Az amerikai energiaügyi minisztérium szerint a korbban vártnál három évvel előrébb járunk, ma már a fő kérdés a megfelelő ellátórendszerek megtervezése.

Az amerikai energiaügyi minisztérium (DOE) kedden jelentette be, hogy a közmű szintű napenergia-termelés költségei már az idénarra a szintre csökkennek, amivel a kormányzat 2001-es előrejelzésében csak három évvel későbbre, 2020-ra számolt. Ez a megtermelt wattonként 1 dollár körüli árat és a fogyaztást tekintve 6 centbe kerülő kilowattórákat jelent, köszönhetően a fotovoltaikus hardverek gyors árcsökkenésének és hatékonyságnövekedésének.

Innentől nem a költségeken lovagolnak

A közvetett költségek, mint például a képzett munkaerőre való ráfordítások, ugyancsak redukálódnak, bár sokkal lassabb ütemben. A jelenség hajtóereje elsősorban a jelentős befektetések nyomán felgyorsult innováció és a gyártók közötti árverseny. A kereskedelmi és otthoni felhasználású napelem-rendszerek ára ebben a pillanatban rendre 11 és 14 százalékkal haladja meg a 2020-ra prognosztizált szintet, de a trendvonalak alapján még az idén alájuk bukik, így a minisztérium a korábbiakhoz képest új célszámokat határoz meg 2030-ig.

A DOE szerint ideje, hogy amegfizethetőség mint fő szempont helyett a rendszerek megbízhatósága, rugalmassága és tárolókapacitása kerüljön a figyelem középpontjába, tekintve, hogy a telepítés önmagában már nem tűnik lényeges akadálynak. Az ezzel kapcsolatos saját kutatási projektekre a kormányzat 82 millió dollárt különített el. Az USA elektromos közműveiben jelenleg alig másfél százalékos a napenergia aránya, de az elmúlt évek adatai alapján exponenciális a fejlődés, és már néhány év múlva ennél sokkal látványosabb részesedésre számíthatunk.

Léteznek, de egyre fogynak a problémák

A megújuló energiaforrások egyik közismert problémája, hogy nem állandóan, hogy szakaszosan, ráadásul esetenként kiszámíthatatlanul állnak rendelkezésre, vagyis nem nyújtanak stabil és jól skálázható teljesítményt. Erre nyilván az a megoldás, hogy a túltermelésből származó többletet raktározni kell, hogy később felhasználható legyen az energiaszegény időszakokban.

A túlmelegedésre hajlamos és hamar elöregedő lítium-ionos megoldások azonban nem jelentenek tökéletes választ, különösen, hogy a készletek nem kiapadhatatlanok az előállításukhoz szükséges ritkaföldfémekből. A vonatkozó fejlesztések ezen a téren is zajlanak: az Alphabet Lab X részlege például ipari szintű megoldáson dolgozik sóoldat (só és fagyálló) felhasználásával.

A megújulók másik jellemzője, hogy a földrajzi környezettől függően elég jelentős különbség lehet a hatékonyságukban. Az Apple az észak-karolinai Maidenben már olyan szerverfarmot üzemeltet, ami teljes energiaigényének 60 százalékát ebből a forrásból fedezi, de a maradék 40 százalékot is zöld forrásokból – például szélerőművekből – állítja elő. Ugyanez azonban még az Államokn belül sem lehetne mindenfelé lehetséges.

Az  adatközpontokról szólva azonban eltérő megtérülések ellenére is elmondható, hogy a jövő a zöldebb, környezetet kevésbé terhelő szervercsomópontoké. A világ eddigi legnagyobb publikus adatközpontját például Norvégiába, a sarkkörön túlra tervezik, amelynek 1000 megawatt körüli fogyasztását 100 százalékban zöld energiával fedeznék, kihasználva az olyan költségkímélő tényezőket, mint a helyszínből következő, minimális hűtési igény.

Piaci hírek

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.