Mesterséges intelligenciára támaszkodik a Pixel. Az első példányokat úgy kapkodták el percek alatt, mint a cukrot.

Éveken keresztül – egészen pontosan a megjelenése óta – a geekek kedvenc telefonjaként, igazi rétegpiaci termékként létezett az amerikai keresőóriás saját, Nexus márkanév alatt futó kommunikációs eszköze. Nemrég azonban úgy döntött a Google, hogy lecseréli a jól bejáratott márkát, és helyette Pixel néven dobja piacra új készülékeit. Ezzel együtt meg is újította a platformot, exkluzív prémium szolgáltatásokkal és komoly értékesítési tervvel bocsátotta útjára, kőkemény konkurenciát állítva az olyan gyártóknak, mint a Samsung, az LG vagy éppen a túloldalon versenyző Apple.

Ezzel párhuzamosan a Google biztosítja a készülékek terméktámogatását és foglalkozik marketingjükkel.

Fizikai jellemzők

Az 5 inches képátlóval bíró Pixel és az 5,5 inches Pixel XL - hivatalosan „Pixel, a phone by Google” - G logót kapott a hátlapjára, tehát már külsejében is hangsúlyosabb az amerikai vállalat saját márkájának megjelenése. A készülékek hátlapja egyébként üvegbúrát kapott, a ház pedig fehér, fekete és kék színekben pompázhat. Utóbbi limitált számban került forgalomba – az érdeklődést jól mutatja, hogy alig percekkel a megjelenését követően el is kapkodták a kék verziót.

A Pixelek a Sony által készített 12 megapixeles fényérzékelő szenzorral illetve f2.0 lencsével rendelkeznek. Ugyan az iPhone 7 esetében f1.8 lencséket alkalmazott az Apple, ami több fényt enged át, a Google szerint a nagyobb szenzorral több fotont képes befogadni, és ezzel kompenzálja hátrányát.

A készülék előlapján található a 8 megapixeles felbontású szelfikamera, került rá 3,5 mm-es Jack audiocsatlakozó és egy USB-C port is, az adatátvitel és az akkumulátortöltés végett. Két hangszóró teszi teljessé a képet.

Bekapcsológombja mellett hangerőszabályzóval is rendelkezik, a készülék oldalán található kezelőszerv a tavalyi Nexus-okon megismert kialakítást kapta. Emellett a készülék hátlapjára ujjlenyomat-olvasó is került, így az okostelefon feloldása gyors és egyszerű.

Csúcsra pozícionálva

Szemben a tavalyi, középvonalra belőtt Nexus 5X és prémiumterméknek szánt Nexus 6P esetével, az új Pixel telefonok egyértelműen a csúcskategóriát képviselik. A Google nem csak demózni szeretné, mit is tud új Android platformja, hanem a(z egyik) legjobbat akarja nyújtani vevőinek. Mindkét modellbe 8 magos Qualcomm Snapdragon 821 processzor került, melyet a Qualcomm kép- és hangfeldolgozást segítő Hexagon technológiája egészíti ki. A magok közül kettő egyébként 2,15 GHz-en fut, kettő pedig az akkumulátort kímélő 1,6 GHz-es órajellel bír.

OLED kijelzővel szereltek a Pixelek, melyek 4 GB memóriával és 32 vagy 128 GB tárhellyel rendelkeznek. Ennek megfelelően egészen borsos áron kerülnek forgalomba: 650 dolláros árcédulájukkal az Apple iPhone 7 és Samsung Galaxy S7 árszintjén kelletik magukat. A boltokba egyébként október 20-án kerülnek az új Google okostelefonok.

Mesterséges intelligencia – az új hívószó?

Sok egyéb jellemzője van még az eszközöknek, ami említést érdemel – például IP53-as por- és cseppállóságuk, full HD-s és 2560x1440 pixeles képernyőfelbontásuk, az el nem távolítható, de cserébe 13-14 órát bíró akkumulátoruk -, ezek közül azonban kiemelkedik a Google Assistant. Az Apple Siri és a Microsoft Cortana vetélytársaként bevezetett személyi asszisztens által alkalmazott mesterséges intelligencia korábbinál hatékonyabb kihasználásától azt várja fejlesztője, hogy a Pixel felhasználókat számos területen segíti majd.

Ezt egyébként Sunder Pichai, a vállalat CEO-ja sem tagadta: „Az első a mobil világából az első az MI világába tartunk”.

A Google Assistant tulajdonképpen az információkeresést teszi emberközelivé. Segíthet releváns hírek felkutatásában, autózási útvonalak meghatározásában, fel- és lekapcsolhatja az otthoni világítást és így tovább. Az amerikai keresőóriás a hardveres képességek egyik kiaknázási lehetőségeként tekint rá: „Fantasztikus példája annak, amikor a hardver és a szoftver gyönyörűen összeillik” – tolta talán kicsit túl a szekeret Brian Rakowski, a Pixel szoftvermenedzsere.

Kétségtelen, hogy az Assistant jól (vagy legalábbis egyre jobban) használható eszköz, ami számos információhoz – Wikipedia, saját adatbázis stb. – fér hozzá annak érdekében, hogy minél relevánsabb találatot adhasson. Hasznosságát pedig a következő évek fogják bizonyítani vagy cáfolni.

Bár, ha tippelnünk kellene, inkább előbbire fogadnánk, akkora energiákat mozgósít a techipar az MI emberközelivé tétele érdekében.

Mobilitás

Az Alphabetnél biztos nincs válság

Ahogy az IT szektor egészében, úgy az Alphabet alá tartozó cégeknél is sok elbocsátás történt az utóbbi időben, ám ez láthatóan nincs hatással a Google-anyavállalat bevételtermelő képességére.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.