Mióta a Microsoft 2013 őszén felvásárolta a Nokia mobilgyártását, a finnek helyett rendszerint a redmondi cég került fókuszba, elsősorban a mobilokkal kapcsolatos témák miatt. Ez – főleg a laikus nagyközönség szemében - azt a látszatot kelthette, hogy a Nokia tulajdonképpen megszűnt létezni, hiszen a mobiloknak annyi, így az arra épített üzletnek is befellegzett.
Nem állt meg az élet
Ezt a Bitport azóta született cikkeivel többször igyekeztünk cáfolni, hiszen a Nokiánál nem állt meg az élet, sőt, azóta talán jobban pezsegnek a dolgok a fin vállalatnál, mint valaha. A Nokia három pillére helyezte működését, amelynek a hálózati megoldásokkal foglalkozó részéről nemrégiben hírt is adtunk, mert a Nokia Networks hazai munkatársai bepillantást engedtek jelenleg is futó fejlesztéseikbe. Ezen kívül a térképekkel és navigációval foglalkozó Here, illetve a jövőbe mutató technológiákon dolgozó Technologies működik a cégnél.
A Nokia frissen kiadott, a 2014-es év negyedik negyedévére vonatkozó üzleti jelentése azt mutatja, hogy az üzlet kifejezetten jól megy, mindhárom említett divízió növelni tudta a bevételeit 2013-hoz képest. Összteljesítményt tekintve 3,8 milliárd eurós forgalom mellett 524 milliónyi működési nyereség került a könyvelésbe, ami 28 százalékos növekedés éves, és 15%-os emelkedés negyedéves szinten.
Mobilok helyett a hálózatépítés áll a központban
Ha a csoportonkénti megoszlást vizsgáljuk, akkor egyértelművé válik, hogy mindez elsősorban a mobilszolgáltatóknak kínált hálózati megoldásokat, technológiákat nyújtó Networks érdeme, mivel a 3,8 milliárd euróból 3,6-ot ez a részleg hozott és a 470 millió eurós üzemi nyereség szintén tőlük származik. A cég jelentésében kitér arra, hogy a mobil szélessávú, LTE fejlesztésekkel kapcsolatban könyvelhették el a legnagyobb növekedést, földrajzilag pedig Európa, illetve az ázsiai, csendes-óceáni területek voltak kifejezetten erősek 2014 utolsó három hónapjában.
Térképek és szoftver kísérletek
Az eddigi arányokból kiderülhetett, hogy a Here szerény, 292 millió eurós bevétele mellé (ami így is 15 százalékkal több, mint egy évvel ezelőtt) csak 20 milliós nyereség párosul. Ez utóbbin azonban még lesz dolgozni való, mivel a profit 20 százalékkal elmarad az egy esztendővel ezelőtti számoktól. A Here elsősorban a tárképadatok licenceinek értékesítéséből él, amit ebben az évben 3,9 millió új járműbe sikerült eladni, szemben 2013 negyedik negyedévének 3,2 milliós eredményével.
A főleg androidos szoftverekkel (lásd. Z Launcher) és új piaci területek felkutatásával foglalkozó Technologies 149 millió eurós bevételt, és 77 milliós üzemi nyereséget termelt. A (többihez képest) csekély összegek annak köszönhetőek, hogy itt még egy kibontakozó, saját útját kereső divízióról van szó, amely olyan kirándulásokat is megenged magának, mint a Kínában már forgalomba került N1 táblagép.
Az említett eszköz érezhetően a Technologies részleg vívmányainak bemutatására létrehozott demonstrációs eszköz, a cég hazai képviselőitől pedig azt tudtuk meg, hogy ez nem jelenti azt, hogy a Nokia ismét mobileszközöket fog gyártani. (Az N1-et nem is maga a Nokia, hanem bérgyártók szerelik össze.) Ennek ellenére kíváncsian várjuk a második negyedéves jelentést, és azt, hogy az egyébként jó fogadtatásban részesült táblagép eladásaiból befolyt összeg milyen soron és címen fog szerepelni.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak