Megállapodott az Invitel Csoport tulajdonosa, a Magyar Telecom B.V. (Matel B.V.) a China-CEE Fund a cégcsoport részvényeinek eladásáról. A tranzakció a szükséges részvényesi és versenyhatósági hozzájárulások megszerzését követően zárul le – közölte a vállalat. A Matel fő tulajdonosa a Mid Europa Partners (MEP), de a tulajdonosok között van több más pénzügyi befektető is.
A vevő, a China-CEE Fund egy 430 millió dolláros magántőkealap, amelynek a CEE Equity Partners a befektetési tanácsadója. Az alap a közép-kelet-európai régió egyik vezető pénzügyi befektetője, jelenleg összesen kilenc befektetése van. A 2014 végén megvásárolt Budapesti Metropolitan Egyetem mellett Lengyelországban, Csehországban, Szlovéniában és Bulgáriában vannak energetikai, gyógyszeripari és egyéb ipari befektetései.
Kína befektetési aktivitása az utóbbi időszakban megerősödött a régióban: a kínai Ipari és Kereskedelmi Bank tavaly hozott létre egy olyan 10 milliárd eurós alapot kifejezetten a kelet-közép-európai befektetések finanszírozására. Az alap létrehozásakor három befektetési területet jelöltek meg különösen fontosnak: az infrastruktúrát, a high-tech gyártást és a fogyasztási cikke piacát. A cél, hogy az exportpiacok erősítésével ellensúlyozzák a kínai gazdaság növekedésének lassulását.
Kelet-Közép-Európa pedig azért fontos cél, mert jó belépőt biztosít az Európai Unió piacára.
Már legalább két éve napirenden van az eladás
Az Invitel eladása legalább két éve napirenden van. Legutóbb 2014-ben röppentek fel olyan hírek, hogy többen is érdeklődnek a vállalat iránt. 2014 tavaszán a TMC Finance belső információkra hivatkozva több vevőjelöltet is megnevezett. Az üzleti lap értesülései szerint a Magyar Telekom, a Vodafone Magyarország, a Telenor Magyarország és Digi romániai tulajdonosa, az RCS&RDS is felmerült.
Még az év őszén a magyar állam is belekerült a képletbe. Bennfentesektől származó információk szerint ugyanis a tulajdonos három céggel is tárgyalt az eladásról. Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. (NISZ), a UPC mögött álló Liberty Globalt és az RCS&RDS hármasából azonban sokan a NISZ-t tartották a befutónak. Az Invitel bázisán ugyanis az állam gyorsabban megvalósíthatta volna régóta dédelgetett tervét, hogy felállít egy negyedik, állami mobilszolgáltatót.
Tavaly ismét elindult a találgatás annak kapcsán, hogy a távközlési vállalatot átalakították. Külön cégbe szervezték a lakossági üzletágat (Invitel Távközlési Zrt.), az Invitel Solutions márkanéven futó vállalati üzletágat (Invitech Megoldások Zrt.), valamint az adminisztrációs tevékenységet (Invitel Központi Szolgáltatások Zrt.). Az átalakítást sokan az eladást előkészítő lépésként értelmezték. Sokan ugyanis úgy vélték, hogy a cég részekre bontva könnyebben értékesíthető, mivel nő a potenciális vevők köre.
Az eladásról szóló híreket a vállalat soha nem kommentálta. Legtöbbet ezzel kapcsolatban Mártha Imre operatív igazgató mondott, aki egy a lapunknak 2014-ben adott interjúban úgy nyilatkozott, hogy az Invitel életében nem ez lenne az első ilyen tranzakció, hiszen a cég tulajdonosi köre többször is kicserélődött. Mártha arról is beszélt, hogy elsősorban a cégérték, a vállalat méretének gyors növelésére törekszenek, amivel közvetve az értékesítés előkészítésére utalhatott.
Mennyi az annyi?
Az Invitel Csoport éves konszolidált árbevétele mintegy 45 milliárd forint, EBITDA-ja 14 milliárd forint. A felek mintegy 63 milliárd forint nettó vállalati értékben állapodtak meg – írja a közlemény, azaz a China-CEE Fund ennyit fizethet érte.
Az ügylet zárása várhatóan az első negyedévben – a szükséges versenyhatósági és részvényesi jóváhagyásokat követően – történhet meg.
Az Invitel Csoport vezetését továbbra is David Blunck vezérigazgató látja el, akinek a nyilatkozatából úgy tűnik, egyelőre más változás sem várható a menedzsmentben.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak