Nagy felhajtás közepette helyi idő szerint hétfőn délután a Microsoft Surface néven új saját márkás tableteket mutatott be Los Angelesben. A korábbi - csúfos véget ért - próbálkozások után mintha mindenki optimistább lenne a várhatóan ősszel, a Windows 8-cal párhuzamosan debütáló eszközök jövőjét illetően.
Amint arra már a múlt heti találgatások alapján számítani lehetett, helyi idő szerint hétfőn délután Los Angelesben új saját márkás tableteket mutatott be a Microsoft Surface néven (ezen a márkanéven futottak eddig a Microsoft drága, többnyire kaszinókban működő érintőképernyős asztalai, amelyet ezentúl Microsoft PixelSense néven visznek tovább). 

Az új tabletek 10,6" ClearType HD kijelzővel, VaporMg néven illetett magnéziumötvözetből álló házban, microSD-, microHDMI- és USB porttal, beépített állvánnyal és lecsatolható, billenyűzetként is használható borítóval érkeznek. A Surface tableteket két kategóriában gyártják majd, az ARM chippel szerelt változat Windows RT operációs rendszerrel (Surface for Windows RT), az inteles verzió Windows 8 Próval érkezik majd (Surface for Windows 8 Pro néven).  

 

A Windows RT tablet vastagsága 9,3 milliméter, súlya 676 gramm körül lesz, 31,5 Wh-os akkumulátorral, microSD, USB 2.0 és Micro HD Video bemenettel rendelkezik majd; 32 és 64 gigabájtos háttértárral szállítják. A Surface for Windows 8 Pro tablet Intel processzorral és Windows 8 Pro operációs rendszerrel érkezik, vastagsága 13,5 mm, súlya 903 gramm lesz; 42 wattórás akkumulátorral, microSDXC, USB 3.0, és Mini DisplayPort Video bemenettel látják el. A Surface for Windows 8 Pro táblagépet 64 és 128 gigabájtos verzióban árulják majd.

Hiányzó részletek  A tableteket bemutató Steve Ballmer vezérigazgató és Steven Sinofsky Windows-üzletágvezető egyik készülék esetében sem árulták el a végfelhasználói árat, de a vállalat szerint a Windows RT modellek a többi ARM chipes tablettel hasonló árkategóriában (azaz 400-600 dollár között), míg a professzionális használatra szánt Surface for Windows 8 Pro az Intel Ultrabook-kategóriájú gépekkel hasonló árszinten, azaz 1000 dollár körül mozog majd.

 
A Microsoft hétfői bejelentése teljes egészében
 
A Microsoft egyelőre számos részlettel adós maradt, így nem lehet megismerni az eszközök részletes specifikációját (a processzor verzióját, a memória méretét, a grafikus chip típusát vagy a képernyő felbontását), mint ahogy a pontos megjelenési dátumot sem (erre az olcsóbb verzió esetében a Windows 8 októberre várható bemutatkozásával egy időben kerülhet sor, míg a Surface for Windows 8 Pro várhatóan három hónappal később mutatkozik be). Egyelőre azt sem lehet tudni, hogy milyen mértékű lesz az integráció a Microsoft más termékeivel, így az Xbox-szal vagy a Windows Phone készülékekkel. 

 
A Surface bemutatkozó videójából sem derül ki sok részlet

Siker vagy bukás?  A Microsoftnak a bemutató helyszínének és pontos tárgyának utolsó piallanatig való titkolásával jelentős médiafelhajtást sikerült elérnie, és az első visszhangok is többnyire pozitívak, pedig az elmúlt egy évtizedben számos alkalommal próbálkozott a tablet formátum meghódításával. Legutóbb 2008 és 2010 között álltak neki egy speciális, összehajtható két képernyővel ellátott táblagép, a Courier fejlesztésének. Az első generációs iPad megjelenése után azonban hamarosan bejelentették, hogy leállítják a projektet. Steve Ballmer a 2010 januári Consumer Electronics Show alatt mutatta be a HP Slate prototípusát, amely akkor még Windows 7 operációs rendszerrel működött volna - ez az eszköz sem jelent meg végül sosem a boltok polcain.

Az elemzések szerint az, hogy mennyire indulhat sikerrel a Microsoft Surface család az iPaddel vagy az androidos táblagépekkel szemben, nagyrészt a végső árazáson múlik majd. Kérdéses persze az is, hogy a mostani bejelentéshez mit szólnak majd a Microsoft partnerei: korábban már többek között a HP, a Lenovo, a Toshiba, a Nokia és sokan mások jelezték, hogy megjelentetik saját Windows RT-s eszközeiket. 

Novemberben jönnek az inteles Windows 8 tabletek
Nem fogja bírni az őrült tempót az iPad

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.