A mesterséges intelligencia a közös pont: az egymással gyakran rivalizáló vállalatok összefoghatnak az MI jobbá tétele érdekében.

A verseny hozza ki a legtöbbet az emberekből, hiszen mindenki jobbra törekszik, hogy bizonyíthasson. Ugyanakkor együttműködéssel sokkal többet lehet elérni, mint külön-külön, egymással rivalizálva. Mindkét helyzet illik a Google és a Samsung kapcsolatára; a két óriásvállalat hol kőkemény konkurenciaharcban igyekszik megállni a helyét a másikkal szemben, hol együttműködésre törekedik.

Verbális kommunikációra alapozva

Különösen igaz ez a mesterséges intelligencia területén. A Google és a Samsung külön-külön fejleszti saját MI-jét, hogy aztán azokat bevethesse okostelefonjain és tabletjein, emberközelivé téve az információkeresést.

A Google Assistant tavaly októberben mutatkozott be, a Google Pixel okostelefonjainak debütálásával. Segíthet releváns hírek felkutatásában, autózási útvonalak meghatározásában, fel- és lekapcsolhatja az otthoni világítást és így tovább. Számos információforráshoz – Wikipedia, saját adatbázis stb. – fér hozzá annak érdekében, hogy minél relevánsabb találatot adhasson.

Alig egy nappal később írtunk arról, hogy a dél-koreaiak felvásárolták a mesterséges intelligencia fejlesztésével foglalkozó Viv Labs-et. A hangvezérelt alkalmazás hétköznapi feladatok elvégzését segíti: virágot lehet rendelni általa, hotelszobát foglalni, időjárás-előrejelzésekre keresni és így tovább. Mindezt az ember által beszélt (angol) nyelven, anélkül, hogy szöveget kellene gépelni. A fejlesztővállalatnak egyébként az a Dag Kittlaus volt a társalapítója, aki a Siri létrehozásában is részt vett. Utóbbit az Apple vásárolta meg évekkel ezelőtt, amit azóta is erősít fejlesztések és akvizíciók révén.

Nem csak okostelefonokon

A két vállalat tehát ezen a téren is konkurál, vagy legalábbis eddig így tettek. A Samsung – pontosabban Lee Kyeong-tae, mobil részlegért felelős alelnök - ugyanis tegnap elárulta, hogy az MI terén éppen összeborulóban van a két vállalat.

Történik mindez annak ellenére, hogy Bixby néven saját személyi asszisztens érkezik a Samsung Galaxy S8-cal együtt áprilisban a piacra (az értesülést egyelőre nem erősítette meg hivatalosan a Samsung). Arra a piacra, ami alig pár hónap alatt annyira zsúfolttá vált, hogy az LG következő, Mobile World Congress-en debütáló G6 csúcstelefonja rögtön kettőt is használ belőle. A Google Assistant mellett az Amazon Alexa is segíti majd a szintén dél-koreai vállalatok termékeit vásárlókat ügyes-bajos dolgaik hangalapú elintézésében.

Visszatérve a két cégre: ha a Pixelben debütált Google Assistant sikeres lesz, akkor az mindkét fél számára sikerként könyvelhető el. A Samsung megkapja a fejlett mesterségesintelligencia-képességeket, a Google pedig még több adathoz jut hozzá, melyet szintén felhasználhat MI-je fejlesztéséhez.

Ettől függetlenül a Bixby önmagában is népszerű lehet, tekintve, hogy a Samsung nem csak a Galaxy S8-ban tervez vele nagyközönség elé állni, hanem a vállalat táblagépeiben, tévéiben és laptopjaiban is megjelenhet. Sőt, külső fejlesztők számára is felkínálhatja az MI-t, ahogyan azt az Amazon teszi (például a fent említett LG-vel megállapodva).

A vállalat egyébként tisztában van azzal, hogy az idei évre a piacok telítettsége miatt a globális okostelefonpiac növekedésének további lassulását várják. Ugyanakkor hisz abban, hogy az olyan új szolgáltatások, mint a mesterséges intelligencia, a többi piaci szereplőtől megkülönböztető tényezőként jelennek meg, amivel a dél-koreaiak előnyre tehetnek szert versenytársaikkal szemben.

Cloud & big data

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.