Öt év után megválna az Inviteltől többségi tulajdonosa, a Mid Europa Partners. Vevőként szóba jöhet állítólag a Magyar Telekom, a Telenor, a Vodafone, valamint a Digi-tulajdonos romániai RCS&RDS – adja hírül a TMT Finance.

A TMT Finance londoni pénzügyi portál közelebbről meg nem nevezett forrásoktól értesült arról, hogy a második legnagyobb magyar vezetékes szolgáltató fő tulajdonosa, a Mid Europa kockázati tőketársaság már több tanácsadó céggel is tárgyalt arról hogy eladná az Invitelben birtokolt többségi tulajdonhányadát. Az eladási folyamat várhatóan az idei második vagy harmadik negyedévben indul. A szóba jöhető vevők között ott lehet a Magyar Telekom, a Telenor, a Vodafone, valamint a Digi kábelszolgáltató romániai tulajdonosa az RCS&RDS.

Egészben, de feldarabolva is eladó

A források szerint a Mid Europa tulajdonrészének a jelenlegi értéke 200-300 millió euró között van, ez egészben, de akár több részre feldarabolva is eladó. A befektető elsődleges célja azonban, hogy a cég egészére lehessen vevőt találni. A Mid Europa 2009-ben vásárolt 64,6 százalékos részesedést a dán TDC-től, 700 millió euróért, amit számtalan cégátalakítási és tőkeáttételi tranzakció követett.

Időközben az Invitel megvált a nemzetközi érdekeltségeitől, köztük az Invitel International AG-tól és annak leánycégeitől, az AT-INVITEL GmbH-tól, az Invitel International Hungary Kft.-től, valamint az EuroWeb Romaniától, amelyeket a Turk Telekom International vett meg 2010-ben 221 millió euróért, a tranzakció készpénzes része 197millió euró volt.

A múlt év során a tőkeátalakítás tovább folytatódott. Tavaly a kötvénytulajdonosok szereztek méretes tulajdont az Invitelben, míg a Mid Europa részesedése 51 százalékra csökkent. A források azt is valószínűsítik, hogy a kötvénytulajdonosok is megválnak majd a részesedésüktől.


Megkeresésünkre az Invitel a következőképpen reagált a hírre.

"Az Invitel értesült a sajtóban megjelent, a társaság anyavállalata többségi tulajdonosának állítólagos szándékáról szóló híresztelésről. Az Invitel nem kommentálja a piaci szóbeszédet és a tulajdonosi szándékokról szóló spekulációt.

Az Invitel növekedése során az elmúlt években már számos, a tulajdonosi szerkezetét érintő változást élt meg. Egyértelmű tapasztalata, hogy a társaság számára az a célszerű, ha nem foglalkozik a piaci híresztelésekkel, és arra összpontosít, amiben a legjobb: azaz integrált távközlési és egyedi üzleti informatikai megoldásaival, valamint a minőségi otthoni szórakoztatást biztosító 3Play szolgáltatásaival értéket teremtsen ügyfelei számára, és tovább erősítse pozícióit a hazai tele- és infokommunikációs szektorban. Az Invitel folyamatosan fejleszti hálózatát és szolgáltatásait nagykereskedelmi, vállalati és lakossági üzletágában egyaránt."

A fizetős tévépiacban még van növekedés

A TMT Finance egyik forrása szerint nehéz folyamat vár az eladóra, mert ez a vagyon már teljesen más, mint a 2009-es megvételkor volt, de ettől függetlenül nagy érdeklődésre lehet számítani. A több mint egymillió ügyfelet számláló Invitel a lakosságnak tévét, internetet és vezetékes hangszolgáltatást, az üzleti ügyfeleknek pedig hang-, adat- és infokommunikációs szolgáltatást kínál.

A tervezett tranzakciótól függetlenül egy múlt heti befektetési fórumon a Mid Europe egyik szenior partnere kifejtette: a fizetős tévé még mindig nagyon erős, és növekedés előtt áll, de a mobilszolgáltatások terén már érett a piac és ott nem várható növekedés. "Úgy érezzük itt az idő, hogy megváljunk európai mobilos érdekeltségeinktől, így került sor az Orange Austria és a cseh T-Mobile eladására. Előbbit a Hutchison utóbbit a Deutsche Telekom vette meg" – nyilatkozta.

Változatos cég- és tulajdonostörténet

Az Invitel mai formáját több távközlési, informatikai és kábeltelevíziós szolgáltató egybeolvadása után nyerte el, és az ország számos pontján helyi szolgáltatónak számít. A szolgáltatási portfóliót 2002-ben egységesítették Invitel márkanév alatt.

A története 2001-ben indult, amikor az 1995. óta koncessziós társaságként működő jogelődök, a Digitel 2002, a Déltáv, a Jásztel, és a UTI társaságok felvásárlásával megalakult a francia tulajdonú Vivendi cégcsoport. Egy évvel később a jogelődök beolvadtak a Vivendi Telecom Hungary Rt.-be, amelyet 2003. május 13-án közösen vásárolt meg a GMT és az AIG befektetési társaság.

A cég 2006-ban megvette az Euroweb Zrt.-t és az Euroweb Romania S.A.-t. A következő évben a cégcsoport felett a TDC A/S (Tele Denmark) tulajdonában lévő, USA-ban bejegyzett Hungarian Telephone and Cable Corp. (HTCC) szerzett tulajdont. A kibővült cégcsoport tagvállalatai (Hungarotel Zrt., PanTel Kft., EuroWeb Zrt.) 2007. december 31-i hatállyal beolvadtak az Invitelbe, míg a Pantel Technocom Kft. – jelenlegi nevén Invitel Technocom Kft. – azóta is önálló jogi személyként folytatja tevékenységét.

Még abban az évben a cégcsoport megvásárolta a Tele2 Kft-t. A Tele2 2008. január 1-jétől Invitel Telecom Kft. néven működött tovább. Fő profilja más távközlési szolgáltatók hálózatán keresztül megvalósuló telefon-, valamint internet szolgáltatás volt. A cég egy év múlva beolvadt az Invitelbe.

Az Invitel tulajdonosi szerkezete

Az Invitel 2008-ban megvásárolta meg a bécsi székhelyű Memorex Telex Communications AG-t is külföldi leányvállalataival együtt. A következő év februárjában a cégcsoport operatív irányítását a HTCC-től a Dániában bejegyzett Invitel Holdings A/S vette át, majd 2009 októberétől kezdődően a Mid Europa Partners (MEP) fokozatosan megvásárolta a TDC A/S (Tele Denmark) tulajdonában lévő teljes Invitel részvénycsomagot, ennek eredményeként 2010. július 5-én az Invitel a MEP többségi tulajdonába került.

A Turk Telecom International 2010 végén vásárolta meg az Invitel nemzetközi nagykereskedelmi üzletágát és a cégcsoport külföldi leányvállalatait. Egy év múlva viszont az Invitel vette meg a FiberNet cégcsoportot. Az akvizíciónak köszönhetően az Invitel belépett a magyarországi kábelpiacra, jelentősen növelve a cégcsoport lakossági piaci jelenlétét. A FiberNet társaságok 2011. szeptember 30-tól beolvadtak az Invitelbe.

Piaci hírek

Az amerikaiak elzavarnák az MI-t az atomfegyverek környékéről

Az Egyesült Államok szerint legalább az ENSZ BT állandó tagjai világossá tehetnék, hogy nem bízzák mesterségesintelligencia-rendszerekre a nukleáris fegyverek bevetéséről szóló döntéseket.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.