Nem hozott trendfordulót az amerikai óriáscég legújabb negyedéves jelentése sem. Ezzel immár három éve tart a forgalom visszaesése, ráadásul a nyereség nagysága sem pozitív irányban változott. Néhány hátráltató tényező azért akadt, ezekbe és egy-két terület részsikereibe kapaszkodhatnak az IBM-nél.
A piszkos tizenkettő
A március 31-én zárt periódusban a vállalat összbevétele nem érte el a 20 milliárd dollárt. A 19,6 milliárdos forgalom még úgy is közel 12 százalékos éves zuhanást jelent, hogy kivesszük a képből a fél éve hivatalosan is a Lenovóhoz került x86-os üzletág számait. Az IBM vesszőfutása így immár tizenkét negyedévre nyúlik: ennyi ideje nem képes a cég megállítani az eladások visszaesését.
A kimutatás alsó traktusában sem sokkal jobb a helyzet. Hiába igyekszik a cég a profitráta szempontjából kedvezőbb területekre szorítkozni, a nettó eredményen sem sikerült javítani. Igaz, a csökkenő bevételek mellett már az is pozitívumként értékelhető, hogy a bő 2,3 milliárdos profit csak mérsékelt (2,4 százalékos) visszaesést jelent az egy évvel ezelőtti összeghez képest.
A sok mínusz mellett azért vannak biztató jelek is. Egyrészt a dollárerősödés sokat rontott a számokon, hiszen az IBM bevételeinek kétharmada az Egyesült Államokon kívülről érkezik. Csak ez az egy tényező 8 százalékkal csökkentette a bevételeket. A cég pénzügyi igazgatója szerint ez és az eladott üzletágak korábbi eredményeinek kiszűrése után nagyjából stagnáló eladásokról lehet beszélni.
Irány a jövedelmezőség
A cégnél több éve tartó átszervezés célja egyértelműen a profitabilitás növelése, ami első lépésben természetesen sok költséggel és a bevételek óhatatlan apadásával jár. A leépítési és részlegeladási hullámokat követően azonban most már ideje megfordítani az eredményeknél sorakozó előjeleket. Ez néhol sikerült is, hiszen mind a bruttó árrés, mind az egy részvényre jutó eredmény tudott valamelyest növekedni, ráadásul utóbbi az előzetes elemzői várakozásoknál is jobbra sikeredett.
A stratégiai fontosságúnak minősített területeken (ilyen a cloud, az analitika és a mobil megoldások) az IBM tájékoztatása szerint több mint 20 százalékos növekedést értek el. Ez mindenképpen jó irány, de a viszonylag alacsony bázisértékek miatt ezek az eredmények nem tudták érdemben befolyásolni az összvállalati teljesítményt.
Befektetői oldalról mindenesetre nincs szó bizalomvesztésről, hiszen a hétfői 3,5 százalékos árfolyamemelkedés után a tegnap nyilvánosságra hozott számok ismeretében nem indult lefelé a részvény ára a tőzsdezárást követő kereskedés alatt.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak