A Networks részleg húzza a vállalatot, de a navigációs divízió is jó állapotban van.

Mióta a Microsoft 2013 őszén felvásárolta a Nokia mobilgyártását, a finnek helyett rendszerint a redmondi cég került fókuszba, elsősorban a mobilokkal kapcsolatos témák miatt. Ez – főleg a laikus nagyközönség szemében - azt a látszatot kelthette, hogy a Nokia tulajdonképpen megszűnt létezni, hiszen a mobiloknak annyi, így az arra épített üzletnek is befellegzett.

Nem állt meg az élet

Ezt a Bitport azóta született cikkeivel többször igyekeztünk cáfolni, hiszen a Nokiánál nem állt meg az élet, sőt, azóta talán jobban pezsegnek a dolgok a fin vállalatnál, mint valaha. A Nokia három pillére helyezte működését, amelynek a hálózati megoldásokkal foglalkozó részéről nemrégiben hírt is adtunk, mert a Nokia Networks hazai munkatársai bepillantást engedtek jelenleg is futó fejlesztéseikbe. Ezen kívül a térképekkel és navigációval foglalkozó Here, illetve a jövőbe mutató technológiákon dolgozó Technologies működik a cégnél.

A Nokia frissen kiadott, a 2014-es év negyedik negyedévére vonatkozó üzleti jelentése azt mutatja, hogy az üzlet kifejezetten jól megy, mindhárom említett divízió növelni tudta a bevételeit 2013-hoz képest. Összteljesítményt tekintve 3,8 milliárd eurós forgalom mellett 524 milliónyi működési nyereség került a könyvelésbe, ami 28 százalékos növekedés éves, és 15%-os emelkedés negyedéves szinten.

Mobilok helyett a hálózatépítés áll a központban

Ha a csoportonkénti megoszlást vizsgáljuk, akkor egyértelművé válik, hogy mindez elsősorban a mobilszolgáltatóknak kínált hálózati megoldásokat, technológiákat nyújtó Networks érdeme, mivel a 3,8 milliárd euróból 3,6-ot ez a részleg hozott és a 470 millió eurós üzemi nyereség szintén tőlük származik. A cég jelentésében kitér arra, hogy a mobil szélessávú, LTE fejlesztésekkel kapcsolatban  könyvelhették el a legnagyobb növekedést, földrajzilag pedig Európa, illetve az ázsiai, csendes-óceáni területek voltak kifejezetten erősek 2014 utolsó három hónapjában.

Térképek és szoftver kísérletek

Az eddigi arányokból kiderülhetett, hogy a Here szerény, 292 millió eurós bevétele mellé (ami így is 15 százalékkal több, mint egy évvel ezelőtt) csak 20 milliós nyereség párosul. Ez utóbbin azonban még lesz dolgozni való, mivel a profit 20 százalékkal elmarad az egy esztendővel ezelőtti számoktól. A Here elsősorban a tárképadatok licenceinek értékesítéséből él, amit ebben az évben 3,9 millió új járműbe sikerült eladni, szemben 2013 negyedik negyedévének 3,2 milliós eredményével.

A főleg androidos szoftverekkel (lásd. Z Launcher) és új piaci területek felkutatásával foglalkozó Technologies 149 millió eurós bevételt, és 77 milliós üzemi nyereséget termelt. A (többihez képest) csekély összegek annak köszönhetőek, hogy itt még egy kibontakozó, saját útját kereső divízióról van szó, amely olyan kirándulásokat is megenged magának, mint a Kínában már forgalomba került N1 táblagép.

Az említett eszköz érezhetően a Technologies részleg vívmányainak bemutatására létrehozott demonstrációs eszköz, a cég hazai képviselőitől pedig azt tudtuk meg, hogy ez nem jelenti azt, hogy a Nokia ismét mobileszközöket fog gyártani. (Az N1-et nem is maga a Nokia, hanem bérgyártók szerelik össze.) Ennek ellenére kíváncsian várjuk a második negyedéves jelentést, és azt, hogy az egyébként jó fogadtatásban részesült táblagép eladásaiból befolyt összeg milyen soron és címen fog szerepelni.

Mobilitás

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.