7800 ember leépítésével és 7,6 milliárd dollárnyi értékcsökkenési leírással "rakják helyre" a Nokiától megvett üzletágat.

A Microsoft tegnap jelentette be, hogy 7800 dolgozójától válik meg, és ezzel párhuzamosan 7,6 milliárd dollárnyi értékcsökkenést könyvel el a Nokiától szűk két éve megvásárolt mobilos üzletág terhére. A lépéssel a cég könyveiben gyakorlatilag teljesen elértéktelenedik a 2013-ban megszerzett üzleti egység, amely ebben a formában meg is szűnik működni.

Leépítés után leépítés

A redmondi vállalat tavaly februárban kinevezett új elnök-vezérigazgatója, Satya Nadella néhány hónap alatt döntött a cég jelentős átszervezéséről. Ennek keretében múlt nyáron már meghirdettek egy, a Microsoft történetében egyedülálló nagyságrendű leépítési kört. Akkor 18 ezer munkahely felszámolását jelentették be, amelyből 12,5 ezer az akkor még több mint 25 ezer főt foglalkoztató Nokia Devices & Services divízió dolgozói közül került ki. Az akkor átszervezési hullám áldozata lett a 2014-ben még 1600 főt foglalkoztató komáromi gyár is.

Úgy tűnik azonban, hogy ezzel sem került a helyére az üzletág, amely komoly ballasztként húzta le a cég pénzügyi eredményeit. Nadella a dolgozókhoz írt nyílt levelében azzal magyarázta az újabb 7800 fős, zömében a telefonos gyártás érintő elbocsátást, hogy a cégnek inkább kevesebb, de a Microsoft ökoszisztémájába jobban illő, azt megfelelően támogató saját mobilt kell készítenie a versenyképesség megtartásához, javításához.

Sokba került a lélegeztető gép

Az említett 7,6 milliárd dolláros leírás természetesen óriási mínuszként fog csúfoskodni a Microsoft aktuális üzleti negyedévében. Ez az összeg nagyjából akkora, mint amennyiért anno bekerült a vállalathoz a divízió. Ugyan kisebb tétel, de praktikusan kellemetlenebb az elbocsátásokkal járó, becslések szerint 750-850 millió dolláros költség, hiszen ez utóbbit már konkrétan a cég pénzállományát fogja apasztani.

Ennek ellenére elhamarkodott lenne kijelenteni, hogy a Microsoft óriási bakot lőtt és rengeteg veszteséget szenvedett el azzal, hogy megvette a Nokiától annak mobilos részlegét. A helyzet ugyanis akkor az volt, hogy ha a Nokia esetleg másnak adja el az üzletágat, akkor a Windows mobilos - amúgy sem egetverő - jelenléte szinte egyik pillanatról a másikra nullázódott volna le. Bár volt néhány gyártó, amelyiknél akadt mutatóban windowsos operációs rendszert használó készülék, de ezek értékesítési mennyisége összességében is eltörpült a Nokia számaihoz képest.

A Microsoft tehát időt és gyártói kapacitást vett, amikor felvásárolta a Nokia üzletágát. Ezzel pedig esélyt arra, hogy annak ellenére megvesse a lábát a mobilos oprendszerek piacán, hogy kétségtelenül későn ismerte fel a területben rejlő lehetőségeket. Ennek ellenére korántsem biztos a windowsos telefonok jövője, hiszen mióta a céghez került a nokiás üzletág, a többi gyártó nemigen töri magát, hogy új készülékeket hozzon ki, sőt volt olyan, amelyik azóta hivatalosan is bejelentette, hogy felhagy a Windows erőltetésével. Egymagában pedig a Microsoft valószínűleg nem fogja tudni életben tartani saját mobilos operációs rendszerét.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.