Jelenleg három céggel tárgyal az Invitel eladásáról a tulajdonos Mid Europa Partners. Az egyikük az állami infokom holding, a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. (NISZ), de tárgyal a megvételről a UPC mögött álló Liberty Global és a Digi romániai tulajdonosa az RCS&RDS is. Ezt az ügyhöz közeli forrásokra hivatkozva adta hírül a héten a nemzetközi befektetésekkel foglalkozó londoni pénzügyi portál, az TMT Finance.
Akár még idén nyélbe üthetik
A kockázati befektető, amelyiknek ez már a második kiszállója lenne az Invitelből, az év elején a tranzakció lebonyolításával a Rotschild céget bízta meg. Bennfentesek tudni vélik, hogy az üzlet legkorábban még az idei negyedik negyedévben, vagy a jövő év elején zárulhat le, és jelenleg a legesélyesebb befutónak a NISZ ígérkezik. A TMT Finance forrásai szerint a Mid Europa 300-400 millió euró körüli összeget remél az Invitelből, de ezt szakértők túlértékeltnek tartják, a valós érték közelebb állhat a 200-250 millióhoz.
Az informátorok úgy tudják, hogy a tranzakció lebonyolitására azért a Rotschildra esett a válasz, mert ez a társaság bonyolította az Antenna Hungária műsorszóró értékesítését is. Mint ismert a társaságot a francia tulajdonos TDF ugyancsak a NISZ-en keresztül az államnak adta el. Hasonló lehet a forgatókönyv az Invitel esetében is.
Mint korábban megírtuk a Mid Europa 2009-ben már másodszor jött vissza az Invitelbe, akkor 64,6 százalékos részesedést vásárolt vissza a dán TDC-től, 700 millió euróért, amit számtalan cégátalakítási és tőkeáttételi tranzakció követett.
A piac és a cég sem a régi már
Időközben az Invitel megvált a nemzetközi érdekeltségeitől, köztük az Invitel International AG-tól és annak leánycégeitől, az AT-INVITEL GmbH-tól, az Invitel International Hungary Kft-től, az EuroWeb Romaniától, amelyeket a Turk Telekom International vett meg 2010-ben 221 millió euróért, a tranzakció készpénzes része 197 millió euró volt.
A múlt év során a tőkeátalakítás tovább folytatódott, tavaly a kötvénytulajdonosok szereztek méretes tulajdont az Invitelben, míg a Mid Europa részesedése 51 százalékra csökkent. A források azt is valószínűsítik, hogy a kötvénytulajdonosok is megválnak majd a részesedésüktől.
A több mint egymillió ügyfelet számláló Invitel a lakosságnak tévét, internetet és vezetékes hangszolgáltatást kínál, az üzleti ügyfeleknek pedig hang- adat és szerteágazó infokommunikációs szolgáltatásokat nyújt.
Az eladásról a nyár folyamán kérdeztük Mártha Imrét, az Invitel operatív főigazgatóját, aki erről a következőket mondta: „A tulajdonos és a menedzsment álláspontja, hogy az ezzel kapcsolatos híreket nem kommentáljuk. Azt persze el szoktuk mondani, hogy az Invitel életében nem ez lenne az első ilyen tranzakció, hiszen a cég tulajdonosi köre többször is kicserélődött. Maga a vállalat is folyamatos átalakulások, egybeolvadások eredménye. Ennek alapján elmondható, hogy nem úgy állunk ehhez, mint egy olyan cég, amely harminc éve egy tulajdonosnál van, és ahol az eladásról szóló híresztelés felforgathatja a mindennapokat is. Mivel egy pénzügyi befektető többségi tulajdonában vagyunk, így különösen érdekeltek vagyunk abban, hogy a cégérték, a vállalat mérete gyorsan növekedjen". Az esetleges állami felvásárlásról viszont akkor nem tudott érdemben nyilatkozni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak