A mobilitás új feladatokat ad, de nem mindenhol van hozzá ember és pénz. A szolgáltatóknak erre is megoldást kell kínálniuk.

A munkahelyi mobilitás terjedése egyre nagyobb és összetettebb kihívások elé állítja a vállalatok informatikáért felelős részlegeit. Főleg azért, mert a mobil készülékek és a rajtuk futó alkalmazások használata látványosan bővül. Az IDC egy amerikai felmérése azt mutatja, hogy a vállalatoknél a legfőbb kérdés, hogy miként tudnak egyensúlyt teremteni az eszközök és az appok menedzsmentje, a biztonság, valamint az új mobil applikációk letöltésének a megkönnyítése között.

BYOD helyett jön a CYOD

Az amerikai nagyvállalatok háromnegyede részben vagy teljes egészében inkább külső szolgáltatóval szerződik ezeknek a problémáknak a megoldására. Mindezzel együtt nagyon sok a céges mobil eszközzel és applikációval kapcsolatbaqn merülnek fel biztonsági problémák és költségtúllépések.

Az IDC kutatása szerint a saját mobil eszközök céges használatára buzdító BYOD-kampányok (Bring Your Own Device) a tengerentúlon lecsengőben vannak. A szakértők ugyanis egyre inkább nehezen menedzselhetőnek és kevésbé megbízhatónak minősítik a saját eszközöket vállalati környezetben. Ráadásul a kutatás szerint a BYOD a cégek felénél egyáltalán nem csökkentette a céges költségeket, és harmaduknál merült fel valamilyen biztonsági probléma.

Ezért a BYOD helyett a vállalatok az ún. "Choose Your Own Device" (CYOD) programok felé indulnak el, amikor is az alkalmazottak a cég által ajánlott eszközökből választhatják ki a számukra leginkább tetszőt.

Minadonáltal a problémák sem térítik el az amerikai cégeket attól, hogy tovább növeljék a mobilitásra fordított kiadásaikat, beleértve az alkalmazottaknak vásárolt eszközöket, valamint a biztonsági és a tartalombiztonsági megoldások alkalmazását. A válaszadók több mint a háromnegyede úgy nyilatkozott, hogy várakozásait teljesítették sőt túlteljesítették a mobil üzleti megoldások – írja elemzésében az amerikai piackutató.

A magyar kkv-k még keveset költenek infokommunikációra

A hazai vállalkozásoknak nem okoz majd nagy gondot váltani a BYOD-ról, a CYOD-ra. Ennek azonban az az oka, hogy itthon a BYOD jóval kevésbé elterjedt, mint a tengerentúlon. Ez alól a mikro- és kisvállalkozások jelentik a kivételt, amelyeknek alkalmazottai költségtakarékossági célból általában ugyanazt a készüléket használják magán- és üzleti célra.

A magyarországi kis cégek többsége ma még általában is keveset költ a modern kommunikációhoz nélkülözhetetlen informatikára, jó esetben az árbevétel 1 százalékát fordítja ilyen célokra. Közel egyharmaduk egyáltalán nem tervez ilyen jellegű kiadással, és saját belső forrásból igyekszik a feladatokat megoldani. Ha pedig kommunikációs szolgáltatást akar igénybe venni, elsősorban átlátható díjszabást és könnyen kezelhető megoldásokat vár el a potenciális szolgáltatótól – derül ki a Magyar Telekom legutóbbi kutatásából.

Ennek ellenére a kisvállalkozások is tisztában vannak a fejlett IT-rendszerek előnyeivel. Közel 50 százalékuk belátja, hogy a jó informatikai háttér segítséget jelenthet az új ügyfelek szerzésében, a technikai lépéstartásban és a költséghatékonyság növelésében éppúgy, mint a versenyképesség javításában. A hazai cégek több mint a 15 százaléka használ ebből a célból már valamilyen fizetős felhőalapú informatikai megoldást.

A különféle szolgáltatásokra is elsősorban akkor nyitottak a kkv-k, ha azok kézzelfogható előnyt nyújtanak. A Telekom tapasztalatai szerint a kkv-k átlátható, egyszerű a díjszabást akarnak rejtett költségek nélkül. A felmérés azt is kimutatta, hogy a kkv-k is egyre nyitottabbak az összecsomagolt, integrált szolgáltatások iránt, itt viszont elsődleges elvárásuk a jó ár-érték arány mellett a rugalmasság, vagyis az egyes elemek variálhatósága, és persze számít az is, hogy az ajánlat kínál-e kedvezményeket.

"A Magyar Telekom ezeket a tapasztalatokat is felhasználta a céges ügyfeleinek szóló integrált csomagja a Magenta 1 Business kialakításánál" – nyilatkozta Lakatos Péter, a Magyar Telekom kis- és közepes vállalati szolgáltatások vezérigazgató-helyettese. Hozzátette: a csomag egyik legfőbb előnye épp a nagyfokú rugalmasság és variálhatóság.

Piaci hírek

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.