A 2016-os év immár az ötödik szűk esztendőt zsinórban a PC-gyártók számára. Az IDC és a Gartner gyorsjelentése szerint nagyjából 6 százalékkal kevesebb gépet sikerült eladni, mint az amúgy katasztrofálisan gyenge tavalyelőtti periódusban.
Évtizedes hullámvasút
A 260 és 270 millió PC közé tippelt eredmény 2007-et idézi, azaz a szegmens egy évtized alatt eljutott oda, ahonnan indult. Ugyan a legutolsó, negyedik negyedév adatai már egész biztató számokat mutatnak, ha sikerül is ezt a lendületnek csak túlzással titulálható formát átmenteni, az is maximum a stabilizálásra lehet elég idén.
Ahogy a fenti táblázatból látszik, a Lenovónak sikerült megtartania vezető pozícióját, de például az IDC metodikája szerint már csak hajszálnyi az előnye a második HP Inc.-kel szemben. A kínai vállalatnak ugyanakkor van miből erőt meríteni, hiszen a karácsonyi szezon forgalma pozitív éves változást mutatott. Ez azért különösen fontos, mert így sikerült megtörni egy másfél éve tartó recessziós időszakot.
A HP-nél a körülményekhez képest szintén optimisták lehetnek, hiszen a piaci átlagot bőven túlteljesítették. Ez enyhe növekedést, illetve nullaközeli eredményt jelent attól függően, melyik piackutató tábláját nézzük. A harmadik helyezett Dell főhadiszállásán pláne dörzsölhetik a tenyerüket, hiszen a Gartnernél például ők voltak az egyetlen szállító, amelyik növelni tudta eladásait.
A többiek, beleértve az Apple-t is, ahol 2015-ben még fényesen meneteltek a Macek, meglehetősen rossz évet zártak. Egymás után sorakoznak a kétszámjegyű mínuszok, ami egyben azt is jelenti, hogy a zsugorodó piaci torta tovább koncentrálódik. A három legnagyobb szereplő 2016-ban a teljes forgalom 54,7 százalékát adta, míg egy évvel korábban ez a mutató "csak" 51,5 százalékon állt.
Érdektelenség és részpiaci lehetőségek
Ha azt nézzük, mit mondtak egy évvel korábban ugyanezek a piackutatók, kiderül, hogy meglehetősen túlbecsülték a tavalyi lehetőségeket. A Gartner mindössze 1, az IDC pedig 3,5 százalékos csökkenést prognosztizált 2016-ra. Mostani jelentésükben a vártnál is lanyhább keresletet azzal indokolják, hogy az "egységsugarú" felhasználónak már egyáltalán nem annyira fontos a számítógép (mert mondjuk sok funkciót kivált a telefonjával).
A másik oldalon viszont van egy jól megfogható réteg, akiket érdekelnek az újítások, és hajlandóak például ultravékony notebookokra, vagy 2az1-ben, laptopként és táblagépként is használható prémium kategóriás eszközökre költeni. Szintén élénkülni látszanak az üzleti megrendelések, ám ezek együtt sem voltak képesek kompenzálni az otthoni fogyasztóknál tapasztalható érdektelenséget.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak