Street 21,71 milliárdos becslésére. Ez durván meg is dobta a vállalat részvényeinek értékét: a záróár 6,2 százalékkal magasabb volt a napi nyitóárhoz képest. Így az a valaha volt legmagasabb szintre került; még az 1999-es rekordot is megdöntve elérte a 60,43 dollárt, közel 25 milliárd dollárt dobva a cég értékéhez.
Felhőben a pénz
Ehhez a több mint 22 milliárdhoz igen sokat tett hozzá a vállalat felhőszolgáltatásából származó bevétele; a beszámoló szerint az egy évvel korábbi eredményhez képest duplázott a részleg. Egészen pontosan 116 százalékkal emelkedtek az Azure-ból származó eredményei; a szélesebb körű Intelligent Cloud üzletág 8,3 százalékkal produkált jobb eredményt, 6,38 milliárd dollárral növelve a redmondi kasszát. Az előzetes várakozás egyébként 6,27 milliárd dollár volt, a tavalyi hasonló negyedév eredménye pedig 6,34 milliárd.
Mindeközben a globális PC-eladások a szeptember 30-ával zárt negyedévben 3,9 százalékkal estek az IDC piackutató szerint (korábban 7,1 százalékot vártak), ami nyilván nem tett jót a Microsoft szoftverétékesítésének. A Windows-t és a nehézségekkel küszködő mobilüzletágat egybe foglaló üzletágának bevétele 1,8 százalékkal esett vissza, de még így is impozáns, 9,29 milliárd dollárt hozott a konyhára. A következő negyedévre többet – 11,6 milliárd dollárt – prognosztizál Redmond, ami viszont még így is egymilliárddal alacsonyabb az egy évvel korábbi hasonló időszak 12,7 milliárd dolláros produktumához.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak