Jövedelmezőségi szempontból átlagon felüli negyedéven van túl a Magyar Telekom. A társaság egyre élesebb versenyt érez több területen is, mobilban az egyik legnagyobb kihívás a Digi tavaszi megjelenése lesz.

Tovább erősödött a verseny a hazai távközlési piacon, mostanában elsősorban a hálózatok közötti versenyről beszélünk – mondta a harmadik negyedéves mutatók értékelése kapcsán Szabó János, a Magyar Telekom gazdasági vezérigazgató-helyettes.

Az uniós tendereken 46 járás fejlesztését hozta el a Telekom

Nemrégiben zárultak le az uniós támogatású hálózatfejlesztési tenderek, ahol a Magyar Telekom végül 46 járásban nyert el területeket, ahol 110 ezer háztartáshoz juttatja el a 30 Mbit/s sávszélességű internetet. Ezért 12 milliárd forint támogatást kap. A cég vezérigazgató-helyettese szerint "talán nyerhettek volna többet is", de a konkurenciaharc ezen a területen is éreztette hatását. Hozzátette, a saját hálózatfejlesztési programjukkal év végére 2,7 millió háztartáshoz érnek el, minimum ezzel a sebességgel. Mivel a hálózati összetétel heterogén csak viszonylag kevés helyre jutnak el ennél jóval nagyobb sávszélességgel. A vállalat egygigás netje jelenleg félmillió hazai háztartás számára vált elérhetővé.  

A következő időszak egyik nagy kihívása a mobil piacon várható, ahol várhatóan tavasszal jelenik meg a Digi negyedik szolgáltatóként. A belépőjére, ami minden korábbinál kiélezettebb árversenyt hoz majd a piacra, a frekvenciák megvásárlásától számítva több évet kellett várni. Szabó János lapunknak elmondta, hogy a Digi, amely nem rendelkezik majd a versenytársakhoz hasonlóan bőséges frekvenciakészlettel és emiatt vagy nagyon korlátozott módon léphet a piacra, vagy hálózatmegosztással oldhatja fel ezt a problémát, a Telekomot eddig nem kereste meg ilyen kéréssel. Nem is tartja valószínűnek, hiszen Romániában sem az ottani Deutsche Telekom érdekeltséggel, hanem a Vodafone-nal szerződött hálózati kapacitások megosztására.

Jöhet a digitális netes alapcsomag

A vezérigazgató-helyettes beszélt a kormány piacélénkítő lépéseiről, amiben az egyik legfontosabbnak az internet áfájának a csökkentését tartja. Emellett elkezdődtek a megbeszélések a digitális netes alapcsomag bevezetéséről is.

Szó esett a tévépiacon a Telekom és a Fox tartalomszolgáltató között kialakult helyzetről. "Mivel olyan éles volt a visszajelzés az ügyfelektől, visszaültek a tárgyalóasztalhoz és meg tudtak állapodni. Az átlagosnál hosszabb ideig tartott az RTL Klubbal és a TV2-vel folytatott ármegállapodás is. Az új költségelemek viszont az idén még nem jelennek meg az árakban, a havi 290 forintos emelés jövő januártól lép életbe" – ismertette Szabó János.  

Hullámzó szereplés

Ami a friss üzleti számokat illeti: a csoportszintű bevétel a harmadik negyedévben 4,7 százalékkal, 150,6 milliárd forintra csökkent, elsősorban az energiapiacról való részleges kilépés, alacsonyabb rendszerintegrációs és informatikai, valamint a vezetékes bevételek visszaesése miatt. A távközlési alaptevékenységből származó bevétel ugyanakkor 1,2 százalékkal nőtt, köszönhetően a javuló mobil szegmensnek. A mobil bevételek 4,5 százalékkal közel 83 milliárd forintra nőttek, köszönhetően annak, hogy bővült a mobil adatforgalom és több készüléket tudott értékesíteni a cég. Ezek együttvéve ellensúlyozták a zsugorodó lakossági hangalapú- és SMS-bevételeket.

A vezetékes bevételek 3,7 százalékkal, 50,8 milliárd forintra csökkentek, mert hiába nőtt a tévépiaci és az egyéb ehhez a szegmenshez kapcsolódó teljesítmény, a hanghívásokból, a  készülékértékesítésből, valamint az adat és nagykereskedelmi tevékenységből kevesebb bevételt folyt be.

A negyedévről negyedévre ingadozó rendszerintegráció és IT-bevételek a harmadik negyedévben lejtmenetre váltottak, 6,2 százalékkal múlták alul az egy évvel korábbi teljesítményt. Ebből a tevékenységből a Telekomnak most 15,7 milliárd forint bevétele származott. Ennek oka, hogy lassult Magyarországon az uniós források lehívása a kevesebb projekt miatt.

Javuló kilátások

Az EBITDA-szintű eredmény a bevételekkel szemben kétszámjegyű növekedést ért el és 53,8 milliárd forint lett. Ennek oka, hogy a közvetlen költségek visszafogása ellensúlyozta a bevételcsökkenést. Az EBITDA és a nettó pénzügyi eredmény javulása miatt az adózott eredmény 13,6 milliárd forintra nőtt, ami 28,8 százalékkal jobb, mint az egy évvel ezelőtti érték.

Az idei eddigi teljesítmények alapján a Telekom menedzsmentje javítja a 2016-os árbevételre és EBITDA-ra vonatkozó célkitűzését. A bevételi kilátások 590-ről 595 milliárd forintra, az EBITDA pedig 191-ről 193 milliárd forintra módosult.

Piaci hírek

Nehéz jelzőket találni az Nvidia teljesítményére

Az MI-csipek iránti keresletnek köszönhetően egy év alatt közel duplázódott a bevétel. Mindezt úgy, hogy már a tavaly ilyenkori eredmény sem volt gyenge...
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.