Segített a felhő, de az euró gyengülése is a német cég malmára hajtotta a vizet. Az átalakulásnak persze ára van.

Amitől az amerikai vállalatok szenvednek, az az SAP-nak jó: az erősödő dollár – és a vele szemben gyengélkedő euró – az európai központú globális vállalatok malmára hajtja a vizet. Míg az Oracle, az IBM, a Microsoft és a többiek szenvednek, addig az SAP-nak most nagyon megy a szekér.

A cég júnus végével zárult második negyedévére stabil növekedést jelentett: nettó bevétele megközelítette az 5 milliárd eurót, ami 20 százalékkal magasabb, mint az előző év hasonló időszakában, amikor 4,15 milliárd euró bevételt könyvelhettek el a walldorfi cégközpontban. Érdekes adalék, hogy az árfolyamhatás kiszűrésével a növekedés már csupán 8 százalékos, ami szépen mutatja, hogy ami rossz az amerikaiaknak, az most nagyon jó az európaiaknak.

Nagyot ment a felhő

A bevételek összetétele jól mutatja, hogy a többi nagy gyártóhoz hasonlóan az SAP is a licencszállítóból cloudszolgáltatóvá válás kellős közepén van. A legnagyobb mértékben ugyanis a cloudszolgáltatások (előfizetés és támogatás) nőttek. Az ebből származó bevétel 552 millió euró, ami 129 százalékkal haladja meg az előző évi 241 milliót, és még változatlan árfolyamon is 92 százalékos bővülést jelentene. Így a társaság tulajdonképpen megismételte az idei első negyedév növekedési tempóját (lásd a grafikont).

Ezzel párhuzamosan az új licencek értékesítésének bővülése gyakorlatilag megállt. Bár a bevételekben pozitív az elmozdulás (979 millió euró a tavalyi 957 millióval szemben), ez is az euró gyengülésének hatása, változatlan árfolyamon ugyanis 7 százalékos mínusz szerepelne a könyvekben.

Ugyanakkor a bevételek zöme még mindig a licencértékesítéhez köthető tevékenységekből származik, elsősorban a szoftvertámogatásból. Ebből a most lezárt negyedévben több mint 2,5 milliárd bevétele keletkezett az SAP-nak, ami 17 százalékkal (változatlan árfolyamon 7 százalékkal) több, mint egy éve. Összességében még mindig a bevételek mintegy 70 százaléka jön innen, de a cloud is már 11 százalék fölött részesedik az összbevételekből.

Összehasonlításként: az Oracle múlt hónapban közzétette jelentése szerint az amerikai vállalat – amely szintén a felhős átalakulásán dolgozik – 5 százalékos bevétel-visszaesést volt kénytelen elkönyvelni, ami még az árfolyamhatás kiszűrésével is csak 3 százalékos bővülést jelent. A licencértékesítés hasonló mértékben, 6 százalékkal esett. A szolgáltatásként kínált szoftverek (SaaS) és a platformszolgáltatások (PaaS) bevételei 29 százalékkal, az infrastruktúraszolgáltatások (IaaS) pedig 25 százalékkal nőttek. Ezek együttesen a negyedév teljes bevételeinek 5 százalékát adták.

SAP: összes bevétel, cloudbevételek, profit változása, 2013-2015 | Create infographics

Az átalakulás drága?

Miközben a bevételek összességében impozánsan növekedtek, a bevételek szerkezete a terveknek megfelelően alakul, a nyereségesség javulásán ez egyelőre nem nagyon látszik. A nettó profit tekintetében csalódást okozott a vállalat. Az üzemi eredmény javult ugyan 1 százalékkal, a tavalyi 698 millió euróról 701 millióra emelkedett, de a nettó profit 16 százalékkal, 556 millióról 469 millióra csökkent.

A kiadások terén két nagy tétel ugrott meg a cégnél a tavalyi hasonló időszakhoz képest: a kutatás-fejlesztés 29 százalékkal, az értékesítési és marketingkiadások pedig 25 százalékkal nőttek. Ennek a két területnek a költségei összesen meghaladják a 2 milliárd eurót, ami egy éve még csak 1,6 milliárd volt.

Amerika a felhőre is jobban vevő

Az eredmények régiós bontása egyértelműen mutatja az amerikai régió, azon belül is az Egyesül Államok vezető szerepét. Bár a teljes bevételt tekintve az EMEA régió vezet, de az amerikai régió növekedése sokkal impozánsabb. Míg az EMEA-ból származó bevételek éves összevetésben 2 milliárdról nőttek 2,1 milliárd euróra, addig az amerikai régió 1,5 milliárdról tudott női 2 milliárdra.  Az amerikai régiót egyébként egyértelműen az USA piaca húzza: a teljes bevételek közel négyötöde ugyanis onnan származik, a 2 milliárdból 1,7 milliárd. Az USA-ból egy éve még kevesebb mint 1,2 milliárd bevétel jött.

Ha csak a felhőszolgáltatásokból származó összbevételt nézzük, ott is Amerika dominál: tavaly 160 millió eurót termelt a régió, amit idén 388 millióra sikerült növelni. Ezzel szemben az EMEA régió bevétele 60 millióról csupán 115 millió euróra nőtt.

Nem lesz radikális átszervezés

A cégvezetés megerősítette az ez évi bevételre és nyereségre vonatkozó célszámokat. A cég nem készül már radikális átszervezésekre, de célzott átszervezések (értsd: költségcsökkentő leépítések) elképzelhetők.

A kilátások egyértelműen pozitívak a cég vezetése szerint. A felhőszolgáltatások két negyedéve tartó egyenletes bővülése mellett erre utal az S/4 HANA sikere is, amely már 900 ügyfélnél fut világszerte. Kelet-Közép-Európában egy májusi adat szerint 15 ügyfél használta, köztük egy magyar vállalat is. (Mint azt korábban megírtuk, a februárban bejelentett ERP rendszer, ahogy a neve is utal rá, már csak HANA adatbázismotorral működik.)

Piaci hírek

A bitcoin lesz Oklahoma olaja

A szövetségi állam kormányzója aláírta azt a törvényt, amely garantálja többek között az oklahomaiak kriptobányászathoz való jogát.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.