Az SAP a dollár erősödésének is köszönhetően közel 4,5 milliárd eurós bevétellel zárta legutóbbi, március 31-ig tartó első pénzügyi negyedévét, ezzel éves összehasonlításban 22 százalékos növekedést produkált. Ebből a cloud előfizetésekből és támogatási díjakból származó eredmény már több mint félmilliárd eurót tett ki, ami majdnem 130 százalékos bővülést jelent az előző év megfelelő időszakához képest. Bár az árfolyamhatást figyelmen kívül hagyva mind a vállalat működési eredménye, mind termékeinek haszonkulcsa csökkent, a visszaesés részben az olyan nagyszabású akvizíciók hatásainak tudható be, mint amilyen a Concur vagy a Fieldglass tavaly bejelentett felvásárlása volt.
Európa jobban teljesít
A számok egyik legfontosabb tanulsága, hogy az előző negyedévekben megszokott ütemben zajlik a gyártó termékeinek és szolgáltatási modelljének felhős transzformációja. Az említett akvizíciók nyomán az SAP üzleti hálózata is 368 millió dollárt termelt az év első három hónapjában, ezzel a cég portfóliójába integrált cloud szolgáltatások és az azokat hasznosító üzleti hálózatok már komoly tényezőnek számítanak a vállalat bevételi szerkezetében. Az egész évre 2 milliárd dollár körül tervezett cloud bevétel tekintetében már nem csak Észak-Amerika vagy Nagy-Britannia, de általában az EMEA régió is meghatározó lesz, ami január és március között az orosz és az ukrán piac visszaesése ellenére is 114 százalékkal bővült éves szinten.
A legutóbbi negyedéves eredményekkel kapcsolatban Franck Cohen, az SAP EMEA régiójáért – és így a cég összes értékesítésének több mint feléért – felelős elnöke a Bitportnak adott telefonos interjúban elmondta: Kelet-Közép-Európában a gyártó cloud technológiáinak adaptációja nyilvánvaló lemaradásban van a fejlettebb piacokhoz képest, elsősorban azért, mert az államigazgatás és a közszféra nemigen vesz tudomást a hasonló megoldásokról. Az arányok viszont ugyanilyen gyors ütemben változnak, ami azért is érdekes, mert a növekedés nálunk elsősorban organikus jellegű, hasonlóan Európa nagy részéhez.
Rekord negyedév, új magyarországi adatközpont
A negyedév végéig 370 vállalati ügyfelet szerző, immár kizárólag HANA adatbázismotorral működő S/4HANA platformon Kelet-Közép-Európában jelenleg a gyártó 15 előfizetője dolgozik, köztük eddig egyetlen magyarországi cég található. Bár az SAP üzleti hálózatában a hazai szervezetek jelenléte egyelőre nem igazán kézenfekvő, Franck Cohen szerint nálunk is egyre több vállalat működésére jellemző a globális szemlélet. Így a hálózat – praktikusan a másfél milliónál is több vállalkozást összekapcsoló és másodpercenként 26 ezer dollárnyi tranzakciót kezelő Ariba, kiegészülve a Concur és a Fieldglass ügyfeleivel – a magyar cégeknek is segíthet, hogy könnyebben kapcsolatba kerüljenek a nagy nemzetközi megrendelőkkel.
Az SAP hazai terveiről szólva azt is megtudtuk, hogy Budapesten állítják majd fel azt az új európai adatközpontot (egészen pontosan európai cloud működéstámogató központot), amely nagyságrendben száz munkahelyet jelent majd a fővárosban. Ezzel a tizedik éve működő, 250 fős SAP Labs Hungary mellett újabb fontos létesítménnyel bővül a társaság magyarországi tevékenysége – előbbi a HANA mellett mobil fejlesztésekkel, logisztikai megoldásokkal, felhasználói felületekkel és HR megoldások lokalizációjával is foglalkozik.
A hazai eredményekhez tartozik, hogy az SAP régiós elnöke szerint a szoftvergyártó magyarországi leányvállalata három számjegyű éves növekedést követően most zárta le valaha volt legerősebb pénzügyi negyedévét – ez ugyancsak abba a trendbe illeszkedik, amelynek értelmében az SAP cloud alapú termékei már nem csak a gyártó hagyományosan erős piacain rendelkeznek releváns jelenléttel, hanem világszerte elérték az ügyfelek ingerküszöbét.
Szakmai nap a jövőálló digitális infrastruktúra jegyében
A digitális infrastruktúra új kihívásai - legyen szó MI megoldásokról, szigorodó fenntarthatósági követelményekről, vagy az reziliens és szünetmentes működésről - szinte minden nagyobb szervezet életében meghatározó szerepet játszanak. Egy szakmai rendezvénysorozat segítségével közelebb kerülhetünk a megoldásokhoz és segítséget kaphatunk az új technológiák sikeres implementálásához.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak