A Microsoft személyi asszisztense 16-ból 15 meccs továbbjutóját eltalálta a legutóbbi focivébén. Most az amerikai futballban jósol, de itt már közel sem tarol.

A nyári labdarúgó-világbajnokság nemcsak a németeknek, de a Microsoftnak is komoly sikert hozott. A Windows Phone 8.1-hez tavasszal érkező digitális személyi asszisztens, a Cortana ugyanis a kieséses szakasz 16 meccséből 15-ször helyesen találta el a továbbjutó, illetve nyertes csapatot.

Más ez a foci

Nyilván az újabb PR-siker reményében a Cortana ősszel elkezdte az NFL, azaz az USA amerikaifutball-bajnokságának eredményeit is megtippelni. Tizenegy forduló után azonban az látszik, hogy a Microsoft asszisztense nem ért annyira a tojáslabdához. A legutóbbi játékhéten a sorozat egyik legrosszabb arányát produkálva 14-ből mindössze 8 esetben bizonyult pontosnak. Összességében 105-56-ra áll a jó és rossz előrejelzések aránya, ami 65 százalékos eredmény.

Mivel az NFL-ben a döntetlen nagyon ritka, így jó közelítéssel ötven százalékos eredményt bárki tudna hozni, aki átlagos szerencsével totózik. Az is igaz, hogy ebben a bajnokságban igyekeznek a csapatokat viszonylag azonos szinten tartani, így még a pillanatnyilag sokkal jobb formában lévő csapatokat is képesek elkapni a rosszabb szezont hozó alakulatok is. Tehát nem könnyű a jósok élete, ritka a teljesen kiszámítható összecsapás. Ezt jelzi az is, hogy a fogadóirodák által használt előrejelzések sem tudnak sokkal jobbat a Cortanánál. Az eddigi rekord pontosság is alig néhány százalékkal magasabb, mint a Microsoft asszisztensének mostani eredménye.

Egyáltalán nem rossz tehát a Cortana NFL-jósként eddig mutatott pályafutása, ám meg sem tudta közelíteni a nyári, kimagasló pontosságot hozó sorozatát. Ez pedig felveti a kérdést, hogy mennyire volt az analitika fejlettségének, és mennyire a szerencsének köszönhető, hogy 16-ból 15 meccsre jól tippelt.

Nem csupán egy automata kereső

A bizonyos készülékeken angol nyelven ugyan, de már itthon is elérhető mobil asszisztens mögött a Bing motorja dolgozik. Azaz a szolgáltatás egyik dimenziója nem több, mint az Apple hasonló megoldása, a Siri: kérdések és válaszok olyan témákban, amelyek a netről előbányászhatók. A Cortana azonban ennél jóval több szeretne lenni, hiszen képes gazdáját emlékeztetőkkel ellátni, figyeli a személyes adatainkat (ha ezt engedélyezzük), levelezésünket, naptárbejegyzéseinket és ezek alapján lát el bennünket hasznos információkkal a nap során.

A tippeléshez a Cortina figyelembe veszi a korábbi statisztikákat, a hazai pálya jelentette előnyt, sőt a közösségi csatornákon megjelenő bejegyzéseket is átfésüli, azt kutatva, hogy azok melyik csapat győzelmi esélyét erősítik.

Cloud & big data

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.