Hivatalosan vasárnaptól vált ketté az informatikai piac egyik matuzsáleme. A vállalati portfóliót tovább vivő Hewlett Packard Enterprise (HPE) és a PC-kre, nyomtatókra koncentráló HP Inc. első igazi megmérettetése (legalábbis ami a befektetői bizalmat illeti) rögtön a hétfői tőzsdenyitáskor elérkezett. A szétválasztott testvérpár részvényei teljesen eltérő, ráadásul a várakozásokat némileg megcáfoló pályát írtak le.
Hagyománytisztelet és kérdőjelek
A nap nyertese egyértelműen a személyi számítógépes részleg volt: az árfolyam nap végére közel 13 százalékos emelkedéssel zárt. Érdekes módon a két új cég közül a HP Inc. volt az, amelyiknek nehezebb utat jósoltak. A PC-piac jó ideje válságban van, a szabad szemmel szinte már alig látható nyereségrátát pedig még az amúgy szép profittal dolgozó kellékanyag üzletág sem képes jelentősen felhúzni. Ennek ellenére a papírok iránti korai kereslet azt mutatja, a hagyományos informatikai iparágakban még mindig sokan bíznak.
A HPE-nél ezzel szemben ott vannak (több más mellett) a nagy lehetőségekkel kecsegtető vállalati szoftverek, szolgáltatások. Itt a jó megoldásokkal előrukkoló szállítók bőséges forgalomnövekedéssel számolhatnak, miközben a profitráta is sokszorosa lehet a hardveres részlegek teljesítményéhez képest. Ám úgy látszik, a befektetők egyelőre nem helyeznek túl nagy bizalmat a vállalati területet megcélzó új vállalatba. A HPE részvényei erősen hektikus mozgást mutatva végül 1,5 százalékos mínuszban zártak, de nap közben benézett az árfolyam a mínusz 5 százalékos szint alá is.
Hosszú történet
Az 1939-ben alapított Hewlett-Packard sorsa az elmúlt években fordult sanyarúra. Bár korábban is voltak ügyek és problémák, a lejtmenet talán leginkább Mark Hurd távozásához köthető. A cég éléről 2010-ben a bulvárlapokba illő kapcsolata miatt távozni kényszerülő vezetőt az a Léo Apotheker vette át, akinek a nevéhez köthető a sok milliárd dolláros buktának bizonyuló Autonomy-felvásárlás. Nem véletlen, hogy az SAP egykori első számú embere egy évet sem töltött a HP élén.
Helyére a most a HPE vezetését megkapó Meg Whitman került, ám az ő irányítása alatt eltelt évek másról sem szóltak, mint folyamatos reorganizációról, miközben az üzleti eredmények egyre rosszabb állapotokat tükröztek. Az átszervezések során természetesen tízezrével szűntek meg pozíciók, legutóbb alig néhány hete jelentettek be egy újabb, egy kisebb városnyi embert érintő hullámot.
Whitman állandó ígérgetése ellenére a cég nem volt képes a jelenlegi struktúrában megbirkózni a megváltozott technológiai piac kihívásaival, így végül a most megvalósult kettéválás mellett döntöttek. Ezt egyébként meglepően flottul és gyorsan menedzselték a HP-nál, hiszen alig egy év telt el a döntés óta. Idén nyáron már tudni lehetett a pontos személyi felállást, illetve sor került az informatikai rendszerek szeparálására.
Fel vagy le?
A nagyjából két egyenlő méretű részre vágott óriás utódjainak további sorsáról persze nem a hétfői tőzsdei számok döntenek, hanem az elkövetkező egy, de inkább két év fejleményei. Ha a vállalati részleg ki tudja magát találni, okos, de nem túl sokba kerülő felvásárlásokkal meg tudja erősíteni portfólióját, akkor megkezdődhet végre a várva várt felemelkedés. A HP Inc. esetében sokat segíthetne, ha magára találna a PC-piac (például a Windows 10 keresletélénkítő hatása miatt), illetve ezen a térfélen olyan újszerű szegmensek is kihasználhatók, mint például a 3D-s nyomtatás.
Ha viszont rosszul alakulnak a dolgok, akkor mindkét friss cég körül megjelenhetnek a felvásárlásra éhes cápák, bármennyire is elutasította a HP vezetése azt a feltételezést, hogy ilyen célból történt a szétválasztás.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak