A nagy bejelentéseken már túl vagyunk, de a ma kezdődő Mobile World Congress szerencsére a kis gyártóknak is sok lehetőséget tartogat. A mobileszközök piaca egy ideje (főleg a közép- és belépő kategóriában) már nem a hardveres képességekről, hanem az azt kiszolgáló rendszerekről szól. Az Android és az iOS fölénye egyértelmű, ennek ellenére akad olyan platform, amely megpróbálkozik a lehetetlennel, és láthatóvá próbál válni a nagyok mellett.
Sailfish: a barátságos oprendszer
A finn Jolla eddig sikerrel vétette észre magát: 2013-ban egy mobillal indultak el, amit tavaly követett a cég első táblagépe. A két eszköz különlegessége a közösségi finanszírozáson kívül az, hogy mindkettőben az egykori N9-ben bemutatkozó, MeeGo rendszerre épülő Sailfish operációs rendszer dolgozik, ami most ért el a második kiadásához. A Jolla munkatársai is ott vannak Barcelonában, ahol egyrészt népszerűsítik a rendszer, másrészt partnerekkel tárgyalnak annak érdekében, hogy a Sailfish minél több gyártónál megjelenhessen.
A finn vállalat vezetői arra számítanak, hogy rajtuk kívül más is kellően kényelmetlenül érzi magát az Android dominanciája miatt. A Jolla ezért nem csak a szimplán paranoid felhasználókra számítanak, hanem azokra is, akik nem szívesen adják oda az adataikat a Google-nek bizonyos szolgáltatások és alkalmazások használatáért cserébe. Marc Dillon, a cég szoftverrészlegének vezetője úgy nyilatkozott, hogy a Sailfish egyáltalán nem gyűjt adatokat a felhasználókról, de több olyan biztonsági megoldás is része a rendszernek, ami miatt a tulajdonosa nyugodt lehet a rajtra tárolt dokumentumok miatt.
A finnek egyértelműen a nagyvállalatok, kormányzati hivatalok érdeklődésére számítanak, akiknek stabil, könnyen skálázható rendszerre van szükségük. A Sailfish legújabb, 2.0-ás verziója a Jolla szerint már alkalmas arra, hogy a Samsung Knox-hoz hasonlóan több profil legyen képes kezelni, vagy a cégek igényeiknek megfelelő, több szintű biztonsági rendszer fusson rajta. A gesztus alapú vezérléssel ellátott Sailfish ezen túl sok egyéb plusz funkcióval, új értesítési lehetőségekkel gazdagodott, amit a második negyedév során piacra kerülő eszköz már tartalmazni fog.
A fekete ló
A tavalyi év másik, fősodor ellen haladó projektje a Blackphone volt, ami kifejezetten az adataikat, és beszélgetéseiket féltő felhasználóknak ígért megnyugvást. A Silent Circle által kidolgozott szoftver rendszert, illetve az Androidra épülő, úgynevezett PrivatOS-t futtató készüléket akkor még a Spanyol Geeksphone gyártotta, az idei MWC-n azonban már a cég saját gyártású, új Blackphone-ja mutatkozott be.
A Blackphone 2 szoftveresen és a biztonsági megoldásait tekintve ugyanazt nyújtja, maga a készülék azonban sokat változott és javult. A második kiadás már egy 5,5 colos, full HD felbontású kijelzőt kapott, de a nyolcmagos processzor, a 3 GB RAM, illetve a 32 gigás tárhely is a csúcskészülékek képességeit kölcsönzik a mobilnak. Az egyelőre még csak prototípus formában bemutatott készüléket az év második felében egy Blackphone+ nevű táblagép is követi, de ennél többet sem erről, sem az új mobilról nem árultak el a cég képviselői.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak