Bárhogy is próbálkozom, nehéz ezt a cikket nem merengéssel, sóhajtozással kezdeni, még akkor sem, ha ez nem feltétlenül tartozik hozzá egy vagy két mobil bemutatásához. A Lumia sorozat a nemrég leleplezett 530-cas készülékkel végérvényesen elszakadt a Nokiától és nevében ugyan őrzi a finn gyártót, most már a Microsoft gépezetéhez tartozik. A Nokia rengeteg változatos, különleges mobilt tett le az asztalra az évek során, épp ezért még fájóbb, hogy a MS ilyen nagy irtást végez az alkalmazottak között.
Hogy volt, hogy volt?!
Az igazi nosztalgiázásnak persze nem most és itt, hanem akkor lett volna a helye, amikor a Nokia megjelent a Lumia 800-zal, és elindult azon az úton, ami így végződött. Akkor, sőt, még az első érintőképernyős készüléküknél (5800) sem sejtettük azt, hogy a finnek kreativitása, sokoldalúsága ennyire háttérbe szorul, bár ezért nem őket, hanem a trendek alakulását lehetne okolni, ha nagyon szeretnénk egy bűnbakot találni.
Valahol ugyanez a helyzet a Windows Phone színre lépésével: elsőre újnak, esztétikusnak tűnt (ma is az), a Nokián kívül egy sor gyártó ugrott neki az új lehetőségnek, most pedig ott tartunk, hogy a ritka és piaci szempontból lepkesúlyúnak tekinthető gyártókon kívül egyedül a Microsoft használja, használhatja ki a benne rejlő lehetőségeket.
Nokia Lumia 800: egy korszak kezdete
Valószínűleg a mobilokkal foglalkozó újságíró kollégák nevében fogalmazhatok úgy, hogy egy WP mobil maga az isten csapása, a nagy feladvány, a téma, amit legszívesebben addig halogatnánk, amíg csak lehet, mivel fájdalmasan nehéz újra és újra hasznosat, értelmeset írni az ilyen rendszerű készülékekről annak jellege miatt. A Nokia szerencsére időről-időre próbálkozott azzal, hogy a csúcsmodellekbe világverő kamerát, kívülre színes, polikarbonát borítást, Clear Black kijelzőt és minél több egyedi szoftvert pakoljon, de a közép és belépő szint maradt olyan, amilyen volt: unalmas, ámbár használható.
A szürke (narancs, sárga, zöld, fehér, fekete) eminenciás
Pontosan ez a helyzet a Lumia 630-cal is, amivel több héten keresztül barátságban, felemelt hang és összezördülések nélkül múlattuk napjainkat. A Windows Phone egyik nagy előnye a kiváló optimalizáltság, ami általában nem mondható el az Androidról és az azt futtató készülékekről. A 630 annak ellenére jól muzsikált, hogy egy egyszerű, négymagos, magonként 1,2 GHz-en pörgő processzort kapott, és a 4,5 colos, 854 × 480 képpont felbontású IPS panel sem egy extra darab.
Lumia 630: kis területen sok csempe
Pár nap elteltével sem éreztem késztetést, hogy kiköltözzek a 630-ból, ami jó hír a Microsoft számára, hiszen valószínűleg vannak, lesznek ezzel még így pár százezren a világon. Azon már érdemes elgondolkodni, hogy ez nem a készülék varázsa, annak funkciói, vagy akár a levehető hátlap, az így cserélhető microSD miatt van, hanem azért, mert a Windows Phone 8.1-es verziója végre olyan szintre hozta a rendszert, ami tartalmazza az okostelefonos világban megszokott és bizony elvárt sztenderdeket.
A kamera gomb már nem fért bele a repertoárba
Persze aki egy korábbi, vagy akár e cikk tárgyát képező Lumia modell személyében először találkozik a smartphone fogalmával, annak nagyjából mindegy, hogy milyen szinten kezdi az ismerkedést, és nem fogja hiányolni azokat a funkciókat és megoldásokat, ami egy évek óta Androidon, vagy iOS-en élő felhasználónak alapnak számít. Már a csempék hátterének beállítási lehetősége is nagyszerű újítás, és az is hasznos, hogy a főképernyőn még több oszlopban helyezhetjük el ezeket.
