Már az év eddig eltelt részében sem panaszkodhatott a befektetési hajlandóságra a technológiai szektor. A Microsoft az idén hozta tető alá a Linkedln felvásárlását, a redmondi szoftveróriás nem kevesebb mint 26 milliárd dollárt fizetett a közösségi oldalért. A Symantec nemrégiben 4,65 milliárd dollárért szerezte meg a Blue Coat Systems-t, míg az Oracle arról állapodott meg a közelmúltban, hogy 9,3 milliárd dollárt fizet a Larry Ellison által részben tulajdonolt Netsuite-ért.
A kevésbé nagy értékű, de szintén fontos felvásárlásokból már szinte minden napra jut egy: csak a mostani héten mi is négy tranzakcióról (Oracle, Facebook, Avnet, Google) számolhattunk be.
Befektetői fókuszban az eszközgyártók
A Morgan Stanley szakértői most összeállítottak egy hatos listát azokról a cégekről, amelyek a következő egy év során jelentős felvásárlási célpontokká válhatnak. A Business Insider összeállítása szerint a legismertebb ezek közül a viselhető informatikai eszközök piacvezetője, a Fitbit. Noha a tőzsdén jegyzett technológiai cégek iránt az elmúlt negyedévben némileg visszaesett a fúziós és felvásárlási érdeklődés – a társaságok 6,5 százaléka kapott ilyen ajánlatot –, a szakértők fényes jövőt jósolnak ezen a téren a szektornak. A hardver- és berendezésgyártóknak például több mint 10 százaléka került az utóbbi időben a befektetők fókuszába.
Tőkepiaci kapitalizációja alapján közülük a legértékesebb egy New York-i játékkiadó, -fejlesztő és -nagykereskedő, a Take-Two Interactive Software. A részvényei alapján 3,81 milliárd dollárra értékelt társaság mostanában azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy az ismert hollywoodi sztárral, Lindsay Lohannel állt perben. A színésznő azt sérelmezte, hogy a cég az engedélye nélkül szerepeltette az autólopással foglalkozó „Grand Theft Auto V” videojátékban. Az ügyet a Bloomberg szerint végül ejtette a bíróság.
A lista második helyén egy chipgyártó, a Cypress Semiconductor szerepel. A 3,8 milliárd dollárt érő San Jose-i vállalat a szórakoztató elektronikai termékekben használt statikus (SRAM) memórialapkák egyik legnagyobb gyártója. A cég mostanában egyre gyakrabban tűnik fel az autógyárak környékén, győzködi azokat, hogy az általa gyártott chipeket használják a fedélzeti megoldásaikban, beleértve a vezeték nélküli rádiót és az érintőképernyős kijelzőket.
Nagyvállalati hálózati hardvereket szállít az ugyancsak San José-ban működő Brocade Communications Systems. A 3,62 milliárd dollárra értékelt vállalat májusban maga is végrehajtott egy saját magához képest nagy felvásárlást: 1,5 milliárd dollárért megszerezte a vezeték nélküli hálózati eszközöket gyártó Ruckus Wireless-t, amivel sikerült belépnie az egyre növekvő wifi piacra.
A Fitbit értéke egy év alatt közel a harmadára esett vissza
A jövendő felvásárlási célpontok egyik nemzetközileg is legismertebb cége a viselhető (fitnesz)eszközök piacát vezető Fitbit. A társaság ugyancsak egy saját felvásárlással hívta fel magára a figyelmet az idén: tavasszal szerezte meg a Coin nevű startupot, amelynek révén egy általánosan használható hitelkártya-helyettesítő alkalmazáshoz jutott. A cég ezzel jövőre a mobil fizetések piacára is beléphet.
Megoszlanak a vélemények arról, hogy mennyire kurrens áru manapság a befektetők körében a Fitbit, amelynek tőkepiaci értéke jelenleg csupán 3,28 milliárd dollár. A társaság egy éve volt a csúcson, akkor 8,8 milliárd dollárra értékelték. A Quora kommentje szerint, ha csak a cég piaci kapitalizációját nézzük, ez a legjobb alkalom a felvásárlásra; másfelől úgy látják, hogy a vevőnek ennél sokkal többet kellene kell fizetnie a vitathatatlanul ismert márkanévért.
A San Franciscó-i társaság azonban a Morgan Stanley elemzői szerint nem áll meg a viselhető eszközöknél: a jövőben az egészségügy felé akarja tágítani a portfolióját, vonzóbbá téve magát az iparág iránt érdeklődő befektetők előtt. (Teszi ezt annak ellenére, hogy mostanában jó néhány kritika érte az eszközeit, mondván, hogy az azokkal rögzített szívritmus-adatok durván pontatlanok.)
És, hogy kik lehetnek a szóba jöhető vevők? A Quora szerint jó néhány társaság profitálhatna a Fitbit megvásárlásából, így az Apple, a Google, a Dell és más számítógépgyártók, illetve a Samsung és a többi mobileszköz-gyártó. Ezek a cégek azonban legtöbb esetben megszokták, hogy saját márkát építenek és azt is népszerűsítik, így a Fitbit technológiái mellé nem valószínű, hogy a márkanévért is szívesen fizetnének majd.
A véleményoldalak is jó befektetési lehetőséget takarnak
Alig marad el a 3 milliárd dolláros küszöbtől a 2,93 milliárdra értékelt Yelp, amely a vevői visszajelzésekkel foglalkozó online platformot működtet. A San Franciscó-i cég jogászai is sokat jártak mostanában bíróságra, miután a társaságot olyanok perelik, akiknek negatív véleményeket kapott a szolgáltatása a Yelp platformján. A bíróság legutóbb azzal utasított el egy ilyen beadványt, hogy a kifogásolt tartalom nem magától a cégtől, hanem annak felhasználóitól származik.
Ugyancsak a egy éven belül kiszemelhető technológiai vállalkozások közé sorolja még a Morgan Stanley a kiberbiztonságban utazó FireEye-t. A 2,43 milliárd dollár értékű, ugyancsak kaliforniai társaság komolyabb hackertámadások detektálásával hívta fel magára a figyelmet. A cég idén már több felvásárlási ajánlatra mondott nemet, ugyanakkor a Bloomberg szerint megbízta a Morgan Stanley-t a befektetői érdeklődések kezelésével.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak