Melyik nagy techvállalat lesz a következő felvásárlási célpont? A Morgan Stanley listát készített a lehetséges jelöltekről.

Már az év eddig eltelt részében sem panaszkodhatott a befektetési hajlandóságra a technológiai szektor. A Microsoft az idén hozta tető alá a Linkedln felvásárlását, a redmondi szoftveróriás nem kevesebb mint 26 milliárd dollárt fizetett a közösségi oldalért. A Symantec nemrégiben 4,65 milliárd dollárért szerezte meg a Blue Coat Systems-t, míg az Oracle arról állapodott meg a közelmúltban, hogy 9,3 milliárd dollárt fizet a Larry Ellison által részben tulajdonolt Netsuite-ért.

A kevésbé nagy értékű, de szintén fontos felvásárlásokból már szinte minden napra jut egy: csak a mostani héten mi is négy tranzakcióról (Oracle, Facebook, Avnet, Google) számolhattunk be.

Befektetői fókuszban az eszközgyártók

A Morgan Stanley szakértői most összeállítottak egy hatos listát azokról a cégekről, amelyek a következő egy év során jelentős felvásárlási célpontokká válhatnak. A Business Insider összeállítása szerint a legismertebb ezek közül a viselhető informatikai eszközök piacvezetője, a Fitbit. Noha a tőzsdén jegyzett technológiai cégek iránt az elmúlt negyedévben némileg visszaesett a fúziós és felvásárlási érdeklődés – a társaságok 6,5 százaléka kapott ilyen ajánlatot –, a szakértők fényes jövőt jósolnak ezen a téren a szektornak. A hardver- és berendezésgyártóknak például több mint 10 százaléka került az utóbbi időben a befektetők fókuszába.

Tőkepiaci kapitalizációja alapján közülük a legértékesebb egy New York-i játékkiadó, -fejlesztő és -nagykereskedő, a Take-Two Interactive Software. A részvényei alapján 3,81 milliárd dollárra értékelt társaság mostanában azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy az ismert hollywoodi sztárral, Lindsay Lohannel állt perben. A színésznő azt sérelmezte, hogy a cég az engedélye nélkül szerepeltette az autólopással foglalkozó „Grand Theft Auto V” videojátékban. Az ügyet a Bloomberg szerint végül ejtette a bíróság.

A lista második helyén egy chipgyártó, a Cypress Semiconductor szerepel. A 3,8 milliárd dollárt érő San Jose-i vállalat a szórakoztató elektronikai termékekben használt statikus (SRAM) memórialapkák egyik legnagyobb gyártója.  A cég mostanában egyre gyakrabban tűnik fel az autógyárak környékén, győzködi azokat, hogy az általa gyártott chipeket használják a fedélzeti megoldásaikban, beleértve a vezeték nélküli rádiót és az érintőképernyős kijelzőket.

Nagyvállalati hálózati hardvereket szállít az ugyancsak San José-ban működő Brocade Communications Systems. A 3,62 milliárd dollárra értékelt vállalat májusban maga is végrehajtott egy saját magához képest nagy felvásárlást: 1,5 milliárd dollárért megszerezte a vezeték nélküli hálózati eszközöket gyártó Ruckus Wireless-t, amivel sikerült belépnie az egyre növekvő wifi piacra.

A Fitbit értéke egy év alatt közel a harmadára esett vissza

A jövendő felvásárlási célpontok egyik nemzetközileg is legismertebb cége a viselhető (fitnesz)eszközök piacát vezető Fitbit. A társaság ugyancsak egy saját felvásárlással hívta fel magára a figyelmet az idén: tavasszal szerezte meg a Coin nevű startupot, amelynek révén egy általánosan használható hitelkártya-helyettesítő alkalmazáshoz jutott. A cég ezzel jövőre a mobil fizetések piacára is beléphet.

Megoszlanak a vélemények arról, hogy mennyire kurrens áru manapság a befektetők körében a Fitbit, amelynek tőkepiaci értéke jelenleg csupán 3,28 milliárd dollár. A társaság egy éve volt a csúcson, akkor 8,8 milliárd dollárra értékelték. A Quora kommentje szerint, ha csak a cég piaci kapitalizációját nézzük, ez a legjobb alkalom a felvásárlásra; másfelől úgy látják, hogy a vevőnek ennél sokkal többet kellene kell fizetnie a vitathatatlanul ismert márkanévért.

A San Franciscó-i társaság azonban a Morgan Stanley elemzői szerint nem áll meg a viselhető eszközöknél: a jövőben az egészségügy felé akarja tágítani a portfolióját, vonzóbbá téve magát az iparág iránt érdeklődő befektetők előtt. (Teszi ezt annak ellenére, hogy mostanában jó néhány kritika érte az eszközeit, mondván, hogy az azokkal rögzített szívritmus-adatok durván pontatlanok.)

És, hogy kik lehetnek a szóba jöhető vevők? A Quora szerint jó néhány társaság profitálhatna a Fitbit megvásárlásából, így az Apple, a Google, a Dell és más számítógépgyártók, illetve a Samsung és a többi mobileszköz-gyártó. Ezek a cégek azonban legtöbb esetben megszokták, hogy saját márkát építenek és azt is népszerűsítik, így a Fitbit technológiái mellé nem valószínű, hogy a márkanévért is szívesen fizetnének majd.

A véleményoldalak is jó befektetési lehetőséget takarnak

Alig marad el a 3 milliárd dolláros küszöbtől a 2,93 milliárdra értékelt Yelp, amely a vevői visszajelzésekkel foglalkozó online platformot működtet. A San Franciscó-i cég jogászai is sokat jártak mostanában bíróságra, miután a társaságot olyanok perelik, akiknek negatív véleményeket kapott a szolgáltatása a Yelp platformján. A bíróság legutóbb azzal utasított el egy ilyen beadványt, hogy a kifogásolt tartalom nem magától a cégtől, hanem annak felhasználóitól származik.

Ugyancsak a egy éven belül kiszemelhető technológiai vállalkozások közé sorolja még a Morgan Stanley a kiberbiztonságban utazó FireEye-t. A 2,43 milliárd dollár értékű, ugyancsak kaliforniai társaság komolyabb hackertámadások detektálásával hívta fel magára a figyelmet. A cég idén már több felvásárlási ajánlatra mondott nemet, ugyanakkor a Bloomberg szerint megbízta a Morgan Stanley-t a befektetői érdeklődések kezelésével.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.