Az utóbbi években végrehajtott, mintegy félszázezer munkahelyet érintő leépítések után újabb, ezúttal 25-30 ezres elbocsátásról döntöttek a hamarosan kettéváló vállalatnál.

A jelenlegi első számú vezető, Meg Whitman (képünkön) 2011-től datálódó HP-s karrierje során folyamatos átalakítási fázisban tevékenykedett. Úgy tűnik, a november elejével két részre bomló óriásvállalat utolsó hetei is ennek jegyében telnek.

Rádobnak még 30 ezret

A társaság bejelentette, hogy azonnali hatállyal megkezdődik egy újabb, ezúttal nagyjából 25-30 ezer munkavállalót érintő leépítés. A "reorganizációs folyamat" leginkább az üzleti ügyfelek kiszolgálását ellátó területeket érinti, ám arról egyelőre nem közöltek részleteket, hogy földrajzi és egyéb bontásban, konkrétan hol és mennyi státusz szűnik meg.

Az intézkedéstől éves szinten 2,7 milliárd dolláros megtakarítást remélnek, ám nagyjából ugyanennyi egyszeri költségként is megjelenik majd a könyvekben. Az elbocsátásokkal kapcsolatos kiadások, végkielégítések terhei várhatóan már az idei negyedik negyedév számaiban tükröződni fognak, de a teljes folyamat minden valószínűség szerint bőven áthúzódik 2016-ra.

Az elbocsátások mellett a megmaradó pozíciók helyzete is változni fog. Az amerikai vállalat az utóbbi időben egyre inkább az alacsonyabb költségekkel működő régiókra helyezte a hangsúlyt, és ez fog erősödni a közeljövőben. Ezek a jellemzően kisebb bér- és egyéb működési költséggel kecsegtető országok, régiók a tervek szerint hamarosan meghatározó részét adják majd a teljes állománynak.

Ez lesz a végső?

A HP vezérigazgatója szerint ez a mostani lépcső lesz az utolsó, amit meg kell tenniük ahhoz, hogy a novembertől külön utakat járó utódcégek kiegyensúlyozott növekedési pályára állhassanak. A vezetői pozíciót négy évvel ezelőtt megkapó Whitman irányítása alatt 2012-ben indult el egy hatalmas, mintegy 55 ezer állás megszűnésével járó átalakítási folyamat. A mostanival együtt így 80-85 ezer munkahely szűnik meg a még tavaly is több mint 300 ezer embert foglalkoztató informatikai mammutnál.

A vállalat tavaly jelentette meg, hogy szétválasztja üzleti érdekeltségeit. A HP Inc. a személyi számítógépeket és a képalkotási (értsd: nyomtatókat gyártó) üzletágat viszi tovább, a vállalati hardverek és szolgáltatások pedig a Hewlett-Packard Enterprise nevű társasághoz kerülnek. Azóta már megtörtént az informatikai rendszerek szétválasztása is, tisztázták a követendő értékesítési modelleket, így elméletileg minden adott, hogy november elejétől kezdetét vegye az új időszámítás.

Közösség & HR

Megerősítette a Fehér Ház, nem elírás a 245 százalékos kínai importvám

A dolog ezen a szinten már régen értelmét vesztette, de az kétségtelen, hogy az értelmetlen rekordok is rekordok.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.