Mármint Amerikában: a Wall Street az egyik oldalon, a Szilícium-völgy a másikon.

Nagy lehet a baj, ha már napi szinten foglalkoznak a nagy híroldalak azzal, hogyan szívja el a Szilícium-völgy a szakembereket a nagy pénzügyi cégektől, elsősorban a bankoktól. Mint arról korábban írtunk, a pénzügyi cégek szempontjából kívánatos lenne egy ellentétes irányú áramlás is: IT-szakemberekre lenne szükségük minél nagyobb számban, hogy a digitalizáció fokát még magasabbra tudják emelni.

A napokban a Reutersen jelent meg összeállítás a témában, melynek az adta az apropóját, hogy az elmúlt hónapokban több középvezető is elhagyta a Goldman Sachsot az Uber kedvéért. És ez csak a jéghegy csúcsa.

Az ígéretes induló vállalkozások csábítóak a kétségtelenül jól fizető banki robot után: rugalmas időbeosztás, részvényopció, esetleg eleve részesedés a cégből mind olyan tényezők, melyek egy-egy ígéretesebb technológiai vállalkozást vonzóvá tesznek. Ráadásul ezeknek a cégeknek jellemzően az az első számú célja, hogy tőzsdére menjenek, amiben a pénzügyi tapasztalat nagyon sokat jelent.

A pénzügyi válság megtépázta a tekintélyt

A Goldmannál – és más bankoknál is – meglehetősen nagy a lemorzsolódás, még magasabb szinten is. Például szintén a Goldmantól érkezett az Uber jelenlegi pénzügyi vezetője, Gautam Gupta és Cameron Poetzscher üzletfejlesztési vezető is. Gupta hat évet, Poetzscher azonban 18-at töltött a banknál. A Goldman nem hozta nyilvánosságra, hogy hányan távoztak a Szilícium-völgybe, részben kockázati tőketársaságokhoz, részben startupokhoz vagy akár befutott cégekhez, de érezhetően komoly problémának tekintik a fluktuációt. Ezt jelzi, hogy létrehoztak egy munkacsoportot, amelynek az a feladata, hogy módszereket dolgozzon ki a középvezetők megtartására.

És nem csak a középvezetők mennek. Amikor az elvándorlás kerül szóba, rendszeresen előkerül két nagy név: Ruth Porat, aki a Morgan Stanley pézügyi igazgatói székét cserélte a Google-éra, valamint Michael Evans, a Goldman ázsiai vezetője, aki idén augusztustól az Alibaba Group Holding elnökeként dolgozik.

A HR-szakértők szerint ennek részben az az oka, hogy a 2008-as válság erősen megtépázta a bankok presztízsét, és csökkentette a vonzerejét is.

 Már az iskolában elkezdődik 

A Reuters idézi a Harvard Business School felméréseit. Az intézmény rendszeresen szondázza a végzős diákjait, hova mennének legszívesebben dolgozni. Az idén végzettek 20 százaléka azt mondta, hogy elsősorban valamilyen technológiai vállalatot célozna meg. A 2011-ben végzetteknél ez az arány még csak 11 százalék volt. Eközben a hagyományos befektetési bankok iránti érdeklődés erősen csökkent. 2011-ben még a végzősök 10 százaléka mondta azt, hogy ilyen vállalathoz igyekszik, addig idén már csak 5 százaléka.

Pedig a fizetések összességében a Wall Street felé billentik a mérleget. Egy befektetési bank alelnökeként úgy félmillió dollárt lehet keresni évente, az Ubernél kevesebb mint felét, kb. 200 ezer dollárt. Igen ám, de egy bankban sok múlik a bónuszon, az meg nem feltétlenül a munkamennyiség és a tehetség függvénye, azaz kiszámíthatatlan. Ezzel szemben ha valaki egy jó technológiai vállalkozást fog ki, és kap részesedést még a tőzsdére lépés előtt, hosszabb távon akár sokkal többet is kaszálhat, mintha szorgalmasan húzta volna az igát kilenctől ötig. Persze a kockázat ebben az esetben sem elenyésző, legfeljebb az egyén úgy érezheti, nagyobb a ráhatása a sikerre.

A Szilícium-völgy jobb, mint a konkurensek

Az egykori bankárok lépése logikus. Inspiráló környezetbe kerülnek. A Reuters itt is az Uberrel példálózik, melynél a mérnöki munkában is nagy szerepet kaptak az egykori Wall Street-iek: segítségükkel dolgozták ki vagy finomították azokat az algoritmusokat, amelyeken az egész vég tevékenysége alapul.

És ha a bankár a Szilícium-völgybe megy, az még akár jól is jöhet előző munkahelyének. Ha ugyanis a konkurenshez megy, végleg elveszik a kapcsolat. Ha azonban egy jó technológiai vállalatnál landol, az egykori alkalmazott – ha békésen és jó hangulatban távozott – végeredményben potenciális ügyféllé válik. A techcégeknek ugyanis mindig szükségük lehet hitelre, pénzügyi segítségre, később a tőzsdére lépés előkészítésére, melyek mind jó üzletet jelenthetnek a bankoknak.

 

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.