Vaku nincs, a hátlap pedig egészen körbe öleli a kijelzőt
Az igazi fellélegzést azonban a kijelző felső részéről lehúzható, értesítéseket, beállításokat megmutató felület okozza. Ez az Androidnál szinte a kezdetektől meglévő lehetőség a Symbian utolsó verzióiba is átkerült, utána az Apple is alkalmazta az iOS-ben és most végre a Windows Phone is tudja. Összehasonlíthatatlanul jobb, gyorsabb így az élet a mobillal, főleg úgy, hogy a felső csíkban található gyors parancsok szerkeszthetők és végre a képernyő automatikus elforgatása is letiltható, ha éppen az ágyban, vagy egyéb vízszintes helyzetben mobiloznánk. De ott van az átszabott naptár, a csengés és a médiatartalmak hangerejének, valamint a rezgésnek szeparált beállítási lehetősége, vagy az appok vásárlásának sokkal barátságosabb menedzselése.
A full HD-s nagyvad
A kedves olvasó biztos konstatálta, hogy bekezdések óta a rendszerről írok, de ez nem is véletlen, hiszen a 630 ennél többet nem tartogat. A 930 már egészen más tészta, és a jelenlegi csúcsmodell kapcsán fel kel idéznem azt, amikor a napokban összefutottam egy évekkel ezelőtti (2011-es) tesztemet, amiben a Nokia symbianes E6-os készüléke szerepelt. Az az anyag is pontosan úgy kezdődött, ahogy a 930-cal kapcsolatban fogalmaznék: a Nokia a mai napig nem felejtett el hardvert készíteni és szinte bármi, amit a felsőbb kategóriákban kiadnak a kezükből, az példaértékű.
Lumia 930: a színek szinte lemásznak a kijelzőről
A Lumia 930 egy dédelgetni való, gyönyörűen megmunkált, jó minőségű anyagokat használó készülék, ami méltó lezárása egy korszaknak. A nálam járt narancs színű (bright orange) darab hátlapja nem levehető, így a bővíthetőség ugrik, és egyedül a felső részen található kis retesz (a nano SIM kártya helye) az, ami valamennyire megbonthatóvá teszi az egységet. A körbefutó, a síkból kicsit kiemelkedő szélekkel rendelkező kijelzőt és hátlapot határoló, matt fémből készült keret felteszi az „i”-re a pontot: ez az a minőség és átgondoltság, amit a Nokián kívül még az Apple képes szállítani.
Fémcsík, dedikált kamera gomb és "dudorodó" kijelző
A kijelző is parádés, hiszen az 5 colos, full HD felbontású AMOLED panel gyönyörű színeket, mély feketét, kiváló betekintési szöget biztosít a felhasználónak. Processzor terén is méretes ugrás van a 630-hoz képest egy négymagos, 2,2 GHz-es Krait CPU képében, ami mellé 2 GB RAM, illetve 32 gigabájt tárhely jár. A kamera egy 20 megapixeles Carl Zeiss objektívet kapott, ami a PureView technológia összes képességét, tudását (optikai stabilizáció, dual LED vaku, arcfelismerés, panoráma felvételek) magában foglalja.
A hátlap fix, viszont cserébe narancssárga
A Windows Phone 8.1 előnyeit már ecseteltem az előbb, így az maradt hátra, hogy az elérhető alkalmazásokról essen pár szó. Ahogy a Lumia 630 esetében, úgy itt is teljes értékű, offline módot is támogató navigáció érhető el, plusz természetesen a HERE Maps is rendelkezésre áll. Érdemes kipróbálni, mivel jó használatot tesz a Beamer is, amivel a mobil kijelzőjét oszthatjuk meg akár a közelben, akár a távolban lévő eszközök képernyőjével. De ott vannak a fotózással kapcsolatos appok is (Camera, Creative Studio, Storyteller), vagy a zenéket kezelő MixRadio, végül pedig az Office, a OneDrive és a OneNote.
Köszönjük, Nokia!
Szépen búcsúzik tehát a Nokia a mobiljaitól, hiszen mindkét modell korrektül, az adott lehetőségeken és rendszeren belül mindent ad, amire a felhasználónak szüksége van. Csak remélni tudjuk, hogy a Microsoft nem megy el végérvényesen a low end irányba (bár utalt erre) és továbbra is kiegyensúlyozottan, az összes szegmenst lefedve folytatja azt, amit a Nokia a Lumia 800 óta megalkotott.
Az árakra sem lehet panasz, mivel a 630 45-50 ezer forintos független áron érhető el a kereskedőknél, de a 930 140 ezer forintnál kezdődő árcédulája sem annyira megrázó. A szolgáltatóknál is elérhetők a készülékek, és ha olvasóink valahol a 635-ös kiadással találkoznak (pl. a Telenornál és a Telekomnál), akkor az a 4G-s kiadást jelenti, minden más tekintetben azt tudja, mint a 630.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak