A dél-koreaiak felvásárolták a mesterséges intelligencia fejlesztésével foglalkozó Viv Labs-et.

Úgy látszik, akár akarjuk, akár nem, meg kell barátkoznunk a mesterséges intelligencia hétköznapi életünkben való minden korábbinál hangsúlyosabb megjelenésével. Legutóbb a Google Pixel okostelefonjai kapcsán számolhattunk be arról, hogy digitális személyi asszisztenssel gyarapodnak az Android használók. A Google Assistant az Apple Siri és a Microsoft Cortana vetélytársaként komoly hangsúlyt kap a keresőóriás közeljövőre vonatkozó terveiben. Ezt Sunder Pichai, a vállalat CEO-ja sem tagadta: „Az első a mobil világából az első az MI világába tartunk”.

A Google Assistant tulajdonképpen az információkeresést teszi emberközelivé. Segíthet releváns hírek felkutatásában, autózási útvonalak meghatározásában, fel- és lekapcsolhatja az otthoni világítást és így tovább. Számos információhoz – Wikipedia, saját adatbázis stb. – fér hozzá annak érdekében, hogy minél relevánsabb találatot adhasson.

A Microsoft pedig két éve mutatta be Cortanát, a mobil operációs rendszerére készült digitális személyi asszisztenst. Sok tekintetben már most is több, mint például a Siri, amelyik alapvetően egy kérdez-felelek jellegű interakció ellátására alkalmas tudástárként működik. A Microsoft alkalmazása például hozzáfér (ha engedélyezzük) az e-mailekhez, a névjegyzékhez, a tartózkodási helyünkhöz, a naptár tartalmához, és a webes keresési előzményeinkhez, amelyek alapján személyre szabott információkkal képes szolgálni.

Az igazi különlegesség itt abban rejlik, hogy nem egy passzív, hanem proaktív rendszerről van szó, azaz akkor is szól hozzánk, figyelmeztet a családtag születésnapjára, kínál elkerülő utakat dugó esetén és ad időjárás-előrejelzést a tervezett kirándulás előtt, ha azt külön nem kértük tőle. Az Einstein nevű mesterségesintelligencia-projekttől és a beszédfelismerő algoritmusok, valamint a keresőmechanizmus finomításától azt várják a cégnél, hogy digitális asszisztensből egyfajta intelligens "ügynök" válik a Cortanából.

Viva la Resolución!

Ezt az egyre nagyobb mértékben versengő piacot robbanthatja be igazán a Samsung minap levezetett akvizíciója. A dél-koreai elektronikai konszern felvásárolta a Viv Labs startupot, a Viv nevű hangalapú asszisztens mögött álló mesterséges intelligenciát fejlesztő céget. Az akkumulátorblamázs után megtépázott tekintélyű Samsung okostelefonok tulajdonosai így akár majd két ilyen jellegű szolgáltatás közül is választhatnak.

Mire képes a Viv? A hangvezérelt alkalmazás hétköznapi feladatok elvégzését segíti: virágot lehet rendelni általa, hotelszobát foglalni, időjárás-előrejelzésekre keresni és így tovább. Mindezt az ember által beszélt (angol) nyelven, anélkül, hogy szöveget kellene gépelni. Használhatóságát minden bizonnyal az is segítette, hogy a fejlesztővállalatnak az a Dag Kittlaus volt a társalapítója, aki a Siri létrehozásában is részt vett. Utóbbit az Apple vásárolta meg évekkel ezelőtt, amit azóta is erősít fejlesztések és akvizíciók révén.

A megállapodás részleteit nem hozták nyilvánosságra, így azt sem lehet tudni, mekkora összeget áldozott a Samsung a Viv Labs-re. A San Jose székhelyű vállalat egyébként 50 alkalmazottal rendelkezik, őket valószínűleg teljes létszámban átveszik a dél-koreaiak.

A Viv várhatóan nem csak az okostelefonokban fog majd megjelenni, hiszen a Samsung az elektronikai ipar számos területén kínál termékeket. Például alkalmazhatják mosógépek és hűtők esetében is, de akár a vállalat okostévéiben is elérhetővé válhat a mesterséges intelligencia.

Egyesíti erőit a Google, a Facebook és a Microsoft

Az IBM-mel és az Amazonnal együtt fognak össze a techipar óriásai, hogy hatékonyabbá tegyék az MI-t, ha a nagy cégek nem mind külön utakat járnának, hanem legalább alapvető dolgokban egyetértenének ezen a téren.

Ennek felismerése vezetett oda, hogy a fent említett öt nagy techcég létrehozta a Partnership on Artificial Intelligence to Benefit People and Society nevű nonprofit keretrendszert. Elsődleges céljuk a mesterséges intelligencia kutatása, az erre alapuló új technológiákkal kapcsolatos irányelvek létrehozása és az MI nyilvánossággal való megismertetése és elfogadtatása.

Nem lobbicsoportnak szánják a társaságot, ezért vezetésében nem csak a vállalati világból érkezők foglalnak majd helyet, hanem tudósok és etikával és szabályozással foglalkozó specialisták is. További részletek itt.

Mobilitás

Felvásárlási lázban ég a Siemens

Miközben a német vállalat alig egy hete zárta le az Altair 10,6 milliárd dolláros felvásárlását, tegnap már a kutatásfejlesztést támogató programokat kínáló Dotmatics 5,1 milliárd dolláros akvizíciójáról adott ki közleményt.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.