London, Párizs, Madrid csak néhány nagyváros azon az egyre hosszabb listán, amelyek háborút hirdettek a világ egyik legértékesebb startupja ellen. A sorhoz most Berlin is csatlakozik, miután több mint egy évvel az ottani indulást követően a héten betiltották a szolgáltatást a hatóságok.
Szabad a taxi
A 2009-ben, San Franciscóban alapított Uber a taxizás területét vette célba, és több ponton tette azt egyszerűbbé, hatékonyabbá. A hagyományos személyfuvarozást végző vállalatok által rettegett ötlet lényege, hogy az utasok nem egy központi csatornán, például operátorokon keresztül rendelnek autót, hanem egy app segítségével, és a fizetés is az alkalmazáson keresztül, elektronikusan történik. A számos helyen nagyon szigorú szabályozás alá eső taxis iparág ilyen szintű felforgatása borítékolhatóan felháborodást és konfliktust szül bizonyos körökben.
Ennek megfelelően a mára 30 ország 100 városában működő startup az egyik legtöbb vihart keltő vállalkozás lett, ami ellen megszámlálhatatlan mennyiségű per és jogi eljárás indult. A panaszok szerint az Uber a helyi személyfuvarozási szabályok teljes mellőzésével jelenik meg a piacokon, így olyan előnybe juttatva a vadonatúj szolgáltatást, amit a helyi vállalkozók nem hajlandók lenyelni. Az általában a tevékenységtől való eltiltás céljával induló eljárások részben sikerrel zárulnak le, de több olyan eset volt, ahol az Uber megúszta egy nagyobb büntetés megfizetésével.
Berlin beintett
A héten egy meglehetősen tekintélyes piacon, Berlinben robbant az újabb botrány. A helyi hatóságok ugyanis megtiltották az Uber használatát, mivel értelmezésük szerint a cég által szervezett fuvaroknál egy esetleges balesetkor az utasok biztosítása nem megoldott. A döntést egy 25 ezer eurós bírság belengetésével tették még hangsúlyosabbá.
Az Uber viszont a tőle már megszokott makacssággal áll a kérdéshez: a vállalat képviselője jelezte, hogy hivatalosan fellebbeznek a döntés ellen, és amúgy pedig nem fogják beszüntetni a szolgáltatást. Bár Németországban nem dívik a precedensjog, de azért az Uber helyi vezetője felemlegette Hamburg példáját, ahol sikerült megfelelő megoldást találni a működésre. Némi iróniával azt is hozzátette: rengeteg progresszív, előremutató gondolkodású város van a világban, ahol örömmel fogadják a szolgáltatást, és Berlinnek sem szabadna kimaradnia.
Budapest, készülj!
A Facebookkal is hírbe hozott vállalkozás egyébként már megkezdte a magyarországi belépés előkészületeti. Nemrégiben számos pozícióra írtak ki állásajánlatot, ami egyértelmű szándék a budapesti startra. Részünkről elképzelni sem tudjuk, micsoda vihar kavarodik majd abból, ha az alig néhány hónapja újraszervezett fővárosi személyszállítás erővonalait ténylegesen elkezdi átrajzolni az Uber. Azért reméljük, hogy a Párizsban tapasztalt erőszakos jelenetekhez hasonló esetekre itthon nem kerül sor.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak