A Nokia Networks szerint a hálózatoknak beépített és nem utólag hozzáadott védelemre van szükségük.

A mobilkészülékeket fenyegető vírusok, rosszindulatú alkalmazások létéről nehezen tudnánk megfeledkezni, mivel a vírusirtó cégek hetente frissítik a kártevők adatbázisait. A mobil iparág fellendülésével, a netképes okostelefonok elterjedésével a vírus iparnak új céltáblája lett, és a helyzet a dolgok internete jelenséggel még csak most kezd igazán veszélyessé válni.

Lehallgatásveszély

A Nokia Networks hazai képviseletének szakemberei szerint az igazi problémák csak most jelentkeznek, sőt, már itt is vannak, amivel akkor is számolni kell, ha a végfelhasználó ebből nem is érez meg sokat. Az elmúlt hónapokban több nagyvállalat tapasztalta meg, hogy milyen az, amikor az ügyfelek adatai veszélybe kerülnek, ezért a vállalati rendszerek védelme most még aktuálisabb, mint valaha.

A közgondolkodás szerint a mobilokat kizárólag a készülékek irányából érheti támadás, de a Nokia Networks által demózott esetek azt mutatják, hogy ez egyáltalán nem így van. Az 4G/LTE hálózatok terjedése nem csak gyors netet, hanem az azon bonyolított beszélgetések, vagy adatforgalom alapvető védtelenséget is jelenti. Az LTE hálózaton folytatott beszélgetés lehallgatásához például nem kell több egy bárhol beszerezhető mini PC-nél, egy cél szoftvernél, amit a hálózati eszközre csatlakoztatva lehallgathatóvá válnak az adott cella beszélgetései.

A hack kellékei: a kép előterében látható mini PC bárhonnan beszerezhető

Hasonló módszerrel a hálózaton folyó netkapcsolat is eltéríthető, és míg a felhasználó azt hiszi, hogy biztonságban van a bankja, vagy kedvenc webshopja felületein, valóban egy előre elkészített oldalon jár, ahol az adatai a begépelés pillanatában illetéktelen kezekbe kerülnek. A Nokia Networks szerint a megoldás létezik, azt azonban be kell építeni a hálózatba, annak részévé kell tenni, mert az utólag hozzáadott eljárások nem lesznek hatékonyak.

Védelemre vágyó előfizetők

A cég szerint az előfizetők 75 százaléka úgy gondolja, hogy a biztonsági kérdésekért a szolgáltató a felelős, amit jól illusztrál, hogy csak elenyésző esetben használnak aktív vírusvédelmet készülékeiken. A Nokia Networks Mobile Guard terméke ebben úgy segít, hogy valós időben figyeli a bejegyzett ártevőket és ha azok valamelyike az előfizetők készülékén gyanús SMS forgalmat, vagy egyéb aktivitást generál, akkor a rendszer. figyelmeztetést küld a mobilra.

A vállalat a veszélyek, illetve az arra adott válaszok bemutatására tavaly decemberben létrehozta a berlini Security Centert, ahol az iparág szereplőinek, a kormányzati szerveknek a hazai bemutatóhoz hasonlóan demózzák, hogy pontosan milyen fenyegetéseket tartogathat egy LTE hálózat. 

Mobilitás

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.