A Facebook a felszínen "csak" a világ legnagyobb közösségi hálózatának látszik, ám egy ideje komoly munka folyik, hogy a kézzel fogható dolgok világában is meghatározó tényezővé váljon a cég. Ennek egyik állomása a Nascent Objects felvásárlása.
Villámgyorsan elkeltek
A megvásárolt startup alig több mint egy éve kezdett működni, és igazi aktivitást csak idén tavasszal mutatott, amikor egy közösségi finanszírozós projekttel már valódi ügyfeleket tudtak szerezni. Ennek a kampánynak a sikeressége azonban egyelőre kétséges, mert az Indiegogo oldalán két hónapja nincs friss információ a szállításról. Mindenesetre utóbbi nem akadályozta meg abban a Facebookot, hogy hasznosnak ítélje meg a csapat ötletét, és egy meg nem nevezett összegért magához láncolja őket.
A startup kezdetekor az alapítók közel hatszáz különböző otthoni elektronikai eszközt, berendezést szedtek darabokra a videokameráktól az okos termosztátig. Meglepődve tapasztalták, hogy funkcionalitás tekintetében ezek 80 százalékát újra elő tudják állítani mindössze 15 darab cserélhető komponens használatával.
A Nascent Objects variálható moduljai
A Nascent Objects ezen felismerésre építve egy saját platformot fejlesztett, amely a hardveres tervezést a három dimenziós nyomtatással és a moduláris elektronikai alkatrészekkel ötvözi. Ennek köszönhetően az új termékek az ötlet fázisától a kész produktumig nagyon gyorsan eljuthatnak, és némi túlzással bárkiből termékgyártó lehet. Az eredeti elképzelés szerint az életképes megoldásokat egy online piacterén gyűjtötték volna össze, de a felvásárlással ez természetesen most már a Facebook döntése lesz.
Épül a Building 8
A csapat a Facebook hardveres megoldások fejlesztésére specializálódott Building 8 részlegéhez kerül. A kutatásfejlesztési egységet idén tavasszal hozták létre házon belül, a vezetői székbe pedig az a Google-től átcsábított Regina Dugan került, aki azt megelőzően a DARPA-t, azaz az Egyesült Államok védelmi minisztériumának kutatásokért felelős részlegét irányította. Ő erősítette meg a felvásárlás tényét az alábbi videó posztolásával, amelyhez kommentárként annyit fűzött, hogy reményei szerint hamarosan a fizikai eszközök tervezése, gyártása sem lesz lassabb folyamat a szoftverek elkészítésénél.
A Facbook hardveres érdeklődése nem új keletű. Eddigi leglátványosabb ilyen irányú lépésük az Oculus megvásárlása volt még 2014-ben. Ennek köszönhetően most igen jó pozícióban van a cég ahhoz, hogy meghódítsa a virtuális valóság egyre pezsgőbbnek mutatkozó szegmensét.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak