Várhatóan a következő hónapban jelenti be a dél-koreai vállalat következő csúcs-okostelefonját, az LG G6-ot. A barcelonai Mobile World Congress keretei között debütáló készülék kiemelt érdeklődésre számot tartó képessége elsősorban nem hardveres lesz: az eszköz igazán ráfekszik a mesterséges intelligencia támogatására, felhasználására.
Nagyon megy az MI
A digitális otthoni asszisztensek terjedésével egyre közelebb és közelebb kerül a hétköznapi (amerikai) emberhez is a mesterséges intelligencia. Ahelyett, hogy telefont kellene nyomkodni, elegendő csupán kérdéseket címezni a folyamatosan figyelő kis eszköznek, az pedig igyekszik válaszolni. Legyen szó ételkészítési receptekről, tévés vetélkedőről vagy házhozszállítást igénylő internetes bevásárlásról – a mikrofonokkal és hangszóróval ellátott készülékek figyelnek és az ember keze alá dolgoznak.
Ez a szabadság köszönhet vissza az LG új készülékében is, melyben a Google Assistant szolgáltathatja a mesterséges intelligenciát. Ezt az MI-t egyébként jelenleg az amerikai keresővállalat tavaly október elején megjelent Pixel okostelefonjai alkalmazzák csupán, így az LG G6 lehet az első külső partner, amelyik rá támaszkodva nyújt verbálisan utasítható személyi asszisztens lehetőségeket.
A legnagyobb érdekesség azonban nem ez a készülékkel kapcsolatban, hanem az, hogy a dél-koreaiak új modellje egyszerre két mesterséges intelligenciával is érkezhet. Egyelőre hivatalosan meg nem erősített információk szerint az LG az Amazon Alexa nevű fejlesztésének képességeit is felkínálhatja okostelefonja vásárlói számára. Ezzel követné a Huawei Mate 9 példáját; a kínai vállalat a január elején az USA-ban piacra dobott eszközeiben használja az online vásárlás és házhozszállítás királyának MI-jét.
A Huawei Mate 9 bemutatója
Egyáltalán nem légből kapott találgatás ez a lehetőség, tekintve, hogy a két vállalat együttműködésének van némi múltja ezen a téren. A dél-koreaiak ugyanis már integrálták az Alexát néhány, digitális tudással felvértezett eszközükbe. Ilyen például a SmartThinQ Hub és az Instaview hűtőgép; így az Amazon MI-jének bevetése nem az első eset lenne az LG részéről.
Élesedik a mesterséges intelligenciák versengése
Ha a fentiek igaznak bizonyulnak, akkor egy újabb ütközési pontot jöhet létre a Google és az Amazon között. Mindkét vállalat gőzerővel fejleszti ugyanis saját mesterséges intelligenciáját; egyelőre a korai indulása révén az Amazon van a nyeregben. Az amerikai keresőóriás ugyanakkor milliárdnyi, Androidra alapuló eladott készüléket tud felmutatni, miközben az Amazon "csak" néhány millió otthoni digitális asszisztenst értékesített eddig. Igaz, pont mostanában nyit az amerikai piacon túl: a brit és a német vásárlók is célkeresztjébe kerültek.
De nem csak ők ketten szeretnék megnyerni a nappaliért vívott küzdelmet. Az Apple Siri és a Microsoft Cortana szintén bejelentkezett a harcba, és a Samsung is felvette a kesztyűt. Amint arról írtunk, a dél-koreai elektronikai konszern felvásárolta a Viv Labs startupot, a Viv nevű hangalapú asszisztens mögött álló mesterséges intelligenciát fejlesztő céget. A fejlesztővállalatnak az a Dag Kittlaus volt a társalapítója, aki a Siri létrehozásában is részt vett. Utóbbit az Apple vásárolta meg évekkel ezelőtt, amit azóta is erősít fejlesztések és akvizíciók révén.
Visszatérve az LG-re: azt is tudni vélik egyesek, hogy a dél-koreaiak nem csak a G6-ban, hanem a várhatóan szintén februárban megjelenő, következő generációs okosórájukban is bevetik a Google mesterséges intelligenciáját. Alig egy hónap van a barcelonai MWC-ig, így hamarosan lehull a lepel az LG rövidtávú terveiről.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak