A verseny hozza ki a legtöbbet az emberekből, hiszen mindenki jobbra törekszik, hogy bizonyíthasson. Ugyanakkor együttműködéssel sokkal többet lehet elérni, mint külön-külön, egymással rivalizálva. Mindkét helyzet illik a Google és a Samsung kapcsolatára; a két óriásvállalat hol kőkemény konkurenciaharcban igyekszik megállni a helyét a másikkal szemben, hol együttműködésre törekedik.
Verbális kommunikációra alapozva
Különösen igaz ez a mesterséges intelligencia területén. A Google és a Samsung külön-külön fejleszti saját MI-jét, hogy aztán azokat bevethesse okostelefonjain és tabletjein, emberközelivé téve az információkeresést.
A Google Assistant tavaly októberben mutatkozott be, a Google Pixel okostelefonjainak debütálásával. Segíthet releváns hírek felkutatásában, autózási útvonalak meghatározásában, fel- és lekapcsolhatja az otthoni világítást és így tovább. Számos információforráshoz – Wikipedia, saját adatbázis stb. – fér hozzá annak érdekében, hogy minél relevánsabb találatot adhasson.
Alig egy nappal később írtunk arról, hogy a dél-koreaiak felvásárolták a mesterséges intelligencia fejlesztésével foglalkozó Viv Labs-et. A hangvezérelt alkalmazás hétköznapi feladatok elvégzését segíti: virágot lehet rendelni általa, hotelszobát foglalni, időjárás-előrejelzésekre keresni és így tovább. Mindezt az ember által beszélt (angol) nyelven, anélkül, hogy szöveget kellene gépelni. A fejlesztővállalatnak egyébként az a Dag Kittlaus volt a társalapítója, aki a Siri létrehozásában is részt vett. Utóbbit az Apple vásárolta meg évekkel ezelőtt, amit azóta is erősít fejlesztések és akvizíciók révén.
Nem csak okostelefonokon
A két vállalat tehát ezen a téren is konkurál, vagy legalábbis eddig így tettek. A Samsung – pontosabban Lee Kyeong-tae, mobil részlegért felelős alelnök - ugyanis tegnap elárulta, hogy az MI terén éppen összeborulóban van a két vállalat.
Történik mindez annak ellenére, hogy Bixby néven saját személyi asszisztens érkezik a Samsung Galaxy S8-cal együtt áprilisban a piacra (az értesülést egyelőre nem erősítette meg hivatalosan a Samsung). Arra a piacra, ami alig pár hónap alatt annyira zsúfolttá vált, hogy az LG következő, Mobile World Congress-en debütáló G6 csúcstelefonja rögtön kettőt is használ belőle. A Google Assistant mellett az Amazon Alexa is segíti majd a szintén dél-koreai vállalatok termékeit vásárlókat ügyes-bajos dolgaik hangalapú elintézésében.
Visszatérve a két cégre: ha a Pixelben debütált Google Assistant sikeres lesz, akkor az mindkét fél számára sikerként könyvelhető el. A Samsung megkapja a fejlett mesterségesintelligencia-képességeket, a Google pedig még több adathoz jut hozzá, melyet szintén felhasználhat MI-je fejlesztéséhez.
Ettől függetlenül a Bixby önmagában is népszerű lehet, tekintve, hogy a Samsung nem csak a Galaxy S8-ban tervez vele nagyközönség elé állni, hanem a vállalat táblagépeiben, tévéiben és laptopjaiban is megjelenhet. Sőt, külső fejlesztők számára is felkínálhatja az MI-t, ahogyan azt az Amazon teszi (például a fent említett LG-vel megállapodva).
A vállalat egyébként tisztában van azzal, hogy az idei évre a piacok telítettsége miatt a globális okostelefonpiac növekedésének további lassulását várják. Ugyanakkor hisz abban, hogy az olyan új szolgáltatások, mint a mesterséges intelligencia, a többi piaci szereplőtől megkülönböztető tényezőként jelennek meg, amivel a dél-koreaiak előnyre tehetnek szert versenytársaikkal szemben.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak