Kaliforniai kutatók azon dolgoznak, hogy saját hibáikból tanulni képes robotokat fejlesszenek. A kísérleti alany már simán becsavar egy kupakot, vagy összeszerel egy játékrepülőt.

A kaliforniai Berkeley Egyetem kutatócsapata igyekszik felkészíteni a robotokat "korunk gyorsan változó világára". Pontosabban egy olyan algoritmust fejlesztenek, amellyel a gépek képesek szigorú utasítások nélkül is boldogulni egy összetett feladattal, pusztán abból, hogy próbálkoznak, és a hibák kizárásával végül eljutnak a megoldásig.

Élet a gyáron kívül

Bizonyos iparágakban, például az autóiparban már ma is óriási fokú a robotizáltság. Japánban például évekkel ezelőtt is több mint 15 robot jutott 100 dolgozóra. A robotok alkalmazása pedig a várakozások szerint az elkövetkező időszakban 10 százalék feletti bővülést mutat majd világszerte.

A gyártósorok mellett alkalmazott automata gépek programozásánál azonban van egy nagy könnyebbség, ez pedig a kiszámítható, tervezhető környezet. Az egyetemi kutatók pedig pont azon akarnak segíteni, hogy a robotokat kevésbé steril körülmények között, változó külső tényezők, szituációk során is alkalmazni lehessen.

Csak az nem hibázik...

A BRETT-nek nevezett kísérleti robotjukat ezért nem konkrét utasításokkal látják el, hanem az alapvető funkciókon kívül csak célokat és egyfajta jutalmazási rendszert adnak neki. A gép a feladatot próbálkozással oldja meg, mégpedig úgy, hogy újabb és újabb kísérletet tesz, és csak azokat memorizálja, ahol sikerült pontokat elérnie. Az alábbi videóban jól látszik, hogy például a játékrepülő kerekének beszerelésekor egyre közelebb és közelebb jár a célhoz, mígnem sikerül felszerelnie az alkatrészt. De hasonló modon tud legózni vagy éppen kupakot egy flakonra csavarni.

A hibákon keresztüli tanulás egyébként meglepően gyorsan megy már BRETT-nek. Ha pontosan megmondják, hogy néz ki a feladathoz szükséges tárgy és hol van, akkor tíz perc alatt rájön a megfelelő megoldásra. Abban az esetben, amikor a tárgyak tulajdonságaival és helyzetével sincs tisztában kezdéskor, jóval több idő, körülbelül három óra kell a sikerhez. Igaz, nagyobb számítási kapacitással ez az időtáv minden gond nélkül csökkenthető lenne.

A kutatócsapat nyilatkozata szerint még mindig messze járunk attól, hogy a házi robotunk egy professzionális takarítónő hatékonyságával tegyen rendet, de ezek a fejlesztések pontosan ilyen jellegű felhasználási módok előtt kezdik egyengetni az utat.

Máshol is ezzel játszanak

Az emberi tanulási folyamatot replikálni szándékozó öntanuló algoritmusok témája természetesen nem újdonság. Számos formában és helyen zajlanak hasonló kutatási projektek. Egy ilyenről legutóbb mi is beszámoltunk. A Google által felvásárolt londoni DeepMind laborjában például ősrégi ataris játékokkal tanítják a gépi intelligenciát a minél rugalmasabb és önállóbb viselkedésre.

Cloud & big data

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.