A következő öt év során a hatszorosára növekszik a 3D-nyomtatás világpiaca – olvasható a Canalys előrejelzésében. A felfutás a technológia gyorsuló fejlődésének és egyben olcsóbbá válásának köszönhető.

Szép növekedésnek néz elébe a három dimenziós nyomatás. A piac globális mérete, beleértve a nyomtatókat, az alapanyagokat és a hozzájuk kapcsolódó szolgáltatásokat a tavalyi 2,5 milliárd dollár után az idén elérheti a 3,8 milliárd dollárt – állítja a Canalys nemzetközi piackutató. A növekedés a következő években igen dinamikus ütemet érhet el, éves átlagban 45 százalék körülire várható.

Megosztott jövőkép

A háromdimenziós tárgyakat térbeli digitális modellekből létrehozó találmány megosztja a piacot, vannak, akik a jövő nagy ígéretének tartják, de olyan vélekedések is vannak, hogy végső soron ez is csak egyike a technológiai lufiknak. Jelenlegi fő alkalmazási területe a gyors prototípuskészítés, de ipari célokra is alkalmassá tehető, bár ahhoz még meglehetősen lassú.

A 3D-s nyomtatás additív gyártási eljárás, vagyis apró rétegek "összeforrasztásával" készít tárgyakat szemben a hagyományos megmunkálással, ez utóbbinál a megfelelő célszerszámmal egy nagyobb nyers darabból forgácsolással választják le a felesleges anyagot és a megmaradó rész lesz a késztermék.

A technológia úttörőjének tartott Adrian Bowyer szerint a 3D nyomtatás területén a legnagyobb hatást kiváltó fejlesztés a különböző anyagú alkatrészek kinyomtatása, míg a technológia számára a legnagyobb lehetőségek a nagy építési projektekben rejlenek.

Ma még drágák, de van bennük potenciál

A ma kapható 3D nyomtatóknak számos gyerekbetegségük van. Drágák, nehezen helyezhetők üzembe, körülményes a kezelésük, valamint csak korlátozottan alkalmasak a hasznos tárgyak elkészítésére. A már most is komoly árcsökkenésen átesett, otthoni felhasználásra szánt készülékek szinte kizárólag műanyagot tudnak feldolgozni, azt is csupán egyetlen színben és elégtelen pontosság mellett.


Mégis óriási piaci potenciál rejlik a technológiában, a jövőben egyre több alapanyag, szín felhasználásával egyre több késztermék előállítására lesznek képesek. Az árak is jelentősen csökkennek, megnövelve a technológia ipari és lakossági felhasználását, aminek csak a számítógépes tervezés kompetenciái és a nyomtatók elérhetősége szabhat gátat. Ma még a méretek is a korlátozó tényezők között szerepelnek, a most elérhető eszközökön csak a fél méternél kisebb tárgyak nyomtathatók, hiányzik a piacról a megfelelő minőségű otthoni nyomtató is.

A technológia ugyanakkor további ágazatokban nyit újabb távlatokat, ilyen a mérnöki munka, az építészet, az űr- illetve a hadiipar, de már most is vannak biztató próbálkozások az egészségügyben, egyebek mellett a különféle méretre alakítható implantátumok, protézisek előállításához.

Önálló szolgáltatás épülhet rá

Rövid távon a Canalys szakértői a technológiához kötődő nyomtatási szolgáltatás beindulását várják. Nyilvánvalónak gondolják, hogy az eljárásban üzletet látó cégek sorozatban hozzák létre 3D-s nyomtatási stúdióikat, az ily módon előállítható szabványtermékek gyártására. A keresletet alapvetően három dolog hajtja, a méretre szabás lehetősége, a kényelem és a gyártási hatékonyság. A tárgyakat helyben ki lehet nyomtatni, nincs szükség nagy távolságra lévő gyártó üzemekre. A 3D-s nyomtatás kisebb gyártási hulladékkal és alacsonyabb energiafelhasználással jár, mint a hagyományos eljárások.

A 3D-s printerek piaca 2013-ban önmagában 109 százalékkal bővült, tavaly meghaladta a 700 millió dollárt, idén elérheti az 1,3 milliárd dollárt, 2018-ban pedig az 5,4 milliárdot is. Elemzők szerint a technológia most ért el az inflexiós pontjához, vagyis az eleinte csak hype-olt, zömében nem bizonyított újfajta gyártási eljárás képes valódi, innovatív, komplex és robusztus termékek előállítására. A következő évek új szereplőket hozhatnak a piacra, köztük olyan óriásokat is mint például a HP. A technológia egyre több korlát alól szabadul fel, ami a piacot öt év alatt gyökeresen átalakítja.

Piaci hírek

Lyuk hátán lyuk a Nagy Kínai Tűzfal mögötti kormányzati weboldalak többsége

Miközben a fél világ Peking hallgatózásától retteg, a kínai rendszerek tele vannak súlyos biztonsági résekkel, melyek eredője: a trehányság.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.