Az amerikai nagyvállalat zsinórban 13. negyedévét zárta csökkenő bevétellel. Az évek óta zajló átalakulási folyamatnak viszont már látszanak a pozitívumai.

Csak nem akar felfelé fordulni az IBM viharvert szekere. A Nagy Kéknek is hívott vállalatot lassan inkább Közepes Kéknek kell majd nevezni, ha nem sikerül megtörni a több mint három éve tartó trendet.

A 13-as nem hozott szerencsét

A cég frissen kiadott, idei második negyedévre vonatkozó pénzügyi jelentése immár sorozatban a tizenharmadik, amikor éves szinten zsugorodó forgalomról kellett tájékoztatni a befektetőket. Nem elég, hogy a 20,8 milliárd dolláros összbevétel több mint 13 százalékkal rosszabb eredmény az egy évvel ezelőtti teljesítményhez képest, de még az elemzői várakozásokat is alulmúlja nagyjából 100 millió dollárral.

IBM-eredmények (2015/Q2) | Create infographics

Szintén nem javult, sőt egy hajszállal romlott is a bruttó árrés aránya, miközben a nettó profit meredeken esett. A nyereség több mint 16 százalékos, azaz a forgalom visszaesésénél is nagyobb csökkenése meglehetősen kellemetlen. Főleg, hogy a három hónappal ezelőtt ez a sor egészen rendben volt. Némi pozitívumot mégis ki lehet kotorni a számkupacból: ha az egyszeri tényezőktől megtisztított egy részvényre eső profitot nézzük, akkor az elért 3,84 dolláros szint meghaladta az elemzők 3,78 dolláros elvárását.

Átmeneti állapotban erősödik a dollár

A nyers számok mögött azonban több, immár szokásosnak mondható tényezőt is meg lehet említeni, amelyek ideiglenes visszahúzó erőként hátráltatják az IBM-et. Az egyik az évek óta tartó átalakítási folyamat utóhatása. Az x86-os szerverek portfóliója egy éve még a cégnél volt, de idén már a Lenovónál csörög a kassza. Már ami a bevételeket illeti, mert a profit szintjén inkább segítséget jelent, hogy házon kívülre került a részleg. A másik torzító hatást a rendkívül erős amerikai dollár adja. Az IBM bevételeinek sokkal nagyobb része származik külföldről, így a dollárban elszámolt egyenleg relatíve romlik ugyanolyan teljesítménynél is.

Ha ezt a fenti két dolgot kiszűrjük a jelentés számaiból, már nem is annyira tragikus a helyzet. A forgalom esetében például a dollárerősödés önmagában 9 százalékot rontott, míg a tavaly még IBM-es, idén viszont már máshoz került egységek forgalma nagyjából 4 százalékos bevételkiesést magyaráz. Összességében tehát a cég bevételei éppen csak elmaradtak az egy évvel ezelőtti teljesítménytől.

Minden szem a stratégiai kezdeményezéseken

Ginni Rometty, a társaságot három éve irányító vezérigazgató természetesen kincstári optimizmussal kommentálta a publikált adatsort. Nem csak az egyszeri tételek torzító hatását emelte ki, de igyekezett számokkal alátámasztani, hogy az általa vezetett cégátalakítási projekt kezd termőre fordulni. Ennek lényege, hogy az IBM elfordul a kevésbé nyereséges, rossz növekedési potenciállal rendelkező területekről, helyettük pedig a "stratégiai kezdeményezésként" emlegetett szektorok felé fordul. Utóbbiak közé tartozik az üzleti analitika, a cloud és a mobil megoldások.

Való igaz, az egyszeri hatásoktól megtisztított eredmények azt mutatják, hogy a szegmens bevételei összességében 30 százalékkal tudtak hízni egy év alatt. A cloudhoz tartozó megoldások egészen meredeken, 70 százalékkal bővültek, de az adatelemzéshez köthető termékeből is sikerült 20 százalékkal nagyobb forgalmat kicsiholni.

A probléma csak az, hogy ezek az egységek egyelőre még most sem tudnak annyi pénzt termelni, hogy az ne csak pótolja, de meg is haladja az eladott, vagy éppen folyamatosan zsugoródó régi üzletágak miatt kiesett forgalmat. Rometty korábbi ígérete szerint az idei év már az emelkedés periódusa lesz. Ahhoz hogy ez valóban így legyen, a hátralévő két negyedévben nagyon rá kell majd kapcsolni. Főleg annak fényében, hogy a befektetők már kezdenek türelmetlenkedni. A cég papírjainak több mint 2 százalékos zárás utáni árfolyamvesztését ugyanis máshogy nehéz értelmezni.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.