Miután idén januárban nemhogy csökkent volna, hanem egyenesen erősödött a Windows XP jelenléte, annyira nem is tűnnek meghökkentőnek az Evolve IP friss felmérésnek eredményei. A több mint ezer, zömmel észak-amerikai vállalati informatikai szakember, döntéshozó bevonásával készült kutatás a cégek felkészültségét igyekezett feltérképezni az XP támogatásának április 8-ai megszűnésének apropójából.
Az kizárt dolog, mert fogalmam sincs!
Tekintettel arra, hogy a válaszadók túlnyomó többsége 50 fő feletti vállalkozásoknál dolgozik, igencsak mellbevágó az az adat, miszerint a megkérdezettek közel ötöde nem is hallott arról, hogy a Microsoft áprilisban nyugdíjazza évtizedes sikereket elért operációs rendszerét. Pedig azt nem lehet mondani, hogy a vállalatoknál már rég túlléptek a problémán és mindenhol újabb verzók zakatolnak. A cégek 85 százalékánál van még XP-s gép szolgálatban, ráadásul a megkérdezettek majdnem negyedénél még 50 százaléknál is magasabb arányt képvisel az ősöreg oprendszer.
Az ebből már egészen biztosan látszik, hogy bármennyire is szeretné végre lezárni a múltat a Microsoft, a vállalatok tetemes részénél a hivatalos támogatás befejezése után is működni fog az XP. A megkérdezettek több mint fele nem is titkolta, hogy náluk egyáltalán nem reális az áprilisi átállás. Az okok, kifogások között szerepelt a hátralévő idő szűkössége, a migrációhoz szükséges források hiánya és a más rendszerekkel fennálló kompatibilitási gondok.
Nagyon érdekes az is, hogy a cégek milyen operációs rendszerrel szándékszanak kiváltani az XP-t. Ugyan a Windows 8 illetve 8.1 változat a legújabb microsoftos megoldás, mégis elsöprő többség (72%) a régebbi Windows 7-et jelölte meg. A 8-as generáció csak minden hetedik cégnél akarnak váltani, míg egy kicsi, de így is jelentős réteg (4%) inkább átpártolna az Apple OS X-re.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak