A Microsoft személyi asszistensének új verziója komoly mesterségesintelligencia-támogatással érkezik ősszel a Windows 10-be ágyazva. Állítólag tervben van az iPhone-ok és az androidos készülékek meghódítása is.

A Microsoft szűk egy évvel ezelőtt mutatta be Cortanát, a mobil operációs rendszerére készült digitális személyi asszistenst. Az egyelőre csak szűk körben elérhető gépi segítség ősztől már a Windows 10-be integrálva dolgozhat, ráadásul jelentős erősítést kap a mesterséges intelligencia területén. A Reuters friss információi közül viszont a legérdekesebb, hogy készül az önálló alkalmazás is, amellyel a rivális mobil rendszerekbe szivárogna be a Microsoft terméke.

Rettegj, Siri!

A lap belső informátorokra hivatkozva azt közölte, hogy az őszi megjelenést követően különálló appként megérkezhet az Apple iOS és a Google Android operációs rendszerével működő okostelefonokra és táblagépekre. Ez amúgy egyáltalán nem lenne meglepő, hiszen a korábban saját falai mögé zárkózó redmondi cég új stratégiája már nemhogy gátolná, de egyenesen támogatja, ha a cég alkalmazásai más szállítók ökoszisztémájában is megjelennek. Így volt ez például az Office irodai szoftvercsomaggal, amelyet sokáig nem lehetett iPad-en vagy androidos készülékeken elérni, de mára már megvalósult a teljes lefedettség.

Ezzel tehát a riválisok hasonló termékei, az Apple Siri és a Google Now hazai pályán kaphat erős vetélytársat. A Cortana sok tekintetben már most is több, mint például a Siri, amelyik alapvetően egy kérdez-felelek jellegű interakció ellátására alkalmas tudástárként működik. A Microsoft alkalmazása például hozzáfér (ha engedélyezzük) az e-mailekhez, a névjegyzékhez, a tartózkodási helyünkhöz, a naptár tartalmához, és a webes keresési előzményeinkhez, amelyek alapján személyre szabott információkkal képes szolgálni. Az igazi különlegesség itt abban rejlik, hogy nem egy passzív, hanem proaktív rendszerről van szó, azaz akkor is szól hozzánk, figyelmeztet a családtag születésnapjára, kínál elkerülő utakat dugó esetén és ad időjárás-előrejelzést a tervezett kirándulás előtt, ha azt külön nem kértük tőle.

Intelligens fejlesztés

A hírek szerint a Cortana ősszel érkező új változata erőteljes támogatást kap az Einstein nevű mesterségesintelligencia-projekttől. Ettől és a beszédfelismerő algoritmusok, valamint a keresőmechanizmus finomításától azt várják a cégnél, hogy digitális asszitensből egyfajta intelligens "ügynök" válik a Cortanából. (A név egyébként a cég egyik sikeres játékából származik: a Halo című programban Cortana egy mesterséges intelligánciával bíró virtuális szereplő volt.)

Az viszont biztos, hogy fogadási tanácsadónak már most sem utolsó, hiszen a tavalyi labdarúgó-világbajnokság alatt a kieséses szakasz 16 meccséből 15-ször helyesen találta el a továbbjutó, illetve nyertes csapatot. Ősszel pedig a tojáslabdás bajnokságban, az NFL-ben próbált szerencsét. Itt már nem hengerelt olyan látványosan, de még így is több mint elfogadható százalékkal jósolta meg a tényleges eredményeket.

Cloud & big data

Nem tudja tartani a tempót az Apple

A legutóbbi negyedévben a forgalom és a nettó profit is visszaesett Cupertinóban. A több problémás területtel küzdő nagyvállalat részvényei azonban ennek ellenére drágultak.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.