Az Európai Unióban működő vállalkozások közel 70 százaléka maga látja el alkalmazottait a munkához szükséges mobil eszközökkel. A magyar cégek még valamivel az uniós átlag alatt vannak.

Tíz uniós vállalatból hétnél nem panaszkodhatnak az alkalmazottak, hogy a munkájukhoz szükséges laptopot, táblagépet és az okostelefont is maguknak kell beszerezniük – áll az EU statisztikai hivatala, az Eurostat felmérésében. Hol van már a tengerentúlról néhány éve indult „hozd magaddal a saját eszközeidet” (BYOD) kampány?  A lelkesedés, nem kis részben a fokozódó informatikai biztonsági kihívások miatt, lelohadt – legfeljebb a mikro- és kisvállalkozások esetében lehet logikus és költséghatékony megoldás a saját gép.  

A finneknél a legmagasabb a munkahelyi mobilizáció

De nézzük, hogy állnak a cégek a mostani helyzethez! Az előző évre vonatkozó összesítés szerint az Európai Unióban dolgozók nagyjából a fele használt internetre kapcsolódó számítógépet. Ez az arány a nagyvállalatoknál értelemszerűen magasabb, 53 százalék, mint a kis- és középvállalatoknál, ahol 47 százalékos.

A mobil technológiák dinamikus előretörését mutatja, hogy az uniós vállalkozásoknak a 69 százaléka látta már el mobilinternet-képes hordozható eszközökkel is a munkavállalóit.  A tagországokon belül azonban meglehetősen nagy a szórás, nem túl meglepő módon az észak-európaiak állnak az élen. Finnországban a cégek 94 százaléka látja hasznosnak, ha alkalmazottai már mobil eszközöket használnak a munkavégzés során. Dánia a másik bezzeg ország, ahol ez a mutató szintén meghaladja a 90 százalékot, de a svéd munkavállalók is könnyen „mobilizálhatók”: a skandináv állam vállalkozásainak 85 százaléka ad ilyen eszközöket az alkalmazottainak.   

A visegrádi négyek közül Csehország és Szlovákia az uniós átlag felett teljesít, a cseheknél speciel már a cégek 78 százaléka él ezzel a lehetőséggel. Magyarország és Lengyelország ugyanakkor az EU átlag alatti csoportban van nagyjából 65 százalékos mutatóval. A sor végén Románia (43 százalék) és Bulgária (41 százalék) áll.

Az uniós cégeknek már csak a 3 százaléka nézi messziről a világhálót

Ha részletesebben megnézzük, miért is tartják fontosnak a vállalatok a mobil eszközök használatát, akkor kiderül, hogy az elsődleges cél a munkával kapcsolatos e-mailekhez való folyamatos hozzáférés. A jelentés szerint az uniós cégek 86 százaléka első helyen ezt jelölte meg, ezen felül 50 százalékuk fontosnak tartja az üzleti dokumentumok készítésénél is, 44 százalékuk pedig ma már alapvetőnek tartja az üzleti szoftveralkalmazások használatához is.    

A jelentés az eszközhasználat kapcsán vizsgálja azt is, mennyire van már jelen az uniós vállalkozásokban a mobil szélessáv.
Az vitathatatlan, hogy az EU cégeinek a meghatározó  többsége már nem tudna meglenni a világháló nélkül, legyen az vezetékes, vagy mobil. Ezt támasztja alá, hogy már 2016 elején is az uniós vállalatoknak alig a 3 százaléka nem jutott még fel az információs szupersztrádára, a legtöbben Romániában (16 százalék) és Görögországban (12 százalék).

Ami az internetes technológiákat illeti, a vezetékes internet vezet továbbra is nagy fölénnyel, azok az európai cégek, amelyek már online módon is működnek 95 százalékban fix szélessávot használnak.

A mobil is jön azonban erőteljesen felfelé, az üzleti élet szereplőinek a 69 százaléka kapcsolódik vezeték nélküli technológián a világhálóhoz, ami nagy ugrás a 2010-ben regisztrált 28 százalékkal szemben is. Ebben minden bizonnyal nagy szerepe van az utóbbi években a tagországokban végrehajtott nagyarányú hálózatfejlesztéseknek, az adatforgalmat támogató 4G technológia elterjedésének.

A nagyvállalatok 94 százaléka használ mobilnetet

Az elterjedséget illetően itt még jelentősebb a nagyvállalati fölény, ezeknek a cégeknek már a 94 százaléka használ mobilnetet, de nincs mit szégyellnie a kkv szektornak sem, az ott működő vállalkozások 69 százaléka veszi igénybe üzleti célra a mobil operátorok szolgáltatásait.

A tagországok közül itt is Finnország számít eminensnek a maga 94 százalékával, de az élbolyba Dánia mellett még Horvátország is be tudott kerülni 88-88 százalékkal. Magyarország ezen a téren uniós átlag felett teljesít, a cégek 75 százaléka használja napi tevékenységéhez a mobil internetet.

Az utóbbi években az internetsebesség is jelentősen javult. A felmérés szerint 2011 és 2016 között több mint megduplázódott, 6 százalékról 13 százalékra nőtt azoknak a cégeknek az aránya, amelyek legalább 100 Mbit/s sebességű netkapcsolattal rendelkeznek.

Mobilitás

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.