Hosszú hallgatást követően a cég marketingvezetője egy konferencián konkrét eladási számot említett a Microsoft legfrissebb operációs rendszeréről.

Legutóbb tavaly májusban közölt adatokat a Microsoft a Windows 8-as operációs rendszer teljesítményéről. A 2012 októberében útjára bocsátott generáció fél év alatt 100 millió darabos eladást tudott felmutatni. Az újabb százasra azonban jóval többet kellett várni, hiszen a 200 milliós mérföldkő elérését csak tegnap jelentette be a cég marketingvezetője egy konferenciaszereplés során.

Testvérháború

Lényeges kérdés lenne, hogy a bő 15 hónap alatt elért eredmény mennyire tekinthető kudarcnak, de ennek megválaszolása igencsak összetett feladat. Ha csak a szikár tényeket nézzük, akkor a 8-as fogadtatása messze elmarad az előd, a Windows 7 sikerétől, hiszen utóbbi egy év alatt 240 millió eladásnál járt. Ugyanakkor a Windows 8 esetében a Microsoft a 100 millió tavaly tavaszi bejelentésekor (és egyelőre most is) elzárkózott a részletes adatok közlésétől.

Nem közölték például azt, hogy pontosan hány Surface táblagép fogyott a Windows 8 megjelenése óta. Pedig ez az információ érdekes kontextusba helyezhetné az adatokat, különös tekintettel a Windows RT-re, amellyel kapcsolatban az sem világos, hogy benne foglaltatik-e a 100 milliós tételben. A Windows 7-tel való összehasonlítás innentől kezdve azért is sántít, mert a piac időközben megváltozott. Más összetételű és a táblagépekkel lényegesen nagyobb lett 2009 októbere óta, vagyis ebben az értelemben már nincs értelme PC-piacról beszélni.

Ráadásul a Windows 8-nak nem egy, hanem két nagyon sikeres idősebb testvérrel kell egyszerre konkurálnia. Az áprilisban most már végleg nyugdíjba küldött XP ugyanis a cég minden igyekezete ellenére nagyon nehezen akar kihalni (lásd a PC-piac jelenlegi helyzetét mutató grafikonunk). Az átállást a tájékozatlanság sem segíti, hiszen egy friss felmérésből az derült ki, hogy még a nagyobb cégeknél sem mindenhol vannak tisztában a támogatás megszűntetésével.

Inkább vesszőfutás, mint diadalmenet

A felsorolt mentségek és enyhítő körülmények ellenére a Microsoft közel egyéves "némasági fogadalma" bizony több mint beszédes. Arról árulkodik, hogy nem teljesen úgy alakultak a számok, ahogy azt a vezetőség az Excel táblázatokban megálmodta. A nem várt üzleti nehézségek hallgatólagos beismerésének lehet tekinteni azt is, hogy a 8.1-es javított, fejlesztett változatot már tavaly májusban be kellett jelenteni.

A tegnapi adatközlést ma kommentáló microsoftos szóvivő mindenesetre megerősítette a mérföldkő elérésének tényét, és kijelentette, hogy több mint 1,5 milliárd ember életében játszik fontos szerepet a Windows, így optimistán tekintenek a jövőbe. 

 

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.