Lehet valami a finn levegőben, mert a Nokia tegnapi bejelentése után egy újabb táblagép híre érkezett a skandináv országból. A Jolla érdekes, üdítő színfoltja az okostelefon piacnak, mivel egy teljesen egyedi operációs rendszerrel dolgoznak és alapvetően a közösséggel együttműködve fejlesztik, csiszolgatják a terméküket.
Olcsó és közösségi
A Jolla mobil mára 31 országban elérhető, jövőre pedig csatlakozhat hozzá egy táblagép is, amihez egy ma indult közösségi finanszírozási kampányban gyűlik a pénz. Úgy tűnik nagyon jó volt az időzítés, vagy a termék rendkívül szimpatikus az Indiegogo közönségének, mert a cikk írásának a pillanatában már közel 300 ezer dollár összejött a megcélzott 380 ezerből, ami azt jelenti, hogy valószínűleg az első napon meg lesz a gyártáshoz szükséges pénzalap.
A siker egyik lényeges összetevője az lehet, hogy a 7,85 colos, 2048 × 1536 képpont felbontású kijelzővel, az Intel négymagos processzorával, 32 GB-os tárhellyel, 5 megapixeles kamerával, 4300 mAh-s akkuval ellátott tablet a maga 189 dolláros kezdőárával igen vonzó alternatíva a piacon. Ha a mindössze 45 ezer forintos alapárhoz hozzátesszük a 20 dolláros szállítási költséget, még mindig bőven a riválisok árai alatt marad a Jolla készüléke.
Egy 7-8 colos táblagép formájában sok újat nem lehet kitalálni, ezért a Jolla is elsősorban az oprendszer különlegességére gyúr. Amellett, hogy a Sailfish 2.0 egyedi a tabletek között, abban is különleges, hogy semmiféle adatot nem gyűjt a felhasználókról, teljességgel nyílt a fejlesztők előtt, de a speciális, gesztus alapú vezérlési rendszere sem hétköznapi. A rendszer legnagyobb ereje a párhuzamosan futó appok fejlett kezelésében van, amit a MeeGo-t (ez a Sailfish elődje) használó Nokia N9 miatt már ismerős lehet.
Lehet kérni funkciókat
A hardveres feltételek kötöttek, a Jolla azonban be szeretné vonni a közösséget abba, hogy milyen plusz funkciókat kapjon a rendszer. Erre egy külön oldalt szenteltek, ahol a különböző funkciók, képességek iránti igényeket be lehet jelenteni és amelyik a legtöbb szavazatot kapja, az bekerül a végleges verzióba. Ugyanitt lehet szavazni arra is, hogy az első körös országokon kívül (az EU országai, Svájc, Norvégia, Oroszország, Kína, Hong Kong, India és az USA) hova szállítsanak még a tabletből.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak