A cég benyújtotta a hatóságoknak azokat a dokumentumokat, melyekből már látszanak érdekes részletek is.

Benyújtotta a SEC-nek (Securities and Exchange Commission), az USA értékpapírtörvényeinek betartását felügyelő hatóságnak a szétválás részleteit a HP. Ebből sok további részlet is kiderül a november elsején elstartoló két tőzsdei cégről. A lényeget már jó ideje lehet tudni: lesz egy a vállalati portfóliót továbbvivő cég, a Hewlett-Packard Enterprise a jelenlegi vezérigazgató, Meg Whitman vezetésével, és lesz egy a személyi számítógépeket és a képalkotási üzletágat összefogó vállalat, a HP Inc., melyet a Printing and Personal Systems üzletágat vezető Dion Weisler irányít majd.

A HP tavaly óta dolgozik ezeken a részleteken. Múlt ősszel felállítottak egy 500 fős testületet, a Separation Management Office-t (SMO), amelynek az a feladata, hogy a vállalati rendszerektől a bankszámlákig, a dolgozóktól az irodaszékekig mindent akkurátusan szétválasszon a két cég között. A mintegy 1,8 milliárd dollárba kerülő szétválasztás 170 országban, mintegy 600 különböző helyszínen összesen még mindig mintegy 300 ezer alkalmazottat érint. Pedig az utóbbi két évben a vállalat óriási karcsúsítást hajtott végre, több lépcsőben közel 50 ezer dolgozójától vált meg.

Eddig úgy tűnt, minden megy a legnagyobb rendben, ám a napokban a HP bejelentette, hogy távozik az SMO munkáját irányító Bill Veghte. Egyes vélemények szerint Veghte távozása már eleve annak köszönhető, hogy nem minden ment úgy a szétválásban, ahogy a menedzsment szerette volna, egyes elemzők szerint pedig várható, hogy a személyi váltás is fennakadásokat okozhat a folyamatban.

Ördög a részletekben

A Wall Street Journal átnyálazta a SEC-nek beadott több mint 300 oldalas dokumentumot, amely alapján pontosabb kép rajzolódik ki a két jövőbeni cég lehetőségeiről. Mindkét cég kb. 57 milliárd dollár bevétellel számol éves szinten. A Hewlett-Packard Enterprise fő bevételi forrása a szerver, tároló és hálózati eszköz üzlet, valamint szolgáltatási üzletág adja, míg a HP Inc.-nél a személyi eszközök (PC, notebook, tablet stb.) viszi a prímet. A vállati portfóliónál 10,5 százalékos, míg a másik cégnél 9,5 százalékos működési eredményhányaddal számolnak.

A két új HP bevételeinek összetétele

Forrás: Wall Street Journal

A szétválás folyamatának egyik kulcseleme, hogy tisztázni kellett a két vállalat egymáshoz való viszonyát. A dolgozók tekintetében fél évig, a piaci versenyben három évig lesz moratórium, azaz nem vehetnek át egymástól alkalmazottakat, illetve nem lépnek egymás piacára. Azzal is segítik egymást, hogy teljes körű keresztlicenc-megállapodást kötnek három évre, de speciális esetben (pl. peres ügyeknél) öt évig átvehetnek egymástól szabadalmakat.

Az Enterprise nyer nagyobbat?

Mint azt Meg Whitman nyilatkozta, a vállalati és a konzumer terület következetes szétválasztása abban segít majd, hogy a piaci változásokra sokkal gyorsabban reagálni képes vállalat legyenek.

A Hewlett-Packard Enterprise számára mindenekelőtt a felhő, a HP Inc.-nek pedig a konzumer piac új szegmenseinek (pl. a 3D-s nyomtatás) lesz a kitörési pont. Gőzerővel dolgoznak a 3D-s nyomtatójukon, aminek 2016-os megjelenését már nagyon várja a piac. Sokan arra számítanak, hogy a HP megjelenése hoz majd a technológiában valódi áttörést.

A vállalati portfólióban Whitman további felvásárlásokat tervez a piac gyors változásának lekövetésére. Mint azt a Bitport is megírta, a HP márciusban megszerezte az Aruba Networksöt, majd egy hónappal később szorosabbra fűzte kapcsolatát a FireEye biztonsági céggel. Elemzők ugyanakkor elképzelhetőnek tartják, hogy Whitman felújítja a tárgyalásokat az EMC megszerzéséről, melyek tavaly szakadtak meg. Két ilyen méretű vállalat összeolvadása alapjaiban felforgatná a piacot.

Összességében elemzők úgy ítélik meg, hogy az Enterprise hosszú távú kilátásai jobbak, mint a HP Inc.-é.

Piaci hírek

Megerősítette a Fehér Ház, nem elírás a 245 százalékos kínai importvám

A dolog ezen a szinten már régen értelmét vesztette, de az kétségtelen, hogy az értelmetlen rekordok is rekordok.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.