A 3D nyomtatás jó úton van a felé, hogy életfontosságú szerveket is előállíthassunk vele.

A feltörekvő technológiák közül talán a 3D nyomtatást övezi a legnagyobb bizonytalanság és kétkedés. Pedig ezek a speciális nyomtatók egyre megfizethetőbbé válnak és már régen nem csak színes, apró műanyag figurák megalkotására alkalmasak, hanem sokkal komolyabb, gyakran életmentő beavatkozásokat is lehetővé tesznek.

Szívet melengető technlógia

Sőt, a tudósok egyenesen azzal kísérleteznek, hogy miként lehetne 3D nyomtatás segítségével egy működő, emberi szívet létrehozni, amit a szervezet nem vet ki magából és hosszú évekig működőképes lehet. A Louisville Egyetem kutatói pontosan ezt a célt tűzték mi maguk elé, bár azt ők is elismerik, hogy még hosszú éveknek kell eltelniük, mire megalkotható egy ilyen félig mesterség és félig emberi szerv.

Az alapeljárás már ismert, mivel emberi sejtek felhasználásával eddig is sikeresen nyomtattak a szívben működő szelepeket és ereket. Lépésenként haladva zajlik a kutatás, ezért a most létrehozott ereket egerekbe és egyéb kistestű állatokba műtik be, majd vizsgálják, hogy miként viselkednek a mesterséges szervek. Stuart Williams, a kutatást vezető sejtbiológus szerint 5 éven belül képesek lesznek arra, hogy egy komplett, működő szívet alkossanak meg ezzel az eljárással.

Egy gyermek szívének 1,5-szoros nagyítású, 3D nyomtatással készült modellje

A laikusként kicsit nehezen elképzelhető folyamat nagyon is lehetséges, még akkor is, ha jelenleg komoly kihívásokkal és problémákkal kell megküzdeniük a tudósoknak. Az egyik az, hogy a mesterséges, zselészerű anyagba kevert emberi sejtek hajlandóak legyenek egymás mellett megélni, utána következik csak az a problémakör, hogy a páciens teste hajlandó legyen az új szívet befogadni. Amennyiben ezt sikerülne megoldani, úgy az egész szívátültetés procedúra és utókezelés leegyszerűsödne, hiszen jelenleg a szívátültetésen átesett betegeknek évekig gyógyszereket kell szedniük a kilökődés ellen.

Már most óriási eredmények vannak

A 3D nyomtatás hírét öregbítette az a szintén az orvostudományhoz kötődő hír, mely szerint egy 22 éves holland nő életét mentették meg egy mesterséges koponyával. Mivel itt nem beültetett szervről, hanem egy kívülről felhelyezett implantátumról van szó, a szív nyomtatásával kapcsolatos problémák nem álltak útjába az operációnak. A páciens egy olyan ritka betegségben szenvedett, ami a csontjainak megvastagodását okozta, így a koponya vastagsága rövid időn belül 1,5 cm-ről 5 cm-re nőtt, ami látászavarokat és kínzó fejfájást okozott nála.

Figyelem! A videót csak erős idegzetűeknek ajánljuk.

A 23 órás műtét során eltávolították a koponyacsont felső részét, majd ezt egy tartós műanyagból készült burkolattal helyettesítették. A beavatkozás után a beteg állapota azonnal javult, azóta dolgozik és éli életét, ha viszont nem műtötték volna meg, akkor az orvosok szerint csak idő kérdése lett volna, hogy az egyre vastagodó csont mikor ér el létfontosságú agyi funkciókat. Hasonló pótlásokat korábban is készítettek már, de azt Utrechti Egyetem Orvosi Központjának szakemberi által használt implantátum volt a legnagyobb eddig.

A 3D nyomtatás tehát hatalmas jövő előtt áll, a fenti példák jól mutatják, hogy milyen sokoldalúan használhatók ezek az eljárások. Az elemző cégek is bizakodóak a technológiával kapcsolatban: a Canalys adatai szerint a 3D-s printerek piaca 2013-ban önmagában 109 százalékkal bővült, tavaly meghaladta a 700 millió dollárt, idén elérheti az 1,3 milliárd dollárt, 2018-ban pedig az 5,4 milliárdot is.

Elemzők szerint a technológia most ért el az inflexiós pontjához, vagyis az eleinte csak hype-olt, zömében nem bizonyított újfajta gyártási eljárás képes valódi, innovatív, komplex és robusztus termékek előállítására. A következő évek új szereplőket hozhatnak a piacra, köztük olyan óriásokat is mint például a HP. A technológia egyre több korlát alól szabadul fel, ami a piacot öt év alatt gyökeresen átalakítja.

Piaci hírek

A befektetőket egyelőre nem győzték meg az Intel nagyszabású tervei

A csipgyártónál nagyon lelkesek a PC-eldások várható felfutása miatt, és nagy lehetőségeket látnak a GPU-k iránti óriási keresletben is, de a cég részvényeinek nem tett jót az első negyedéves veszteségek bejelentése.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.