A Nokia visszatérése a mobilpiacra olyan lesz, mint a mesebeli lány, aki hozott is ajándékot, meg nem is.

Újra gyártanak mobilt; nem gyártanak; talán mégis lesz valami. Ez a rövid története a finn cég okostelefonos visszatérésével kapcsolatos pletykáknak és híreknek, amelyek mind az elmúlt néhány hónapban kerültek felszínre. Egy tegnap késő délután kiadott hivatalos közlemény azonban meglepően tiszta vizet önt a pohárba. Még akkor is, ha maga a Nokia szerint is bonyolult a helyzet.

It's complicated

A kiadott tájékoztató rögtön az elején nekifut az obligát kérdésnek: lesz-e újra Nokia telefon? A válasz pedig kellően ködös, miszerint a helyzet "bonyolult". Ennek ellenére a finnek ezt követően meglehetősen részletesen bemutatják a tervet, ami valószínűleg úgy képes visszahozni őket a piacra, hogy ott is vannak, meg nem is. Mint a mesebeli lány, aki hozott is ajándékot, meg nem is.

Miután a Nokia a teljes mobilos részlegét eladta a Microsoftnak, nem maradt sem gyártói kapacitás, sem kereskedelmi vagy marketinges erőforrás a kezükben. Viszont úgy gondolják, hogy fejlesztői gárdájuk még most is tud olyasmit mutatni az okostelefonok világában, amellyel újra feltehetik a brandet a térképre.

Ennek megfelelően ők szoftvert fejlesztenének, licenceket adnának, designt terveznének, amelyet aztán egy csomagban átadnának az egyelőre meg nem nevezett partnernek vagy partnereknek. Utóbbiak feladata pedig a gyártás, a logisztika, a reklámozás és minden egyéb biztosítása lenne. Az elképzelések szerint így a felek azt adnák be a közösbe, amihez értenek, és ha minden jól megy, ebből az együtműködésből megszülethetnek az új Nokia készülékek. 

A fenti konstrukció ráadásul nem mond ellent a cég korábbi, a visszatérést cáfoló közleményének sem. Hiszen akkor azt utasították vissza, hogy újra mobilgyártásra adnák a fejüket. Gyártani tehát tényleg nem akarnak, más kérdés, hogy ettől még ebben a különleges partneri konstrukcióban újra ringbe szállhat a telefonpiac egykori óriása.

Megvették, majd kidobták

Érdekes helyzetbe kerül ezzel a Microsoft is. A redmondi vállalat épp a napokban jelentette be, hogy egy óriási leírás keretében gyakorlatilag teljes veszteségként könyveli el a Nokia hozzá került divizíójának vételárát. A nagy tisztogatás ráadásul nemcsak a könyvekben, de a dolgozók között is megvalósul egy újabb, 7800 fős leépítés formájában, amelynek tetemes része a mobilgyártáshoz köthető embereket érinti.

Nem valószínű tehát, hogy éppen a Microsoft lesz az a partner, amelyik (újra) összeállna a finnekkel. Sokkal reálisabb például egy Foxconnal kötött egyezség. A tajvani gyártó ugyanis már dolgozott együtt a Nokiával az N1-es táblagéppel tett kísérlet során. A tabletnél a mobilos tervekhez hasonló konstrukció működött: a Nokia készített egy tervet, amit aztán kiadott a Foxconnak, amely legyártotta a kívánt mennyiséget. Az androidos N1 a Távol-Keleten, főleg Kínában került piacra, és akárhányszor hirdették meg az árusítását, pár perc alatt elkelt az összes darab.

Egy viszont biztos, hogy jövő őszig semmiféleképpen nem lesznek új nokiás telefonok. Ennek oka egyszerű: a Microsofttal kötött megállapodás 2016 utolsó negyedévéig tiltja a finneknek, hogy újra felbukkanjanak a mobilos szegmensben.

Konzumer tech

Megerősítette a Fehér Ház, nem elírás a 245 százalékos kínai importvám

A dolog ezen a szinten már régen értelmét vesztette, de az kétségtelen, hogy az értelmetlen rekordok is rekordok.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.