A TMT Finance londoni pénzügyi portál közelebbről meg nem nevezett forrásoktól értesült arról, hogy a második legnagyobb magyar vezetékes szolgáltató fő tulajdonosa, a Mid Europa kockázati tőketársaság már több tanácsadó céggel is tárgyalt arról hogy eladná az Invitelben birtokolt többségi tulajdonhányadát. Az eladási folyamat várhatóan az idei második vagy harmadik negyedévben indul. A szóba jöhető vevők között ott lehet a Magyar Telekom, a Telenor, a Vodafone, valamint a Digi kábelszolgáltató romániai tulajdonosa az RCS&RDS.
Egészben, de feldarabolva is eladó
A források szerint a Mid Europa tulajdonrészének a jelenlegi értéke 200-300 millió euró között van, ez egészben, de akár több részre feldarabolva is eladó. A befektető elsődleges célja azonban, hogy a cég egészére lehessen vevőt találni. A Mid Europa 2009-ben vásárolt 64,6 százalékos részesedést a dán TDC-től, 700 millió euróért, amit számtalan cégátalakítási és tőkeáttételi tranzakció követett.
Időközben az Invitel megvált a nemzetközi érdekeltségeitől, köztük az Invitel International AG-tól és annak leánycégeitől, az AT-INVITEL GmbH-tól, az Invitel International Hungary Kft.-től, valamint az EuroWeb Romaniától, amelyeket a Turk Telekom International vett meg 2010-ben 221 millió euróért, a tranzakció készpénzes része 197millió euró volt.
A múlt év során a tőkeátalakítás tovább folytatódott. Tavaly a kötvénytulajdonosok szereztek méretes tulajdont az Invitelben, míg a Mid Europa részesedése 51 százalékra csökkent. A források azt is valószínűsítik, hogy a kötvénytulajdonosok is megválnak majd a részesedésüktől.
Megkeresésünkre az Invitel a következőképpen reagált a hírre.
"Az Invitel értesült a sajtóban megjelent, a társaság anyavállalata többségi tulajdonosának állítólagos szándékáról szóló híresztelésről. Az Invitel nem kommentálja a piaci szóbeszédet és a tulajdonosi szándékokról szóló spekulációt.
Az Invitel növekedése során az elmúlt években már számos, a tulajdonosi szerkezetét érintő változást élt meg. Egyértelmű tapasztalata, hogy a társaság számára az a célszerű, ha nem foglalkozik a piaci híresztelésekkel, és arra összpontosít, amiben a legjobb: azaz integrált távközlési és egyedi üzleti informatikai megoldásaival, valamint a minőségi otthoni szórakoztatást biztosító 3Play szolgáltatásaival értéket teremtsen ügyfelei számára, és tovább erősítse pozícióit a hazai tele- és infokommunikációs szektorban. Az Invitel folyamatosan fejleszti hálózatát és szolgáltatásait nagykereskedelmi, vállalati és lakossági üzletágában egyaránt."
A fizetős tévépiacban még van növekedés
A TMT Finance egyik forrása szerint nehéz folyamat vár az eladóra, mert ez a vagyon már teljesen más, mint a 2009-es megvételkor volt, de ettől függetlenül nagy érdeklődésre lehet számítani. A több mint egymillió ügyfelet számláló Invitel a lakosságnak tévét, internetet és vezetékes hangszolgáltatást, az üzleti ügyfeleknek pedig hang-, adat- és infokommunikációs szolgáltatást kínál.
A tervezett tranzakciótól függetlenül egy múlt heti befektetési fórumon a Mid Europe egyik szenior partnere kifejtette: a fizetős tévé még mindig nagyon erős, és növekedés előtt áll, de a mobilszolgáltatások terén már érett a piac és ott nem várható növekedés. "Úgy érezzük itt az idő, hogy megváljunk európai mobilos érdekeltségeinktől, így került sor az Orange Austria és a cseh T-Mobile eladására. Előbbit a Hutchison utóbbit a Deutsche Telekom vette meg" – nyilatkozta.
Változatos cég- és tulajdonostörténet
Az Invitel mai formáját több távközlési, informatikai és kábeltelevíziós szolgáltató egybeolvadása után nyerte el, és az ország számos pontján helyi szolgáltatónak számít. A szolgáltatási portfóliót 2002-ben egységesítették Invitel márkanév alatt.
A története 2001-ben indult, amikor az 1995. óta koncessziós társaságként működő jogelődök, a Digitel 2002, a Déltáv, a Jásztel, és a UTI társaságok felvásárlásával megalakult a francia tulajdonú Vivendi cégcsoport. Egy évvel később a jogelődök beolvadtak a Vivendi Telecom Hungary Rt.-be, amelyet 2003. május 13-án közösen vásárolt meg a GMT és az AIG befektetési társaság.
A cég 2006-ban megvette az Euroweb Zrt.-t és az Euroweb Romania S.A.-t. A következő évben a cégcsoport felett a TDC A/S (Tele Denmark) tulajdonában lévő, USA-ban bejegyzett Hungarian Telephone and Cable Corp. (HTCC) szerzett tulajdont. A kibővült cégcsoport tagvállalatai (Hungarotel Zrt., PanTel Kft., EuroWeb Zrt.) 2007. december 31-i hatállyal beolvadtak az Invitelbe, míg a Pantel Technocom Kft. – jelenlegi nevén Invitel Technocom Kft. – azóta is önálló jogi személyként folytatja tevékenységét.
Még abban az évben a cégcsoport megvásárolta a Tele2 Kft-t. A Tele2 2008. január 1-jétől Invitel Telecom Kft. néven működött tovább. Fő profilja más távközlési szolgáltatók hálózatán keresztül megvalósuló telefon-, valamint internet szolgáltatás volt. A cég egy év múlva beolvadt az Invitelbe.
Az Invitel tulajdonosi szerkezete
Az Invitel 2008-ban megvásárolta meg a bécsi székhelyű Memorex Telex Communications AG-t is külföldi leányvállalataival együtt. A következő év februárjában a cégcsoport operatív irányítását a HTCC-től a Dániában bejegyzett Invitel Holdings A/S vette át, majd 2009 októberétől kezdődően a Mid Europa Partners (MEP) fokozatosan megvásárolta a TDC A/S (Tele Denmark) tulajdonában lévő teljes Invitel részvénycsomagot, ennek eredményeként 2010. július 5-én az Invitel a MEP többségi tulajdonába került.
A Turk Telecom International 2010 végén vásárolta meg az Invitel nemzetközi nagykereskedelmi üzletágát és a cégcsoport külföldi leányvállalatait. Egy év múlva viszont az Invitel vette meg a FiberNet cégcsoportot. Az akvizíciónak köszönhetően az Invitel belépett a magyarországi kábelpiacra, jelentősen növelve a cégcsoport lakossági piaci jelenlétét. A FiberNet társaságok 2011. szeptember 30-tól beolvadtak az Invitelbe.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak